Радіо майбутнього - яке воно? Огляд нових технологій
Рейтинг статті: / 15
НайгіршеНайкраще 

В історичному плані радіо з'явилося зовсім недавно, всього лише близько 100 років тому. Однак і за цей час технології кардинально змінилися - від іскрових передавачів Попова і Марконі до сучасних кишенькових FM-трансмітерів з SD-карткою.

Але не менш цікаво те, що зараз технології радіомовлення знаходяться на новому витку розвитку, можливо, навіть більш значному. Не виключено, що ще через 100 років (а може й раніше), включивши дідусів приймач, спіймати на нього взагалі нічого не вдасться, так як стандарти мовлення будуть зовсім інші. Втім, про все по порядку. Деяким технологіями, вже зараз використовуються в останньому поколінні радіоприймальних пристроїв, буде присвячена ця стаття.

Direct-sampling, або «пряма оцифровка»

Ця технологія з'явилася відносно недавно, але її перспективи колосальні. Як відомо, радіохвилі представляють собою електромагнітні коливання різної частоти. У найпростішому випадку вхідний ланцюг приймача являє собою коливальний контур, настроєний на частоту станції. Здавалося б, тут мало що можна змінити. Однак можна! Досить оцифрувати вхідний потік, що йде з антени, - і всю подальшу обробку і виділення сигналу можна здійснювати програмно.

Основна складність таких пристроїв - у необхідності дуже високої частоти оцифровки, що повинна становити десятки мегагерц, але ці проблеми сьогодні успішно вирішуються, такі пристрої вже з'явилися на ринку. На відміну від «дідусевого» апарата, в такому приймачеві не буде ні котушок, ні ручок налаштування - лише антена і кілька мікросхем. Всі декодування сигналу виконується програмою у вбудованому процесорі, що дає чималі можливості для обробки звуку.

А для підтримки нових стандартів мовлення в такому приймачеві достатньо буде лише оновити «прошивку». Більш того, такий пристрій може приймати кілька станцій одночасно, наприклад відтворювати музику з однієї, і паралельно записувати у вбудовану пам'ять новини з іншої, можливості обмежені лише потужністю процесора і фантазією програмістів.

Приймачі такого типу вже є на ринку, однак поки використовуються лише професіоналами для короткохвильового мовлення, їх ціна висока і становить близько 1000 євро. Втім колись і мобільний телефон коштував порівнянну суму ...

Інтернет-радіо

Інтернет-радіостанції існують уже давно, однак призначалися вони спочатку для прослуховування виключно користувачами персональних комп'ютерів, наприклад, за допомогою програм Nexus Radio чи Radiotracker . Однак в останні роки з'явилася велика кількість пристроїв, покликаних замінити звичайне настільне радіо. Ось наприклад, серійно випускається радіоприймач від Logitech.

 

До Мережі цей приймач підключається через звичайний мережевий роз'єм. Є також Wi-Fi, і приймач може працювати без проводів. А ось «класичного» радіотракту для прийому AM або FM він не має зовсім. Втім, радіотракт цього приймача і не потрібен - вбудований каталог безкоштовного доступу до більш ніж 7000 станцій різноманітних жанрів плюс підтримка сервісів Pandora, Napster і пр. - цього більш ніж достатньо, щоб знайти передачі на будь-який смак. При бажанні система може програвати музику і з локальної мережі.

Враховуючи, що Інтернет у кожному будинку - вже реальність, з упевненістю можна сказати що за таким радіо майбутнє. А в недалекому майбутньому, напевно, окрім радіо, по Мережі, можливо, буде дивитися і ТБ ...

Інтернет-радіоприймачі вже зараз є на ринку, їх ціна складає від 200 до 500 $.

DRM (Digital Radio Mondiale)

Незважаючи на всі переваги сучасних технологій, залишається ще багато місць на землі, не охоплених ні широкосмуговим інтернетом, ні покриттям FM-станцій. Спеціально для таких місць був розроблений стандарт мовлення DRM, що забезпечує чисту цифрову передачу звуку на «звичайних» коротких хвилях. Як відомо, короткі хвилі здатні огинати всю земну кулю, і приймати їх можна в самій віддаленій від цивілізації точці світу. У стандарті DRM використовується цифрове кодування з надмірністю, воно дозволяє, незважаючи на перешкоди, передавати не тільки звук, але навіть зображення і тексти.

Цей стандарт вже використовується, з його допомогою передаються навіть російськомовні програми, наприклад радіостанцією «Голос Росії». Є й зарубіжні станції - «BBC», «Німецька хвиля» та ін Однак приймачі такого типу у нас не отримали широкого розповсюдження, в першу чергу, з-за високої ціни і невеликого поки ще обсягу радіомовлення. Навряд чи цей стандарт буде популярний, проте певну нішу він, швидше за все, займе.

В цілому, складно сказати, що буде не те що через 100, а навіть через 20 років. Можна з достатнім ступенем впевненості припустити, що мовлення буде цифровим, дуже ймовірно, що користувач сам зможе запитувати цікавлять його композиції або новинні блоки. Також не менш імовірно, що частина каналів буде платними, можливо також, що реклама буде показуватися користувачам з урахуванням їхніх смаків і індивідуальних переваг.

Втім, чимало каналів буде і безкоштовними, адже вартість мовлення в Мережі на порядки менше, ніж для звичайних станцій, і такої необхідності в рекламі як зараз, просто не буде. Можливо навіть з'являться приватні та аматорські радіостанції.

Добре все це чи погано? Відповідь очевидна - технологія сама по собі не може бути ні хорошою, ні поганою, вона лише дає певні можливості. Як скористаються ними люди, залежить від нас з вами ... Поживемо-побачимо.

Одне сумно - «дідусів» приймач однозначно стає лише експонатом антикварного магазину, романтика пошуку в шумах ефіру тихих дальніх станцій відходить у минуле. Що ж, така реальність, підсумок прогресу ...

(Джерело RU: domik.net)

 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting