Гра в хованки або стеганографія в сучасному житті
Рейтинг статті: / 5
НайгіршеНайкраще 
Стеганографія в сучасному світіСьогодення неможливо уявити без обміну інформацією. Ми відсилаємо повідомлення електронною поштою, через телефон, спілкуємося ВКонтакті, на фейсбуці, твітерим останні новини, постійно залишаючись відкритими для оточуючих.
У всьому цьому хаосі легко простежити за Вашим життям, створити психологічний портрет та навіть пізнати таємниці особистого життя. Що ж робити тим, хто хоче сховатися від контролю?
Безумовно, всі майже відразу згадують про шифрування, але сам факт шифрування насторожує і привертає увагу зловмисника. Тут нам на допомогу приходить метод стеганографії. В контексті захисту інформації - це можливість пограти в хованки таким чином, щоб сховати сам факт існування прихованої інформації.
Які ж головні допущення та принципи побудови стеганосистеми?
 • противник має повне уявлення про стеганографічну систему і деталі її реалізації. Єдиною інформацією, яка залишається невідомою потенційному супротивникові, є ключ, за допомогою якого тільки його власник може встановити факт присутності і зміст прихованого повідомлення;
 • якщо противник якимось чином дізнається про факт існування прихованого повідомлення - це не повинно дозволити йому отримати подібні повідомлення з інших даних доти, поки ключ зберігається в таємниці;
 • потенційний противник повинен бути позбавлений будь-яких технічних та інших переваг у розпізнаванні або розкритті змісту таємних повідомлень.
Будь-яка стеганосистема повинна відповідати наступним вимогам:
 • Властивості контейнера – носія інформації повинні бути модифіковані, щоб зміни було неможливо виявити при візуальному контролі. Ця вимога визначає якість приховування впроваджуваного повідомлення: для забезпечення безперешкодного проходження стегоповідомлення  по каналу зв'язку, воно жодним чином не повинно привернути увагу атакуючого.
 • Стеганоповідомлення  має бути стійким до спотворень, в тому числі і зловмисних. В процесі передачі зображення (звуку або іншої інформації) можуть відбуватися різні трансформації: зменшуватися або збільшуватися, перетворюватися в інший формат і т. д. Крім того, воно може бути стисненим, в тому числі і з використанням алгоритмів стиснення з втратою даних.
 • Для збереження цілісності вбудованого повідомлення необхідне використання коду з виправленням помилки.
 • Для підвищення надійності вбудовуване повідомлення має бути продубльоване.
Найпоширенішими контейнерами для методів стеганографії на сьогодні є файли зображень та відеофайли. А програми для практичної реалізації данного методу захисту інформації можна знайти в Інтернеті.
Найбільш наглядними є програми, які дозволяють приховати деяке повідомлення всередині зображення.
Найрозповсюдженішим методом, який дозволяє приховувати повідомлення в графічних файлах, є метод НЗБ (найменшого значущого біта). Чому саме він? Тому що це один з найпростіших методів цифрової стеганографії, який дозволяє створити прихований канал з досить великою пропускною здатністю без суттєвої втрати якості контейнера.
Цей метод приховування даних із спотворенням контейнера базується на особливостях людського сприйняття. Конкретніше, ідея методу полягає ось у чому: якщо взяти картинку у форматі BMP, найкраще TrueColor, в 24-х бітному форматі та змінити молодші значущі біти кольору, то на око це не буде помітно. Чому 24 біта? Існує такий важливий фактор, як обсяг контейнера - скільки  всього можна вставити в картинку, поки це не стане явним. Логічно припустити, що чим більший контейнер, тим більше можна і втиснути, а поширені на сьогодні 24-х бітні BMP - насприятливіші для цього.
До того ж 24 біта є зручним форматом зберігання інформації про зображення. При такому поданні за один канал кольору відповідає один байт, цим усі і користуються.
Здійснити перетворення можна так:
 • Беремо повідомлення і попередньо готуємо його: шифруємо і пакуємо. Цим досягається відразу дві мети - підвищення ККД та збільшення стійкості системи. Перед усім, для зручності можна записати сигнатуру методу, що не є таємницею, зате просто.
 • Беремо контейнер і впроваджуємо підготовлене повідомлення в молодші біти контейнера будь-яким зручним для нас способом. Наприклад:
  • розкладаємо упаковане повідомлення в бітову послідовність;
  • замінюємо надлишкові біти (НЗБ) контейнера бітами повідомлення.
Надійність такого втиснення прямо пропорційна відповідності характеру розподілу НЗБ в контейнері і повідомленні. А ці розподіли в переважній більшості випадків збігатися й не будуть. Хоча в деяких випадках це буде візуально помітно на картинці, побудованій з одних тільки молодших бітів контейнера
Назва програми Можливості Переваги Недоліки ОС
OutGuess (ver. 0.2) Приховування даних в JPEG зображеннях. Можливість контролю, «внесення статистичних спотворень», більша стійкість до атак.   UNIX
JSTEG   Нестійкість до атак пасивних противників, можливість автоматичного детектування наявності прихованого повідомлення. MS-DOS UNIX Windows
JPHS (ver. 0.5)
Gifshuffle (ver. 2.0) Приховування даних в графічних файлах в форматі GIF. Можливість попереднього стискання чи шифруваня повідомлення, що шифрується. Невеликий об’єм повідомлення, яке приховується. Залежить від розміру контейнера. UNIX Windows
Hide-and-Seek Використовуючи алгоритм шифрування “Blowfish”, виконує випадковий вибір точок збереження.   MS-DOS Windows
Steganos Приховування даних в графічних файлах BMP, DIB. Заповнення невикористаного простору контейнера шумоподібним сигналом. Використання застарілих форматів контейнерів.
Steghide (ver. 0.5.1) Приховування даних в графічних BMP. Можливість попереднього шифрування повідомлення, що приховується. MS-DOS Linux Windows
Steganography 1.8.1 Приховування даних в графічних файлах.   Відсутність розподілення інформації, що приховується по контейнеру, відсутність попереднього аналізу контейнера на придатність. Windows
Fox Secret 1.0 Можливість попереднього шифрування повідомлення, що приховується.  
Використання методу стеганографії продемонструємо на прикладі програми Fox Secret 1.0.
За допомогою цієї невеличкої програми, яка орієнтована  для використання з операційною системою Windows, спробуємо показати зміни, які відбудуться з зображенням після втиснення в нього повідомлення. Завантажити дану програму можна за посиланням, приведеним в попередній таблиці.
Після запуску програма має аскетичний вигляд:
Спробуємо щось приховати. Обираємо меню Секрет/Новий. Відкривається вікно:
Спробуємо приховати текст. Для цього обираємо Текст і тиснемо кнопку Вперёд.
Обираємо Изображение і натискаємо Вперёд. Обираємо зображення для контейнера і натискаємо Сохранить :
Нам дозволяють зашифрувать приховані дані. Зверніть увагу на місткість контейнера. Вона вказує, що дані будуть приховуватися або в коментарі файла JPEG, або в кінці шляхом дописування.
Вводимо пароль і натискуємо Вперёд. Після цього в вікні, що відкрилося, вводимо текст, який хочемо приховати, натискаємо Сохранить.
Картинка, в якій схований файл, і оригінал мають наступний вигляд:
   
                         Зображення з повідомленням                                         Оригінал                                                            
Зміни неозброєним оком безумовно не помітні. Тепер спробуємо дістати інформацію, яка прихована в нашому зображенні. Для цього натискаємо Секрет>Открыть. Обираємо картинку, в якій ми приховали файл, і вводимо пароль. Натискаємо Впёред.
В результаті відкривається прихований нами текст:
Отож навіть за допомогою такої простої в користуванні програми, як Fox Secret 1.0 Ви можете приховати важливі для Вас дані. І ніхто навіть не запідозрить сам факт присутності повідомлення!
Автор Ірина Лагно, магістрант НТУУ «КПІ»
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting