Іншомовний семантичний веб-пошук
Рейтинг статті: / 5
НайгіршеНайкраще 
семантичний пошукПро семантичний пошук активно говорять вже впродовж кількох останніх років. Будь-яка технологія, яка зможе покращити вже стандартний пошук від Google, справедливо викликає загальний інтерес.
Особливо, якщо мова йде про довгоочікувані і часто обговорювані можливості семантичного пошуку - адже кількість інформації в Мережі стрімко наростає, а можливості класичних пошукових механізмів досягли своєї технічної межі.
Сьогодні в огляді - провідні семантичні пошукові системи, і хоча багато з них поки поступаються в якихось аспектах класичному пошуку Google, свої специфічні переваги перед пошуковим лідером у них, поза сумнівом, є вже сьогодні. Тим більше, що багато традиційних пошукових гігантів активно поглинають подібні компанії. Як приклад можна навести придбання одного з лідерів Powerset, який з 2008 року належить компанії Microsoft, а його технології інтегровані в пошуковий механізм Bing.
Hakia - це семантичний пошук загального призначення, який вважається одним з технологічних лідерів даного пошукового ринку. Hakia - це дуже універсальний і "всеїдний" семантичний пошуковик, який являє собою яскраву противагу таким відомим семантичним пошукачам, як Powerset і Cognition (розглянуті нижче), які відмінно шукають лише в добре структурованому тексті, що має явно чітку структуру (типовий приклад подібного ресурсу - Wikipedia).
Пошукові результати Hakia представляються в трьох закладках: веб-ресурси - сайти, що заслуговують довіри (як правило офіційні, державні, освітні та великі новинні сайти), а також зображення і новини. У закладці Довірені сайти можна бачити видачу лише тих сайтів або джерел, які були внесені в пошук вручну, вручну перевірені і схвалені спеціальної командою "бібліотекарів" пошукача.
Для деяких запитів (зазвичай це популярні запити) Hakia надає окрім самої пошукової видачі вже готове резюме по даному запиту, де містяться перевірені інформативні та високоякісні посилання на статті та ресурси по заданій темі, а також коротка суть питання, щоб людина отримувала коротку довідкову інформацію, не залишаючи самого пошуку Hakia. Статистика використання Hakia показує, що тематичні резюме - одні з самих затребуваних можливостей даного пошукового проекту, їх використовують як стартову карту для занурення в тематичні питання, віддаючи перевагу традиційній машинній видачі результатів пошуку.
"Sensebot шукає разом з Вами" - таке недавнє гасло цієї пошукової машини. Кожна пошукова видача ретельно аналізується і робиться спроба, з одного боку, групування схожих або ідентичних пунктів пошуку, з іншого боку - максимально ясно і чітко підсумувати зміст кожної з виділених таким чином тематичних груп результуючого пошуку (концепція так званого смислового фолдінга). Таким чином, Sensebot допомагає Вам пробиратися через масиви даних будь-якого обсягу, легко знаходячи в них саме ті деталі, які цікавили Вас.
Згаданий вище короткий зміст може налаштовуватися і представлятися в різних видах. За умовчанням, це свого роду дайджест із вмісту сформованої смислової групи, де наводяться самий важливі і релевантні факти зі знайденого матеріалу. Також цей дайджест-блок може містити хмару тегів по темі, а також список пропозицій, які висловлюють самі головні ідеї даного смислового блоку. Пропозиції, як і теги, у вигляді посилання ведуть на конкретні сторінки або список сторінок, ієрархічно пов'язаних з даним поняттям.
Це пошуковий семантичний движок базується на лінгвістичній карті англійської мови. Цей движок створювався протягом останніх 24 років і на даний момент компанія, що володіє цим пошукачем стверджує, що ними складена найбільш точна в світі карта англійської мови та її смислового простору. Можливості Cognition не обмежуються тільки наданням публічного семантичного пошуку, його ресурси також використовуються безліччю сторонніх фірм для створення своїх спеціалізованих пошуків, різної бізнес-аналітики, вбудованих сервісів машинних перекладів, пошуку по контексту і багато іншого
Перерахуємо напрямки, в яких семантичний пошук Cognition лідирує вже сьогодні:
  • пошук по законодавству, як міжнародному, так і суто американському, юридичні консультації. Як приклад, у Cognition накопичена база окружних рішень американських судів, починаючи з 1950 року;
  • система MEDLINE (Medical Literature Analysis and Retrieval System Online) - один з кращих пошукових індексів у світі з медичної та наукової літератури взагалі, різних наукових даних. Тільки у власній базі на цю тему зберігається понад 20 мільйонів оригінальних документів;
  • кращий можливий пошук в англійській версії Wikipedia - єдина смислова карта понять і логічних значень накладена поверх усім звичної Wikipedia, додаючи ще один вимір у простір цієї популярної енциклопедії;
  • власна повнотекстова база Нового Завіту, з примітками перекладачів, паралельними текстами історичних оригіналів, історичними контекстними коментарями, вичерпної картою перехресних посилань усередині текстів, єдиної семантичної картою всього матеріалу.
DeepDyve - це професійний дослідницький інструмент, що надається безкоштовно для публічного використання в некомерційних цілях. Цей пошуковик, як це вже видно з його назви, спеціалізується на індексуванні так званого "глибинного веба", тобто тієї частини веб-ресурсів, яка зазвичай недоступна звичайним пошукових машин. Наприклад, Google не індексує текстове написання посилання (без утворення гіперпосилання) виду "some.ru / somedir", DeepDyve виділяє подібні посилання з тексту і намагається врахувати цей ресурс.
Другий приклад - для DeepDyve досить зустріти одне посилання на будь-яку гілку нового для нього форуму, щоб він самостійно спробував визначити тип форумного движка і згенерувати посилання на інші гілки цього форуму, а також його головні індексні сторінки. Спеціальна команда добровольців щоденно реєструється на сотні нових популярних форумів, надаючи можливість движку DeepDyve заходити на них авторизованим і бачити будь-який прихований для публічного спостерігача текст. DeepDyve також вільно індексує вміст SQL-баз даних, як і звичайних веб-сторінок, якщо йому стають відомі параметри доступу до них.
Під кінець нашого огляду хотілося б згадати порівняно молоду пошукову систему WolframAlpha, де головною відмінністю від того ж Google є те, що цей пошук сам генерує відповіді на запити користувачів. У підсумку користувач не просто працює з індексного базою пошукача, дістаючи за допомогою запитів ті чи інші дані, а буквально спілкується з системою.
WolframAlpha відноситься до останнього покоління семантичних пошуковиків, де вплив елементів штучного інтелекту найбільш істотний, де багато чого з реалізованих передових концепцій представляють із себе науковий експеримент, який, що називається, проходить перевірку прямо на реальних користувачів системи. Як стверджує сам пошуковик, для реалізації цієї системи довелося розробити нову науку - A New Kind of Science (NKS), яка є надбудовою над звичними принципами математики.
Деякі подібні системи знаходяться ще в своєму зачатковому стані, наприклад, російські семантичні пошуковики, такі як AskNet, тому ми привели лише найвідоміші і зрілі на пошуковому ринку.
Семантичний пошук - це, безумовно, технологія майбутнього, яка поставила перед собою на даний момент дуже амбітні цілі. І хоча на даний момент семантичний пошук не може повністю замінити собою Google і надати більш якісні результати пошуку, правда все ж полягає в тому, що семантичний пошук вже сьогодні дозволяє ефективно вирішувати багато нестандартних і спеціалізовані пошукові завдання, отримувати відповіді на складні, логічно витончені запити .
Автор Ігорь Савчук. (Джерело RU: internetno.net)
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting