Монетизація соціальних мереж
User Rating: / 5
PoorBest 
There are no translations available.

Один з основних способів монетизації соціальних переж – продаж. Робимо цікавий проект, набираємо користувачів і продаємо його Google, Yahoo або Microsoft.
Це викликано тим, що більшість соціальних мереж збиткова. Вони потребують великої кількості ресурсів для підтримання працездатності (персонал, сервери і центри зберігання даних, дорога розробка та інше), а їх прибутків часто на це не вистачає. Потрібні великі інвестиції.
Ефективно реалізувати таку модель доволі складно, а витрати соціальних мереж великі. З цього виходить, що більшість проектів й досі лишаються збитковими, що ховає великий ризик. Адже збитковий бізнес рано чи пізно закривають. Таким чином ми отримуємо дві сторони однієї медалі: з однієї сторони – можливостей для монетизації і виходу на прибутковість є доволі багато, і це реально зробити, з іншої сторони – цей процес доволі складний, і на сьогодні небагато змогли втілити його у житті.
Платні сервіси
Платні сервіси - другий за популярністю спосіб монетизації соціальних мереж. Більшість мереж мають будь-які платні послуги, найчастіше, це недорогі способи для виділення користувачів або допомога у досягненні якої-небудь мети, наприклад, продажу чогось.
Самим «смачним» методом можна назвати посередництво. Людство здавна займалося і займається посередницькими послугами.
Головне в цьому методі створити зручний механізм для продавців і покупців чого-небудь + популярність соціальної мережі, в результаті виходить постійний грошовий потік в касу соціальної мережі, при цьому соціальна мережа практично нічого не робить, правильний механізм все автоматизує.
Вартість повинна бути невеликою і доступною майже всім юзерам мережі. Також дуже важливо, щоб послуги можна було легко сплатити, навряд чи звичайна людина стане бігти до банку, щоб перерахувати 5 доларів соціальній мережі.
Вдалим прикладом цієї концепції є все той же FaceBook і його інструмент marketplace- майданчик для продажу користувачами товарів: у кожного є своя сторінка та спеціальні маленькі оголошення, які за гроші можна рекламувати іншим користувачам мережі, вартість від 1 $ . Інструмент приносить соціальній мережі близько 1 $ млн. на місяць.
Для створення ще одного безвідмовного платного сервісу варто звернутися до устрою людини, і, зокрема, психології. Відомо, що будь-якій людині важливо привернути увагу інших, важливо виділитися, показати себе. Особливо це актуально для підліткової аудиторії. І за такі можливості люди готові платити і платять.
Це добре показують нам всілякі сервіси знайомств, вони перевірили цей принцип першими. У соціальних мережах люди теж знайомляться і спілкуються, і їм також важливо виділитися.
Тому створення подібних сервісів особливо важливо і може приносити великі прибутки (наприклад, такий спосіб з недавнього часу використовує соціальна мережа Вконтакті, в неї є сервіс, за допомогою якого можна голосувати за допомогою sms за свій рейтинг і тим самим виділятися). Цей прийом можна застосувати не тільки для підліткових соціальних мереж, але і для бізнес-мереж, наприклад, можна дати можливість виділитися в певному тематичному співтоваристві, на особливому місці «Шукаю партнера» або «Шукаю інвестора». За певну суму люди будуть готові подібним способом знайти потрібні контакти.
Звичайно, окремим пунктом треба виділити віртуальні товари. Найпоширенішими можна вважати подарунки. У багатьох соціальних мережах такі віртуальні предмети безкоштовні, але є й платні. Ідеальний варіант дати багато безкоштовних і частину унікальних платних подарунків. Тоді і користувачі не залишаться в образі, і соціальна мережа буде заробляти. Такі подарунки є, наприклад, у FaceBook. Однак продавати можна все, що завгодно, справа, скоріше, у фантазії.
Реклама
Реклама – сама поширена модель монетизації в сучасних інтернет-проектах і особливо в соціальних мережах.
У соціальних мереж є доступ до двох важливіших джерел інформації:
 1. Профіль і інформація, що заповнена самим користувачем
 2. Його поведінка, інформація, що надається недобровільно
Звідси виділимо способи реклами, про які нижче піде мова
 • На основі профілю
 • На основі дій
 • Брендовані спільноти
 • Політична реклама
 • По рекомендаціям
 • Спонсорство
На основі профілів соціальні мережі можуть ефективно таргетувати рекламу: за статтею, віком, прибутком, професією та інше. Таким чином, можна максимально точно показувати рекламу, яка з великою ймовірністю буде цікава користувачу.
Наведемо приклад:
Реклама в Facebook дозволила програмі"Весільні фотографи" точно визначити аудиторію - 24-30-річні жінки, які вказали, що заручені. За 12 місяців компанія CM Photographics змогла заробити близько 40 000 доларів, вклавши 600 доларів на рекламні оголошення на Facebook. 60% користувачів Facebook, які дізналися про сторінку компанії через рекламні оголошення, стали її активними клієнтами, зацікавленими у подальшій співпраці.
Що може нам дати соціальна мережа? А соціальна мережа може показати рекламне повідомлення тільки цільовій групі: професійним PR фахівцям, у яких зазначена подібна посада, у віці від 25 до 60, з прибутком від 1000 до 6000 $, які проживають у Києві, які читають і дивляться контент з PR (на основі аналізу дій). Заздалегідь визначається число в 1000 чоловік за вищевказаними параметрами, при цьому рекламне повідомлення звернеться до кожного користувача по імені та прізвищу, зі словами «Шановний» або «Шановна», а рекламодавець отримує звіт про прочитання рекламного повідомлення або кількості переглядів сторінок з цією рекламою.
Вартість одного такого повідомлення визначається в один долар. У результаті рекламодавець заплатить всього 1000 $ за прочитання рекламного повідомлення 1000 осіб з цільової аудиторії, а соціальна мережа прибуток у розмірі 1000 $ всього за одне повідомлення і за один день. Ефективність очевидна, як, втім, і складність реалізації такого механізму.
Але завжди є проблема і тут проблема полягає в самій людині. Адже мені і будь-якому іншому користувачеві ніщо не заважає вказати в профілі, що я Білл Гейтс і працюю в компанії Майкрософт, а система навряд чи знайде помилку, поки у соціальних мереж немає штучного інтелекту. Тоді в дію вступає другий великий механізм - аналіз дій користувачів.
Наведу приклад:
Я як людина, яка займається рекламою в Інтернеті, інтернет-проектами, соціальними мережами і подібними речами, можу зайти в соціальну мережу МойКруг і вказати посаду «електрик», завод «ПромСтанок», в інтересах написати «електропроводка, розетки, проводи», прибуток - 200$ в місяць, а вік - 50 років. Але у мене в інтересах абсолютно немає нічого, пов'язаного з електрикою, і тому цілком зрозуміло, що я або не буду заходити в цю соціальну мережу, або цікавитися моїми реальними інтересами - рекламою в Інтернеті, і система цілком може це зрозуміти. Найпростіші варіанти:
 • По спільнотам, в які я вступив;
 • З аналізу тексту в коментарях;
 • По заголовках і текстам статей і новин, які я читаю;
 • За людьми, з якими я спілкуюся та інше.
І на підставі цих даних показувати мені конкретну рекламу.
Систему можна будувати з використанням обох параметрів одночасно: якщо мій профіль і поведінка збігаються, я 100% клієнт а якщо ні, то рекламу можна показувати по інтересам, або, в крайньому випадку, за профілем, якщо немає іншої реклами, більш підходящої.
Але можливість таргетинга не єдина рекламна перевага соціальних мереж. Існує досить багато інших способів у галузі брендингу, PR, вірусної реклами та іншої реклами, яка буде ефективна завдяки самій концепції соціальних мереж.
Наприклад, досить цікавий і дуже популярний на заході прийом - це брендовані спільноти. Сенс полягає у створенні спільноти компаній, в яких активно висвітлюється життя цих компаній, пишуть співробітники, обговорюються пропозиції в самих популярних соціальних мережах і запрошення туди всіх бажаючих користувачів. Це непряма і ненав'язлива реклама, користувачі ставляться до неї лояльно.
Окремо варто виділити політичну рекламу в соціальних мережах.
Є дуже цікаві приклади цієї реклами: наприклад, мав місце цікавий випадок, коли австралійський політик Кевін Радд у 2007 році використав такі соціальні мережі як MySpace, FaceBook, YouTube та інші для побудови своєї рекламної компанії і досяг величезних успіхів! Хоча вибори і не виграв, але був близький до цього. Це говорить лише про одне: соціальні мережі вже не просто модні розваги, а сильний рекламний інструмент, і якщо люди і компанії зможуть домагатися великих цілей з їх допомогою, то і платити за це готові великі гроші, залишається тільки дати їм таку можливість.
Ще одним прийомом реклами в соціальних мережах можна назвати рекомендації. Як відомо, психологічно самою потужною рекламою є рекомендації друзів, родичів, знайомих купити товар або послугу. Це чудово зрозумів FaceBook і спочатку спробував запровадити подібний механізм насильно, коли «рекомендації» приходили від користувача без його згоди, що викликало хвилю невдоволень, а з часом ця соціальна мережа замінила цю функцію на більш лояльну - Market Lodge, коли користувачі дають рекомендації за власним бажанням і отримують за це 10% від вартості рекламованого товару. До речі, тим самим він почав реалізовувати ще одну сильну модель монетизації, при якій соціальна мережа ділиться з користувачами частиною свого прибутку.
Ще одним цікавим способом може бути створення рекламної платформи, схожої за принципами з контекстною рекламою, з визначенням ціни за клік на основі аукціону, текстовими оголошеннями (а в деяких випадках і графічними). Але також потрібно дати можливість рекламодавцям більше зорієнтувати рекламне повідомлення хоча б на основі профілю і даних у ньому. Такий прийом дозволить набагато підвищити ефективність реклами і при цьому збільшить вартість за клік з багатьох тем і доведе його до допустимого максимуму, який готові платити компанії. Особливо такий спосіб буде ефективний для мереж з великою аудиторією, наприклад, MySpace або Однокласники, які зможуть без зусиль знайти собі рекламодавців.
Далі можна розглянути соціальні мережі як платформу для запуску вірусної реклами (рекламне повідомлення, яке поширюється за принципом людського вірусу, від людини до людини, вважається відносно недорогим і дієвим рекламним прийомом), що зараз часто й робиться. Але до цих пір цілеспрямованого функціоналу для цих цілей не було. Можна досить легко придумати механізм подачі вірусного повідомлення топовим учасникам, так званим лідерам думок, які далі легко його поширять (особливо якщо будуть отримувати відсоток за це). У цьому випадку соціальна мережа виступає посередником і отримує відсоток. Можна і власними силами соціальної мережі запускати вірусні повідомлення безпосередньо користувачам, але це вже буде  складніше, хоча і потенційний прибуток буде більше.
Не можна забувати і про такий потужний інструмент як спонсорство. У соціальних мережах є багато спільнот, кожну з яких можна спонсорувати. Це виражається в самих різних способах: від банальної оплати для розміщення логотипу до організації професійних або аматорських зустрічей за рахунок компанії-спонсора.
Крім того, у соціальних мереж ніхто не забирав стандартну рекламу, наприклад, банери або контекст.
Інші способи
Вище були перераховані основні та найпоширеніші способи монетизації, але на них монетизація не вичерпує себе. Є деякі менш відомі, але не менш перспективні способи.
Одним з таких способів можна назвати підбір персоналу в соціальній мережі. Як говорилося раніше, соціальні мережі - це величезне джерело інформації, даної добровільно і недобровільно різними людьми. Тому цілком логічно використовувати соціальні мережі з метою підбору персоналу на рівні самих соціальних мереж, а не окремих користувачів. У соціальних мережах можна бачити профіль користувача, можна визначити його манеру поведінки, приблизні знання, ставлення до роботи, характер і багато іншого.
З такою інформацією компанії можуть підбирати за заздалегідь складеним портретам нових співробітників, які максимально ефективно впишуться в колектив, у яких буде впевненість у знаннях і досвіді роботи, а також інших не менш важливих особливостях людини. Природно, така можливість викликає великий інтерес багатьох фірм, і, що найважливіше, за ці можливості бізнес готовий платити, і часто чималі гроші, адже людські ресурси - це один з основних активів сучасної компанії. З чуток, цей метод монетизації активно використовує соціальна мережа Вконтакті, однак офіційні заяви спростовують це і говорять, що не отримують за це гроші.
Трохи про знання. Що найцінніше в світі в інформаційну епоху? Звичайно, інформація! Тому ще одним дуже перспективним методом монетизації є продаж інформації. Особливо ефективно для великих мереж: їм можна масово продавати статистичну інформацію, проводити дослідження на замовлення, в тому числі кількісні маркетингові дослідження, торгувати доступом до вибраного контенту. Можна навіть продавати особисті дані (хоча цей спосіб викликає великі сумніви в силу своєї неетичності і незаконності, але якщо є попит, то рано чи пізно з'явиться пропозиція). Варіантів дуже багато, потрібно лише провести дослідження, яка інформація потрібна і скільки за неї готові платити люди і компанії.
Нішеві соціальні мережі та унікальні способи монетизації
Нішеві соціальні мережі найчастіше цікаві обмеженому колу людей. Звідси з'являється логічне запитання: «Як монетизувати нішеві соціальні мережі?» Відповідь на питання очевидна і незрозумілий в той же час: «Монетизувати нішевими способами монетизації!».
Для спеціалізованих або нішевих соціальних мереж можна придумати свої способи монетизації, які будуть використовувати унікальні сторони проектів. У кожному конкретному випадку ці способи будуть різними. Наприклад, до соціальної мережі фотографів можна приєднати свій фотобанк, де будь-який учасник мережі може продавати свої фотографії через даний сервіс, а соціальна мережа отримувати відсоток з всіх угод. Люди спілкуються, продають і заробляють на цьому гроші, клієнти купують фотографії, а соціальна мережа гроші рахує і всі залишаються задоволеними.
Але при всіх способах монетизації важливо не забувати про користувача: не перевантажувати соціальну мережу рекламою; не лізти в особистий простір користувача (його профіль), давати можливість відмовитися від тих чи інших функцій і дій системи, і, навіть навпаки, ділитися з користувачем прибутком, хоча б маленькою його частиною. Тоді він віддячить соціальній мережі і принесе їй ще більше прибутку. І я вважаю, що в майбутньому будуть популярні саме ті соціальні мережі, які побудують свою монетизацію саме на «любові до користувача» і будуть з ним ділитися.
Автор Сергій Бившев, магістрант НТУУ “КПІ” ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it )
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting