З космічної розвідки повернувся японський "Сокіл"
Оценка пользователей: / 4
ПлохоОтлично 
There are no translations available.

Завершився семирічний політ японського міжпланетного зонду "Хаябуса" (Hayabusa). 13 червня о 18 годині 51 хвилина за київським часом в атмосферу Землі увійшла на швидкості більше, ніж 12 кілометрів на секунду 40-сантиметрова посадкова капсула зонда, в якій, можливо, містяться частинки речовини, вперше доставлені з поверхні астероїда . Спостерігачі бачили вогняну кулю - розжарений вуглепластиковий теплової щит, який може витримувати температуру до 2,7 тисячі градусів.

З часів місячної перегонів це перша спроба доставити на Землю грунт з іншого небесного тіла.

Очікується, що приблизно через три години сам зонд згорить над австралійською пустелею в районі Вумера. Про це повідомили в Японському аерокосмічному агентстві, яке запустило апарат 9 травня 2003 до віддаленого від Землі на 336,5 мільйона кілометрів невеликого астероїда "Ітокава".

Повернення зонда, довжина якого разом з розкритими сонячними панелями досягає 5 метрів, відбулося на 3 роки пізніше спочатку назначеного терміну. Витрати на його створення склали 12,7 мільярда ієн (більше 130 мільйонів доларів).

13 червня 2010 Літак NASA DC-8 зняв на відео повернення на зeмлю космічного апарату "Хаябуса".

На відео добре видно, як в щільних шарах атмосфери згоряють фрагменти апарату. Яскрава точка, розташована трохи нижче і лівіше основних уламків - контейнер, в якому можуть знаходитися зразки астероїдного речовини. Після відділення від апарату контейнер опустився на Землю на парашуті в районі закритої військової зони Вумера в Австралії.

План пошукової операції в районі полігону Вумера за участю 40 японських фахівців, передбачає виявлення капсули за допомогою спеціальних приладів на борту вертольота. Спостерігачі відстежили координати капсули за допомогою встановленого на ній радіомаяка, проте оскільки в Австралії була ніч, її пошуками займуться в понеділок вранці. І в той же день, 14 червня, її намічено відправити спецрейсом до Японії.

Відділення незгораємої капсули, за оцінкою агентства, дозволяє зробити висновок, що місія зонда "в цілому завершується успішно і, безсумнівно, стане унікальною в історії вивчення космосу". Експерти впевнені, що "відокремлена від апарату капсула доставить на Землю зразки піску і пилу з астероїда".

Експериментальний японський космічний апарат "Хаябуса", що в перекладі означає "Сокіл", зіткнувся в польоті з такими проблемами, що вистачило б на цілий фантастичний роман. Відразу після старту відмовив один з чотирьох іонних двигунів. Але трьох інших вистачило, щоб дістатися до мети - астероїда Ітокава. "Ітокава" - небесне тіло еліпсовою форми розміром 700 на 300 метрів, обертається навколо Сонця між Марсом і Землею, є одним з найближчих до нас астероїдів. Решта зосереджені, в основному, між Марсом і Юпітером. Астероїд був відкритий 12 років тому і значився під індексом 1998-ЕсЕф36. Пізніше він був перейменований на честь засновника японської космічної програми професора Хідео Ітокави. З орбіти навколо астероїда апарат детально дослідив його поверхню і з'ясувалася, що у нього немає поверхні в звичному розумінні цього слова - Ітокава виявився по суті горою каменів різної величини, що утримується спільним тяжінням.

Нарешті, у листопаді 2005 року, апарат зробив спробу взяти пробу грунту.

- Це вкрай цікавий проект: перший політ, щоб взяти пробу грунту з астероїда і привести його на Землю, - говорить постійний автор журналу "Новини космонавтики" Ігор Афанасьєв. - "Хаябуса" неодноразово здійснював посадку, і (посадка більше схожа на стиковку двох космічних кораблів), взяв проби грунту і вивіз із собою. Але ось цей момент: "узяв проби грунту" дещо слизький, тому що відмовили деякі системи на апараті, і японці досі не знають, були взагалі взяті проби грунту чи ні. Вони вважають, що якщо грунт взято, то чисто випадково, на якихось елементах самого апарата залишилися частинки пилу, - сказав Ігор Афанасьєв.

При першій спробі взяти пробу апарат, вдарившись об грунт, втратив орієнтацію, відскочив і впав на поверхню на відстані в декілька десятків метрів від місця посадки. Дивно, але через півгодини за командою з Землі він зміг піднятися. Це перший в світі зліт з поверхні астероїда. Через тиждень була нова спроба взяти пробу, але не спрацював грунтозаборний пістолет. Якщо в капсулу щось потрапило, то це лише пил.

Японські фахівці до кінця не впевнені в тому, що за кілька секунд, протягом яких станція перебувала на поверхні астероїда, їй вдалося відстрелити кілька металевих дробинок і зібрати у внутрішній контейнер пил і уламки.

Ледве піднявшись над астероїдом, апарат втратив зв'язок із Землею. Удари об поверхню не пройшли безслідно і призвели до витоку палива для двигунів орієнтації. Апарат розкрутився, втративши здатність наводити антену на Землю, сонячні батареї на Сонце, а двигуни по траєкторії. Після таких аварій космічні апарати не виживають. Але японські інженери зробили диво. Вони зуміли зорієнтувати "Хаябуса", стравлюючи з балонів ксенон - паливо для іонних двигунів.

Правда, поки нова нештатна система орієнтації була відпрацьована, летіти до Землі стало вже пізно. Два з половиною роки апарат чекав у космосі, поки знов відкриється навігаційне вікно і у квітні 2007 року взяв курс на Землю. Але ще через півтора року, коли до Землі залишалася чверть шляху, відмовив другий із чотирьох іонних двигунів. Останніх двох не вистачило б для повернення. І знову нестандартне рішення: за два тижні інженери запустили третій двигун, об'єднавши працюючі частині двох відмовлених. І це все дистанційно, за радіокомандами з Землі.

- Надія на те, що він повернеться і зробить успішну посадку спочатку була зовсім мізерна, - каже Ігор Афанасьєв. - І тим не менше, прилетіли і сіли. Це просто фантастика!

Капсула "Хаябуси" благополучно приземлилася і через годину була виявлена в Австралії в заданому районі ракетного полігону Вумера. А в цей час японці вже будують інші плани. Їх космічна програма зростає, і вона дуже цікава.

- Японські фахівці намагаються не повторювати кроків, які зробили їхні європейські та американські колеги, - розповідає Ігор Афанасьєв. - Наукова програма зазвичай дуже цікава і дуже специфічна. Ось зараз вони запустили апарат, який називається "Акацукі" ("Світанок") до Венери. Це, як вони вважають, перший у світі метеорологічний супутник іншої планети. Він спрямований виключно на вивчення особливостей атмосфери Венери. Планета Венера вважається певним близнюком Землі, розвиток якого пішло в якийсь момент зовсім в інший бік. Тому японці як раз будуть вивчати такі явища як сверхкружіння атмосфери Венери, будуть намагатися знайти на Венері грози і навіть діючі вулкани.

Одночасно з "Акацукі" до Венери відправився другий унікальний космічний апарат - сонячне вітрило (пристрій з дзеркальною поверхнею, на яку "давить" світло і таким чином приводить в рух космічний апарат). Такий же планується найближчим часом запустити до Юпітера.

За матеріалами svobodanews.ru

 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting