Перший політ робота-бджоли
Рейтинг статті: / 3
НайгіршеНайкраще 

 

Муха

Фахівці Гарвардського університету, що працюють над створенням мініатюрного літаючого робота, повідомили, що робот-комаха здійснив перший керований політ.
RoboBee («робобджола»), як називають своє дітище вчені, при вазі 80 мг і розмаху крил три сантиметри поки літає «на прив'язі». Штучна бджола злітає вертикально, може зависати в одній точці і рухатися в горизонтальному напрямку. Рух у повітрі забезпечується парою крил, здатних робити до 120 помахів в секунду. Мініатюрні розміри не дозволяють використовувати традиційні електромагнітні приводи. Замість них дослідники використовували п'єзоелектричні.
Робото-пчелы
Фінансування розробки виконало Управління перспективного планування оборонних науково-дослідних робіт - центральна науково-дослідна організація міністерства оборони США (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA), відома, як творець мережі ARPAnet, що стала прообразом Інтернету. Військових привертають крихітні розміри пристрою і його схожість з живими комахами - вельми цінні якості для робота-розвідника.
Конструкция робото-пчелы
Одним зі складних завдань, що стояли перед вченими, було завдання відтворення рухів, що забезпечують політ. У першу чергу, заважали обмеження існуючих виробничих процесів, що не дозволяють створити міцні і легкі деталі механізму. Вчені дійшли висновку, що простим масштабуванням завдання не вирішити: мотори, підшипники і шарніри, що зазвичай використовуються в роботах великого розміру, не годяться для конструкції розміром з муху.
Робо-пчела машет крыльями
Управление крыльями
Використовуючи лазерне мікрооброблення, вчені нарізали тонкі листи вуглецевого волокна в двомірні структури з точністю до декількох мікрометрів. Таким же способом нарізали листи полімеру. Акуратно компонуючи листи вуглецевого волокна і полімеру, вчені змогли сформувати необхідні деталі.
Наприклад, щоб створити рухливе зчленування, на два крихітних шматочка вуглецевого волокна, розташованих на невеликій відстані один від одного, укладали смужку з полімеру. Потім, на ній розміщувалося ще два шматочки вуглецевого волокна. Після цього деталі скріплювалися одна з однією, утворюючи деяку подобу літери Н, в якій перемичка була виконана з гнучкого полімеру, а ніжки - з міцного вуглеволокна.
Компонуючи отримані деталі, розробники змогли створити досить складні блоки, які виявилися здатні виконувати необхідні рухи в точності, як було задумано. Щоб привести механізм у дію, були використані електроактивні полімери, які змінюють свою форму під дією електричних імпульсів.
Наступним етапом має стати створення мікроскопічного контролера, здатного керувати рухом «робомухи» і перенесення джерела живлення на її борт (за оцінкою дослідників, сучасні літієво-іонні технології здатні забезпечити до п'яти хвилин автономного польоту). Власне, піднявши робота-муху в повітря, вчені зробили тільки перший крок. Їм ще належить розробка сенсорів, створення ПЗ, що дозволяє виявляти і огинати перешкоди, та вирішення інших завдань.
«Це те, що я намагався здійснити протягом останніх дванадцяти років», - сказав професор Роберт Джі Вуд (Robert J. Wood), керівник проекту RoboBee. Він також додав, що досягнення стало можливо тільки завдяки успіхам у створенні нових матеріалів, технологій виробництва і конструкцій.
До областей можливого застосування «бджіл» дослідники відносять моніторинг навколишнього середовища, пошуково-рятувальні операції, запилення сільськогосподарських культур.
Втім, крім прямої віддачі від літаючих роботів-комах, не менш важливою і більш актуальною в короткостроковій перспективі, є віддача у вигляді нових конструкційних матеріалів і технологій, які можуть знайти застосування, зокрема, в медицині. Деякі з супутніх розробок вчені розраховують комерціалізувати вже в найближчому майбутньому.
(Джерело EN: harvard.edu)
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting