Київ під ногами
User Rating: / 16
PoorBest 
There are no translations available.

Київ під ногамиЗа дуже приблизними даними в Києві знаходиться близько 200 печерних споруд, про загальну довжину яких не знає ніхто. У цій системі лабіринтів є давні монастирі, фортеці і навіть печери-пастки, походження деяких з них невідоме...
Найбільше печер археологи знаходять під київськими монастирями, стверджуючи, що багато подібних об'єктів все ще залишаються для них загадкою. І якщо про Дальні і Ближні печери під Києво-Печерською Лаврою, або про галереї в Китаєво відомо багато фактів, то про комплекс Звіринецьких печер, які знаходяться недалеко від Лаври, майже нічого невідомо.
Ближні печери Києво-Печерської Лаври:
Найближче до Дніпра з підземель підходить Варязька печера, яка в минулому мала власний вхід з боку річки. Судячи зкарт XVII століття, не можна виключити і можливість продовження підземелля під дном річки. На жаль, досліджувати лаврський тунель більш детально в археологів та спелеологів не було можливості і таємниця так і залишилася таємницею. А вхід з боку річки закрили, щоб доморощені шукачі скарбів не плутали в підземному лабіринті.
На території Китаєво зараз є діюча печерна церква. Зараз Китаївські печери відрізняються від тих, що були тут в той час, коли в них жив монах Діосфей. Книга, яка містить план печер, що вийшла в XX столітті, виявилася помилковою, але ченці, які відновлювали печеру, про це не знали. Крім самих печер в Китаєво знаходиться розритий шукачами могильник і вал зруйнованого міста, ймовірно самого «китая».
Якщо говорити про комплекс Звіринецьких печер, то вони збереглися набагато краще за інших, тому що вхід в них був довгий час завалений. Печери відкрила в 1888 році місцева мешканка Феодосія Василівна Матвієнко, після чого, за розпорядженням Артилерійська відомства вони були знову засипані і відкриті для досліджень лише в 1912 році. За відновленої історії вважається, що ченці і деякі місцеві жителі ховалися в підземеллях від татар, так як вузькі ходи легко було обороняти. Але можливо, що люди були зігнані в печеру завойовниками, після чого замуровані.
На сьогоднішній день історія Звіринецьких печер не закінчена. На розі похоронної вулиці за десятиметровим завалом булавиявленапорожнеча, до цього недоступна більше 800 років. Закріпити десятиметровий прохід поки немає можливості через фінансові проблеми. А всього виміри показали під Звіринцем більше кілометра невідомих тунелів. Так що таємницю Звіринецьких печер нам ще належить розгадати.
Старовинний план Звіринецьких печер:
Дуже цікавими з точки зору археологів є печери, розташовані в Китаївському урочищі, між Чернопрапорною і Китаївською вулицями. Ці печери були створені ченцями ще в XVII столітті і раптово обвалилися на початку XX століття. Тепер замуровані товщею землі ходи чекають своїх першовідкривачів.
Карта розташування київських печер:
Але не варто плутати стародавні печери, споруджені ченцями для власних потреб,з фортифікаційними тунелями. Весь район старого Києва і Печерськ буквально поцятковані цими підземними спорудами. Будувалися вони для військових цілей під фортецями. Через такий тунель обложені у фортеці посилали гінців за допомогою, а також могли влаштувати диверсію, напавши на ворога з тилу, або підірвавши запаси пороху, закладені в тунелях за міськими стінами спеціально на такий випадок.
Перші оборонні споруди будувалися відразу післязаснування Києва і відновлені в XVII столітті. На жаль, до наших днів дійшли лише невеликі ділянки цих тунелів, а в світлі інтенсивного будівництва на поверхні і вони почали обсипатися.
Один з таких фортифікаційних тунелів розташований на розі вулиць Малопідвальноїта Паторжинського. Ще є тунель біля будинку № 5 по вулиці Дарвіна в Клавськомуурочищі, довжиною більше шести метрів. Одним із самих довгих фортифікаційних тунелів вважається споруда під вулицею Лисенка, якатягнеться в бік Золотих воріт більше,ніж на сто метрів. Так як прохід тунелю завалений, археологам не вдалося дізнатися, куди ця галерея виводила.
Якщо серед читачів цієї статті знайдуться бажаючі побродити київськими підземеллями, або пошукати скарб, озброївшисьсовковоюлопатою, поспішаємоїхвідмовитивідданогозаходу. Відвідування печер поодинці небезпечно і краще скористатися туристичним маршрутом, щоб екскурсовод більш детально розповів Вам прот аємниці підземних лабіринтів. А копати, сподіваючись знайти незліченні скарби, взагалі кримінальна справа. Та й якщо б я знав, де знаходиться скарб, то давно б його викопав.
Автор В’ячеслав Речицький, магістрант НТУУ “КПІ"
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting