Мільйони з повітря, або IT-шахрайство на мобільному зв’язку
Рейтинг статті: / 4
НайгіршеНайкраще 
Субота, 02 липня 2011, 08:40
Стільникове шахрайствоПрацівники донецького УБОЗ змогли зробити те, що поки не вдавалося їх колегам на всьому пострадянському просторі, - знайти і знешкодити банду «фродерів».
У Донецькій області компанія з п'яти молодих людей - чотирьох хлопців і дівчини - примудрилася, використовуючи підручні засоби, фантазію і прогалини в системах безпеки мобільних операторів, вибудувати віртуозну шахрайську схему.
Нормальні люди гроші витрачають на мобільний зв'язок. Винахідлива молодь з Донецька і Червоного Лиману змогла заробити на цьому (тільки по доведених епізодах кримінальної справи) 16,5 млн. грн.
Fraud, або, щоб зрозуміліше, стільникове шахрайство доставляє масу проблем операторам мобільного зв'язку та контент-провайдерам у всьому світі. «Вікіпедія» пише, що кожного року півтора мільйона осіб відмовляються оплачувати рахунки. Середні втрати компаній оцінюються на рівні 3-5% від загального обсягу послуг.
В Україну про таку напасть раніше ніхто не чув. У всякому разі, правоохоронні органи поки не висували жодного доведеного випадку діяльності «фродерів».
До тих пір, поки світовий досвід мобільних шахраїв, з поправкою на місцеві реалії, не був застосований в Червоному Лимані - невеликому курортному містечку на півночі Донецької області. А потім докладно викладений в 18 томах кримінальної справи і 300-сторінковому обвинувальному висновку.
«Наші фігуранти на підставних осіб оформляли контрактние підключення, після чого SIM-картці давали, як вони це називали, «відлежатися», - розповідає слідчий УБОЗ Донецької області Ярослав Ющенко. - Тобто періодично здійснювалися дзвінки, регулярно вносилася плата - картці створювали позитивну кредитну історію. Після чого в назначений день відбувалася «акція» ...
У той самий заздалегідь обраний день телефони підключався до комп'ютера. Спеціальна програма ставила «трубку» у режим безперервного дзвінка на платні сервісні номери (аналог наших 8-800 або 8-900) за кордоном. Секс по телефону в Сьєрра-Леоне, прослуховування персонального гороскопу в Сомалі, прогноз погоди на Мадагаскарах ...
Платні номери вибиралися не випадково, а були заздалегідь взяті в оренду у зарубіжних контент-провайдерів. Гроші за дзвінок з Україною ділилися між закордонним оператором, закордонним же провайдером і Панамськими офшорними компаніями - орендарями номерів. Кілька мексиканських Хуан і Альберто виконували роль зіц-голів Фунтів, перебуваючи директорами і засновниками офшорів.
Розрахунки між операторами за дзвінки у роумінгу відбуваються, як правило, раз на добу. За цей час один мобільний з Красного Лиману встигав «нателефонувати» на 150-200 тис. грн. Рекорд - 380 тис. грн. Потім номер блокувався оператором, але було вже пізно.
Так виглядала «акція» у виконанні Краснолиманський «фродерів». Потім комісійні з Панами йшли за складною схемою (через країни Балтії) в Україну, де перетворювалися в цілком реальні гроші на рахунках авторів цієї схеми.
У цей час оператори мобільного зв'язку безуспішно намагалися стягнути з абонентів плату за роумінг.
«Як правило, виявлялося, що контрактні номери числилися за так званими декласованими громадянами. А в Артемівську жінка якимсь чином стала нашим абонентом, відбуваючи в цей час термін в УВП. Ми провели своє розслідування і з'ясували, що багато дилерів укладали контракти взагалі без присутності людини, по одній тільки ксерокопії паспорта», - говорить експерт з безпеки донецького регіонального офісу «МТС-Україна» Володимир Крутиков.
За його словами, фіктивні абоненти знаходилися в основному на півночі Донецької області - у Слов'янську, Красному Лимані, Ясинуватій. Саме там нинішні обвинувачені знаходили людей, готових за скромну плату здати «в оренду» свої паспортні дані та ідентифікаційні номери.
Краснолиманський «фродерів», як і багатьох подібних хитрунів, згубила жадібність. З метою економії схему стали ускладнювати. З'явилися фіктивні фірми, на які оформлялися корпоративні контракти з кількома номерами. Не бажаючи платити за переведення в готівку іншим, створювали свої «конверти».
Потім запрацювала схема махінацій з бонусними балами. Багато операторів в рамках програм лояльності нараховують бонуси, які можна обміняти в тому числі і на товари в торгових точках. Магазини-партнери, укладаючи договір з оператором, отримують гроші за товар в обмін на чеки з вказівкою кількості балів. Чеки видає термінал, встановлений в магазині стільникового компанією.
Шахраї примудрилися зареєструвати «партнером» одну зі своїх фіктивних фірм. Термінал друкував чеки в квартирі одного з обвинувачених ...
Крім розкішного способу життя, невичерпна фантазія в області високих технологій дозволили нашим героям неабияк «прибарахлитися». Загальна вартість майна, отриманого злочинним шляхом, оцінюється в 8 млн. грн. - Дві квартири в елітній новобудові Донецька, цілий автопарк корейських і японських іномарок і навіть заводик для розливу мінеральної води.
У поле зору правоохоронців фігуранти потрапили в той момент, коли звернулися до «авторитетних людей» з проханням вирішити їхню суперечку щодо розділу доходів від своєї діяльності. Раніше шахраї з криміналом справи не мали, тож, відповідно, і не знали, що всі «авторитетні люди» давно займають почесні місця в картотеці УБОЗ і постійно перебувають під наглядом органів.
Міліціонери почали з'ясовувати, які доходи не може поділити молодь, за якою не числиться жодного бізнесу, крім кількох фіктивних фірм. Правда, до Сьєрра-Леоне і Панами ниточка потяглася не відразу.
«На якомусь етапі розслідування нам пощастило, - самокритично визнає Ярослав Ющенко. - Ми проводили обшук. І хоча не розраховували знайти нічого особливого, раптом виявили повний пакет документів на ці офшори, у тому числі генеральну довіреність на управління - єдиний папір, що підтверджував зв'язок панамських компаній з нашими фігурантами »...
Посипалися запити в правоохоронні відомства інших країн. Кримінальну справу том за томом поповнювалося доказами. Знайшли сховище речдодоказів: під час обшуків було вилучено дві сотні мобільних телефонів, десятки SIM-карт мобільних операторів, ноутбуки з цінною інформацією, у тому числі і з «чорної бухгалтерією» «фродерів».
Потім почалися арешти. Спритних авторів оригінальної схеми мобільного шахрайства ловили майже півроку.
У квітні 2010 року були затримані перші фігуранти цього неординарного справи - Дмитро Лазарєв і Кирило Іванов. До цього перший з них вже потрапив в поле зору правоохоронців, хоч і з іншого відомства. За відомостями наших джерел, Дмитро Лазарєв притягувався до відповідальності як організатор конвертаційного центру. Однак суд виправдав обвинуваченого і відпустив на свободу. Трохи пізніше Лазарєву довелося спілкуватися з працівниками УБОЗ, які на той час вже знали, що «конверти» - частина більш складної шахрайської схеми.
Олена Прія встигла виїхати за кордон. Назад в Україну її пригнали гроші. Точніше, їх відсутність. Практична панночка все, що заробляла «з повітря», тут же вкладала в матеріальні цінності - купувала нерухомість, машини і частки в реальному бізнесі. Вона розраховувала швидко розпродати все це і втекти з країни з грошима. Не встигла, оперативники УБОЗ виявилися спритнішими. Замість світських бесід на Лазурному березі - допити і очні ставки.
Віталій Гудзенко пішов у «партизани». Він, за деякими даними, в минулому був спортсменом-альпіністом, тому труднощі життя далеко від цивілізації його не лякали. Прихопивши запас продуктів, незасвічений мобільник і намет, Віталій пішов у ліси на березі Оскола, на території Харківської області. Придивився місце, куди не можна було пройти по суші - тільки дістатися на човні. «Партизан» жив там майже два місяці. Розбавляв свій раціон виловленої в річці рибою і, зрідка включаючи телефон, намагався «розрулити тему». Оперативники з Донецька протягом кількох тижнів щодня виїжджали до Харківської області у пошуках невловимого туриста.
«Нехай це буде маленьким оперативним секретом», - сміються міліціонери у відповідь питання «як же все-таки вдалося його затримати?».
Витривалий альпініст став останнім, кого заарештували. Незадовго до нього до своїх товаришів приєднався Максим Сатишев. Вся тепла компанія, колись придумала химерну і креативну схему збагачення, змінила новенькі затишні квартири та салони лімузинів на похмурі казенні приміщення ...
Справа донецьких «фродерів» зараз розглядається в Київському районному суді м.Донецька - тому самому суді, з якого із задоволеною посмішкою вийшов вільною людиною Гіві Немсадзе.
А міліція поки взяла під опіку найбільш цінних свідків. Без протоколу оперативники зізнаються, що спроби «попрацювати зі свідками» вже робилися.
Оператори, аж ніяк не зраділі появі на наших теренах передового світового досвіду і спішно усувають прогалини, якими можуть скористатися нові шахраї.
«Ми посилили процедуру відкриття роумінгу для користувачів. Оскільки при цьому оператор видає свого роду кредит абоненту, процедура підключення схожа з процедурою оформлення кредиту в банку », - повідомила начальник департаменту зв'язків з громадськістю Life Оксана Рудюк.
Успіх донецьких убозівців поки залишається єдиним прикладом успішної боротьби з фродерством в країнах СНД, тому уявити собі справжні масштаби явища неможливо. Поінформовані джерела стверджують, що досвідом першого доведеного до кінця розслідування мобільного шахрайства активно цікавляться російські поліцейські, які хоч деколи і ловили таких спритників, але так і не змогли інкримінувати їм нічого серйознішого підробки документів.
Громадянам же міліціонери рекомендують дотримуватися цілком тривіальних, але ефективних заходів безпеки:
  •  не давати свої паспортні дані кому попало,
  •  не передавати контрактні номери іншим людям,
  •  якщо передавати, то вимагати при цьому переоформлення особового рахунку на нового власника, щоб не прийшов потім рахунок за переговори з Зімбабве ...
(Джерело RU: zn.ua)
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting