Захистіть Android від вірусів
Рейтинг статті: / 11
НайгіршеНайкраще 
Захист від вірусів для AndroidВсе більшої та більшої популярності набирає ОС Android, яка зараз починає домінувати не лише серед смартфонів.
На смартфонах вона інстальована на більш, ніж 52% пристроїв, а тепер вже і на планшетах, і навіть подекуди доходячи до майже несподіваних варіантів вжитку - годинники з даною ОС Android. Та чим більш популярний продукт, тим більше уваги хакерів прикуто до можливості злому, отримання приватної інформації та нанесення шкоди даним чи самому пристрою. Отож давайте розглянемо основні загрози, які можуть виникнути під час користування Android та способи убезпечитись від них.
Для початку розглянемо основні загрози, для чого згадаємо, що Android побудований на ядрі Linux, а отже основні загрози для них спільні:
  1. віруси та троянські програми;
  2. черв'яки;
  3. веб сценарії;
  4. програми, що викликають переповнення буферу;
  5. крос-платформенні віруси;
  6. соціально-адаптовані загрози.
Розглянемо детальніше віруси для Android і можливі способи убезпечення від них.
Перший вірус для Android з'явився рівно через місяць, після офіційного анонсу системи (тобто старту продажів перших смартфонів). Він використовував вже давно відомі вразливості ядра Linux, так як перша версія Android базувалась на доволі старих кодах. Які можливості сьогоднішніх вірусів для Android? У зв’язку з тим, що Google планує ввести підтримку NFC чіпів для своїх Android пристроїв, то замаскувавшись під одну з програм для полегшення керування цією мікросхемою, зловмисник може отримати більшість необхідної йому інформації навіть не замислюючись над способами хитромудрого декодування даних.
Такий вірус для Android вмить надішле хакеру дані про банківський рахунок з можливістю управлінням ним. Ще один концепт вірусу для Android – програма, що маскується під диктофон і записує все Вами сказане. Далі, користуючись потужностям самого ж планшету, можна розпізнати мову і надіслати хакеру лише необхідну інформацію. Зараз це система розпізнавання Google Voice Search, а в подальшому Google планує ввести більш просунуту систему Majel, тобто робота злочинців може ще більш полегшитись.
Наразі ж основну загрозу становлять більш прості віруси для Android, які лише відправляють повідомлення на платні номери чи нав’язливо пропонують встановити непотрібне ПО. Але все більшої популярності набирають програми, які збирають дані про користувача, маскуючись під програми-заставки, інсталятори додаткових обкладинок для програм тощо.
Основне місце, де можна підхопити вірус для Android, – це Android Market. Програми проходять лише поверхневу перевірку, тому віруси доволі рідко відстежуються. Періодично проходять «прибирання» Android Market, та кількість вірусів для Android росте мало не щогодини. Ще більшу загрозу становлять файлові сховища чи форуми, на яких можна скачати програми для Android . Які ж існують способи вберегтись від вірусу? Можливі варіанти:
Перевіряти програму при встановленні. Це найнадійніший варіант, адже усі можливості програми завжди будуть показані у вікні інсталятора, тож якщо Ви скачали відеоплеєр розміром менше 13 кБ, який ще й вимагає дозволу на постійний доступ до мережі – будьте певні, що то вірус для Android! Також будьте уважні до назви та опису програми, так немало людей постраждали від вірусу «Google++» котрий маскувався під клієнт соціальної мережі «Google+», тому витратити кілька хвилин на те, щоб поверхнево переглянути відгуки користувачів – це ще один шанс вберегтись від вірусу для Android;
Встановити антивірус для боротьби з вірусами для Android. Android Market пропонує немалий вибір даних продуктів:
Як платних:
так, і безплатних, роботу одного з яких розглянемо детальніше.
Як тестовий антивірус встановимо «avast! Mobile Security» на пристрій з ОС Android. Ще на самому початку програма запитає величезні права доступу, на додачу запросить Вас взяти участь у спільному трекінгу можливих чи існуючих загроз
Чим викликана необхідність використовувати такі права? Річ у тім, що в даний антивірус для Android вбудований модуль, який дозволяє Вам керувати викраденим пристроєм (визначення точного місце розташування, блокування апарату, блокування можливості внесення будь-яких змін, надсилання повідомлень заздалегідь встановленим номерам і т.д.). Даний модуль маскує своє ім’я (яке задається вручну користувачем) в процесах, до того ж самостійно видаляє самого себе зі списку запущених процесів, тому сторонній особі важко вимкнути його.
Однак є і мінуси. Для повноцінного використання можливостей програми потрібно, щоб апарат з Android був рутований (тобто ввімкнений режим супер-користувача), однак такий апарат може втратити гарантію, не кажучи вже про те, що майбутні програми(або віруси для Android) теж можуть скористатись адміністраторським доступом до апарату, який може призвести до неприємних наслідків.
Аналогічних прав для повноти функціонування вимагає брандмауер:
Однак позитивна риса брандмауера – можливість блокування доступу до мережі певним програмам або обмеження його через вибір лише єдиної (наприклад, лише Wi-Fi).
Під час першого запуску програма автоматично просканує усі запущені додатки на предмет виявлення вірусів для Android, після чого відкриється стандартне вікно додатку:
Сам сканер доволі простий, хоча має планувальник:
Також є порадник з безпеки, що показує, які права мають встановлені програми:
Є веб-екран, який фільтрує трафік на предмет наявності вірусів для Android, хоча повноцінно він працює лише зі стандартним браузером.
Також присутній фільтр дзвінків та повідомлень, проте можливості його доволі примітивні, та й можливості його протидії вірусам для Android сумнівні:
Налаштування не містять багато пунктів, однак все необхідне є:
Підсумовуючи, можна сказати, що даний антивірус є доволі непоганим продуктом зі своїми плюсами (блокування доступу до мережі, антизлочинний блокувальник, сканер веб-трафіку), так і мінуси (необхідність прав супер-користувача для певних функцій). Що ж до основної задачі – протидія вірусами для Android, то програма повністю виконує свої задачі. Ще при скачуванні через браузер з невідомого форуму вірусу для Android, програма видала попередження про ненадійність даного додатку і радила припинити його завантаження. Аналогічно вона виявила вірус для Android , який був завантажений напряму в пам’ять пристрою. Наостанок, хочеться побажати уважності усім користувачам, адже наразі, це головний спосіб протидії загрозам Вашому апарату!
Автор Олександр Жуль, магістрант НТУУ «КПІ»
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting