Як почати роботу з Raspberry Pi
User Rating: / 29
PoorBest 
There are no translations available.

Raspbian на Raspberry Pi

Якщо Ви зібрали все необхідне апаратне забезпечення Pi і периферійні пристрої, то прийшов час, щоб розпочати завантаження операційної системи на Ваш Pi.
Створення завантажувального образу ОС
На відміну від традиційного комп'ютера, на якому у вас є BIOS, привід з підтримкою змінних носіїв (наприклад, диска DVD), і жорсткий диск всередині комп'ютера, Raspberry Pi просто має невеликий твердотільний накопичувач (реалізований через карту SD і SD кардрідер). Таким чином, Ви не будете слідувати традиційному маршруту налаштування комп'ютера, вставивши завантажувальний диск, щоб інсталювати операційну систему на внутрішній пристрій зберігання. Замість цього, ми збираємося підготувати SD-карту на звичайному комп'ютері та вставити її в Raspberry Pi для подальшого розпакування/налаштування.
Вибір дистрибутива. Сьогодні є багато різних дистрибутивів і варіацій, доступних для Raspberry Pi. Дистрибутив, який ми збираємося використовувати, сьогодні є найбільш підтримуваним і найбільш стабільним - Raspbian – дистрибутив Debian, оптимізований для Raspberry Pi.
Як тільки Ви завантажите його на Raspberry Pi і запустите, то це буде повністю незалежна машина, але для того, щоб почати процес, Вам знадобиться ще один комп'ютер для створення образу операційної системи на карті SD.
По-перше, давайте почнемо з отримання копії Rasbian від Raspberry Pi Foundation. Образ, який ми хочемо, - Raspbian "Wheezy".
Примітка: Починаючим користувачам рекомендуємо почати Pi, скачавши і встановивши нове з коробки програмне забезпечення (New Out of Box Software - NOOBS) на 4 Гб (чи більшу) карту SD. При першому завантаженні Вам буде наданий вибір операційної систем для установки, у тому числі Raspbian, Pidora і два різновиди XBMC. Після установки операційної системи, Ви можете повернутися до інтерфейсу NOOBS, утримуючи клавішу Shift під час завантаження, що дозволяє Вам перейти на іншу операційну систему, або переписати пошкоджену карту новою установкою поточної.
Типово NOOBS виводить через HDMI на привілейованому дозволі Вашого дисплея, навіть якщо дисплей до HDMI не підключений. Якщо Ви нічого не побачили на дисплеї через HDMI або при використанні композитного виходу, то натисніть 1, 2, 3 або 4 на Вашій клавіатурі, щоб вибрати привілейований режим HDMI, безпечний режим HDMI, композитний режим PAL або композитний NTSC режим, відповідно.
Вибір інструмента для створення образа диску. Після того, як Ви закінчили завантаження образа диску, треба розпакувати образ на SD-карту. Для цього уроку ми будемо використовувати комп’ютер з Windows, щоб розпакувати образ, але легко виконати ті ж дії на комп’ютерах з Linux і OS X. Наші рекомендовані інструменти для всіх трьох операційних систем:
Примітка: Ви завжди можете скористатися командою DD на Linux або OS X, щоб записати свій образ. Враховуючи те, наскільки потужним є DD (і як жахливо неправильно все може піти, якщо використати DD неправильно), ми залишаємо це на розсуд користувачів: чи зручно їм скористатися командою DD для створення образа Raspberry Pi на їх SD-картах під Linux/OS X. Інструменти GUI для створення образа диску, які пропонуються, набагато безпечніші для тих, хто недосвідчений у використання DD.
Створення образа на SD-карті. Тепер у нас є копія дистрибутива Raspbian для Raspberry Pi і Win32 Disk Imager, тож можемо приступити до створення диска з нашою операційною системою.
Вставте SD-карту, яку Ви хочете використовувати для проекту в пристрій читання карт SD. Ми рекомендуємо в цей момент зробити подвійну перевірку букви диска у провіднику Windows. Бажано видалити будь-які флеш-носії, флеш-накопичувачі, або прив'язані смартфони/інші пристрої, перш, ніж почати - Win32 Disk Imager не зашкодить жодному підключеному жорсткому диску Вашої системи, але він буде пропонувати інші флеш-носії, підключені до комп'ютера, як життєздатну мішень для інсталяції.
Розархівуйте .IMG файл з Raspian .ZIP файла, який Ви завантажили. Зверніть увагу на розташування витягнутого файла. Win32 Disk Imager - це портативний додаток, так що витягніть вміст .ZIP, який Ви завантажили за посиланням вище, і запустіть Win32DiskImager.exe.
У запущеному Win32 Disk Imager виберіть файл зображення і відповідну літеру, ось так:
Raspbian на Raspberry Pi-1
Натисніть кнопку Записати (Write) для запису вмісту образа Raspbian на карту SD. Win32 Disk Imager попросить Вас підтвердити перезапис, тому натисніть кнопку Так (Yes). Сам процес запису має зайняти всього кілька хвилин. Після того, як додаток вкаже на успішний запис, можна безпечно витягти SD-карту з Вашої системи.
Налаштування Raspbian на Вашому Pi
Raspbian на Raspberry Pi-2
Тепер, коли у нас є все обладнання і правильно організована SD-карта, прийшов час, щоб вперше все завантажити. Приєднайте всі кабелі і периферійні пристрої до Raspberry Pi, за винятком кабелю живлення: HDMI або RCA кабель, USB-концентратор, кабель Ethernet/Wi-Fi адаптер і т. д.
Як тільки у Вас будуть під’єднані всі кабелі, підключені до Pi та його зовнішніх пристроїв, вставте SD-карту. Після того, як карта SD надійно встановлена, вставте MicroUSB кабель живлення, щоб почати завантаження Pi. Нижче наведена послідовність Ваших дій:
Raspbian на Raspberry Pi-Старт
Майже відразу ж Ви побачите процес завантаження, який швидко прокручується – як показано на скріншоті вище. Через хвилину чи дві Ваш Raspberry Pi перестрибне далі в Raspi-утиліту конфігурації наступним чином:
Raspbian на Raspberry Pi-3
Тут ми можемо виконати основні завдання налаштування і підвищення функціональності нашого Pi-блоку. Хоча Ви можете запустити інструмент Raspi-конфігурації в будь-який час, він ідеально підходить, щоб зробити більшу частину конфігурування і налаштування з самого початку, бо зміни, внесені в систему пізніше, можуть вступати в конфлікт з деякими завданнями конфігурації.
Expand_rootfs. Наше перше завдання полягає в запуску expand_rootfs. За умовчуванням Raspbian вимагає використовувати більшу частину Вашої SD-карти тільки в якості основної операційної системи. Ми хочемо отримати доступ до всієї карти SD, бо на ній у нас є багато місця для зберігання майбутніх проектів.
Використайте клавіші зі стрілками на клавіатурі, щоб вибрати expand_rootfs і натисніть ввід - рядки тексту будуть прокручуватися, а потім Ви отримаєте повідомлення: "Завантажувальний розділ був змінений. Файлова система буде збільшена при наступному перезавантаженні." (“Boot partition has been resized. The filesystem will be enlarged upon next reboot.”) Натисніть кнопку ОК.
Масштабування зображення (overscan). Не кожному користувачу треба буде налаштовувати масштабування зображення. Якщо Ви помітили, що існує значний чорний простір по краях дисплея (Pi використовує середню частину екрану, а не весь екран), то Ви, можливо, побажаєте включити масштабування зображення, щоб збільшити площу екрану, яку Pi використовує. Натисніть на масштабування екрану (overscan), а потім виберіть Дозволити (enable).
Зміна часового поясу. Ви хочете, щоб Ваш Pi зберігав точний час. Виберіть change_timezone, а потім виберіть відповідний географічний регіон (наприклад, US), а потім відповідний часовий пояс, в межах цього регіону (як Eastern). Буде запущений невеликий скрипт, який виглядає як кілька рядків у нижній частині екрана, а потім Ви повернетеся в головне меню.
SSH. Можливість віддалено підключатися до Вашому Raspberry Pi через мережу, використовуючи SSH, дійсно зручна. Знайдіть хвилинку, щоб включити сервер SSH, вибравши ssh. Далі виберіть Увімкнути (enable). Натисніть ОК, після чого Raspi-конфігурація покаже, що сервер був включений.
Поведінка при завантаженні (Boot_behavior). Тут можна вказати: хочемо ми, щоб Raspbian завантажувався у вигляді командного рядка чи з оточенням робочого столу, коли завантажується Raspberry Pi. Давайте перейдемо до завантаження робочого столу, вибравши boot_behavior, потім Так (Yes) у відповідь на "Чи повинні ми завантажуватися безпосередньо з робочим столом?" (“Should we boot straight to the desktop?”).
У той час, як ці основні хитрощі повинні охоплювати потреби більшості користувачів, є кілька додаткових налаштувань, які варто відзначити.
Конфігурування клавіатури (configure_keyboard). Використайте цю команду, щоб налаштувати неамериканську клавіатуру і забезпечити її набори символів/макетів.
Зміна паролю (Change_pass). Дозволяє змінити пароль за замовчуванням 'pi' на що забажаєте.
Зміна локалізації (Change_locale). Включення мови для операційної системи, яке необхідне для тих, хто не володіє англійською мовою.
Розділення пам'яті (Memory_split). Зміна способу, яким система виділяє пам'ять, що розділяється між GPU і головним процесором. Ми пропонуємо залишити це в спокої: якщо пізніше у Ваших експериментах з Pi виникне нагальна необхідність, то зможете змінити.
Розгін (Overclock). Pi має 700 МГц процесор ARM. Raspberry Pi Foundation дійсно підтримує розгін Pi до 1000 MHz (1 ГГц), але рекомендуємо залишити на даний момент все за замовчуванням. Таким чином, якщо виникнуть питання при Вашому початковому налаштуванні, то не треба буде виключати налаштування розгону, як причину.
Оновлення (Update). Це просто невеликий скрипт для оновлення фактичного інструменту Raspi-конфігурації. Так як Ви тільки що скачали свіжий образ Rasbian, то немає особливого сенсу, але це треба мати на увазі, бо Ви повинні будете переходити в інструмент Raspi-конфігурації в майбутньому.
Коли Ви зробите всі налаштування параметрів конфігурації, то перейдіть стрілкою вниз і виберіть Готово (Finish). При появі запиту на перезавантаження пристрою, виберіть Так (Yes). Тримайтеся. поки мимо прокрутиться послідовність завантаження.
У цей момент Ви завантажите в Rasbian робочий стіл, або, більш технічно, LXDE, Lightweight X11 Desktop Environment - де нам потрібно буде зробити кілька останніх налаштувань конфігурації.
Налагодження підключення до мережі. Коли Ви перебуваєте на робочому столі, Ви повинні налаштувати Wi-Fi адаптер (ті, хто під’єднаний до Ethernet за допомогою прямого кабелю, пропустіть це і перейдіть до наступного кроку).
Raspbian на Raspberry Pi-4
На робочому столі двічі клацніть на значок WiFi Config. Це відкриє інструмент wpa_config, як показано вище. Натисніть на кнопку сканування в правому нижньому кутку вікна.
Raspbian на Raspberry Pi-5
Після того, як додаток просканує доступні Wi-Fi мережі, двічі клацніть на мережі, до якої потрібно підключитися.
Raspbian на Raspberry Pi-6
У детальному описі цієї мережі, введіть мережевий пароль у слоті PSK. Натисніть кнопку Додати (Add) в нижній частині вікна. Ви повернетеся до вікна результатів сканування, йдіть вперед і закрийте як вікно результатів сканування, так і оригінальне вікно wpa_gui.
Тестування мережі. Тепер, коли ми налаштували Wi-Fi з'єднання (або перейшли прямо в цей розділ, тому що використовуємо Ethernet), то настав час для перевірки нашого зв'язку. Що може бути кращим для перевірки з'єднання, ніж запустити браузер і перейти до isearch.kiev.ua?
На робочому столі натисніть на значок Midori. Midori - це ультралегкий веб-браузер - і введіть isearch.kiev.ua:
Raspbian на Raspberry Pi-7
Успіх! Мало того, що у нас є підключення до мережі, але двигун рендерингу WebKit Midori робить вигляд сайту isearch.kiev.ua таким самим чудовим на легкому Pi, як на повноцінному десктопному комп’ютері. Це, ймовірно, буде перше з багаторазових Ваших здивувань і задоволення, наскільки здатний Ваш новий маленький мікрокомп'ютер.
Оновлення програмного забезпечення. Перш, ніж почати копатися в Вашому Pi, це хороша ідея, щоб зробити основні оновлення програмного забезпечення. Ми налаштували мережу, ми перевірили зв'язок, і тепер маємо зручний час, щоб зробити загальносистемні оновлення програмного забезпечення.
Закрийти Midori і на робочому столі клацніть двічі на LXTerminal, щоб відкрити командний рядок. Введіть таку команду:
Raspbian на Raspberry Pi-8
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Ця комбінація команд наказує Raspbian шукати доступні репозиторії для оновлення та апгрейду системи і програмного забезпечення. Якщо які-небудь оновлення будуть виявлені, то Вам буде запропоновано підтвердити або відхилити зміни клавішами Y/N:
Raspbian на Raspberry Pi-9
Будьте терплячі, особливо якщо Ви оновлюєтеся через Wi-Fi, так як там можуть бути періоди часу, коли весь процес зависає на декілька секунд. Після того, як Ви дочекалися рядка введення Y/N, перейдіть випити чашечку кави, поки розпакуються і встановляться всі Ваші оновлення. Після закінчення оновлення і Вашого повернетеся до командного рядка, перейдіть далі і закрийте вікно терміналу.
Натисніть на значок живлення в нижньому правому куті робочого столу і виберіть з доступних функцій Перезавантаження (Reboot).
Raspbian на Raspberry Pi-10
Дозвольте перебрати цикл послідовності завантаження, а потім знову поверніться назад в LXDE робочого столу. На цей момент Ви успішно налаштували Raspberry Pi для запуску Raspbian, під’єднали його до мережі, оновили програмне забезпечення, і тепер готові, щоб почати гратися з Вашим Pi.
І, наостанок, тут інфографіка, яка надає початкові знання для початківця.
(За матеріалами EN: howtogeek.com)
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting