Патентний моніторинг в Інтернеті
User Rating: / 5
PoorBest 
There are no translations available.

При пошуку патентів може виникнути необхідність відстежувати нові (нещодавно опубліковані) патенти за тематикою, що нас цікавить. Іншими словами це можна назвати патентним моніторингом.
Ось деякі з причин, через які може виникнути необхідність у проведенні патентного моніторингу:
 • пошук останніх новин у певній галузі досліджень;
 • отримання інформації про діяльність компанії-конкурента, або стан сектораринку на певний момент часу;
Швидше за все, найпростішийі достатньо ефективний метод розв'язання даної задачі - звернутися в компанію (ellsbrook.com, prv.se, serviva.com), яка надає послуги патентного пошуку і моніторингу. Заплативши гроші, і не докладаючи зусиль, Ви будете отримувати звіт про виконану роботу. Звіт - це, як правило, перелік знайдених патентів і їх повнотекстові версії.
Користуватися послугами подібних компаній - це не єдиний спосіб досягнення мети, тому вкажу послідовність дій, якою я користувався для моніторингу патентів.
По-перше, треба визначитись, де шукати патенти. Я не ставив собі за мету знайти всі сайти, які дозволяють знайти  та/абоз авантажити патенти. Вкажу лише найпопулярніші патентні бази:
Виходячи з власних міркувань, обираючи ту чи іншу патентну базу, переходимо на наступний етап - пошук патентів.Так як мета пошуку -знайти нові патенти, то я вважаю за необхідне вказувати дату публікації патента, як один з головних критеріїв пошуку. 
Наприклад, при пошуку патентів на сайті USPTO, заходжу в розділ розширений пошук (Advanced search) та  формую пошуковий запит:
TTL/Waveguide and ISD/12/1/2010->12/10/2010, що означає пошук патентів назва яких містить  слово Waveguide (хвилевід- укр), та  опублікованних у період (ISD - Issue Date – дата видання) з першого по 10 грудня 2010 року.
В результаті знайдено 4 патенти:
 1.  7,848,602          Waveguide structure and arrayed waveguide grating structure
 2.  7,848,375          Ridge waveguide laser with flared facet
 3.  7,847,749          Integrated waveguide cavity antenna and reflector RF feed
 4.  7,847,017          Photosensitive resin composition for optical waveguide formation, optical waveguide and method for producing optical waveguide
Хочу підкреслити, що вважаю за необхідне при моніторингу патентів, формуючи пошуковий запит обов'язково вводити,як один з критеріїв пошуку - дату публікації патентів заінтервал часу,що нас цікавить.
Подібним чином, можна шукати патентиу патентнах базах, які цікавлять користувача. Але, наприклад, обмеження, наявні у пошуковій системі esp@cenet®, не дозволяють проводити пошук у діапазоні дат, також не можна вказати діапазон дат при пошуку в базі російських патентів і торгових знаків, що викликає певні незручності.
Якщо відстежувати появу нових патентів зазначеним вище способом, то при цьому необхідно відвідувати безліч (залежно від бажань користувача) сайтів і на кожному з них задавати пошуковий запит, що як мінімум втомлює. Цей недолік компенсує наявність програм, що дозволяють здійснювати пошук і закачування патентів. Деякі з таких програм (IP-Discover, PatMonitor, WizPatentManager) досить докладно розглянуті в книзі “Методи та інструменти ділової розвідки в Internet”.
Подібні програми дозволяють проводити пошук і закачувати патенти з «популярних» патентних фондів, як правило, USPTO, EPO і деяких інших.
 Щоб не повторюватися,розглянемо приклад пошуку патентів за допомогою однієї з подібних програм -PatentHunter3.5, пробна версія якої доступна на сайті.
Дана програма дозволяє:
 • проводити пошук і закачувати патенти з баз USPTO і EPO;
 • формувати звіт про виконанийпошук, що складається з перших сторінок знайдених патентів;
 • проста у використанні;
Наведу результати пошуку за допомогою даної програми.
Задавши пошуковий запит (AdvancedSearch):
 • Title: Waveguide
 • Issue Date: 12/1/2010->12/10/2010
отримуєморезультат (Search results provided by PatentHunter 3.5):
 • 7,848,602  Waveguide structure and arrayed waveguide grating structure
 • 7,848,375  Ridge waveguide laser with flared facet
 • 7,847,749  Integrated waveguide cavity antenna and reflector RF feed
 • 7,847,017  Photosensitive resin composition for optical waveguide formation, optical waveguide and method for producing optical waveguide
Як бачимо, результат пошуку збігається з вище отриманим на сайті USPTO.
Після проведеного пошуку може виникнути необхідність у сортуванні, порівняльному аналізі патентів і формуванні звіту.
Серед програм, які підходять для даних цілей - Patent Search and Report Generator. З її допомогою можна проводити пошук і аналіз патентної інформації, а також сформувати докладний звіт про виконану роботу.
Розглянемо приклад застосування даної програми.
Оскільки я використовую тестову версію, то її обмеження не дозволяють сформувати звіт, арезультати пошуку обмежені 50 патентами, алеє можливістьаналізувати знайдені патенти. Звичайно. дані недоліки відсутні в ліцензійній версії.
Формую пошуковий запит, щоб знайти патенти, які містять слово Waveguide (хвилевід - укр) в назві і опубліковані в період з 1.12.2010 по 12.01.2011.
Знайдено 50 патентів. За допомогою фільтра видаляю патенти без анотації, як наслідок, залишилось 45 патентів.
Проаналізуємо знайдені патенти:
- 37 з 50 патентів опубліковані в США;
- 37 патентів опубліковані в 2010р і 8 в 2011р;
- слова, які найбільш часто зустрічаються в назві патентів (раз): waveguide(995), optical(786), layer(298), light(276), surface(175);
- коди патентів (за міжнародною патентною класифікацією), які найбільш часто зустрічаються (в скількох патентах):
 • G02B6/34AI (7)
 • G02B6/12AI (6)
 • G02B6/26AI (4)
 • G02B6/10AI (4)
 • G02B6/00AI (3)
Звичайно, продемонстровані не всі можливості даної програми.
Всесвітньо відома пошукова система Google надає можливість пошуку патентів, наявних в базі USPTO, а також пропонує підписатися на стрічку новин з обраної тематики, що може бути корисним при патентному моніторингу.
Програма RAPID дозволяє проводити патентний моніторинг, але компанія-розробник не надає безкоштовну пробну версію і тому не вдалося її протестувати.
Також вважаю корисним сайти freshpatents.com, ipnewsflash.com, wipo.int, на яких можна відстежувати появу нових патентів, а також підписатися на отримання повідомлення про появу нових патентів, за необхідною тематикою, яке буде надходити на електронну пошту і підписатися на стрічку новин. Хочу зазначити, що отримання новин по RSS - каналу - досить зручний спосіб відстеження появи нової інформації при патентному моніторингу. З огляду на те, що ряд вище перерахованих сайтів надають таку послугу, я раджу скористатися даною послугою.
Можна зробити певні висновки.
У разі необхідності проведення патентного пошуку і моніторингу я пропоную такі шляхи вирішення цього завдання:
 • звернутися до компаній, які займаються пошуком патентів;
 • самостійно проводити патентний моніторинг на доступних в Інтернеті патентних базах;
 • використовувати спеціальні програми для спрощення пошуку і формування звіту;
 • підписуватися на стрічки новин (RSS – канал) для відстеження появи нової інформації;
Наведені рекомендації для моніторингу патентів не претендують на повноту, а скоріше є необхідним мінімумом для вирішення поставленного завдання.
Автор Микола Горб, магістрант НТУУ “КПІ”
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting