Провокації в Інтернеті доводять людей до неврозів
Рейтинг статті: / 5
НайгіршеНайкраще 
Тролі в МережіДо російських психотерапевтів все частіше звертаються жертви віртуальних агресивних атак і фахівці говорять про становлення нового виду психотерапії - соціомедійної.
Одночасно з повідомленням інформагентств про можливу катастрофу зниклого з радара в Індонезії російського літака Superjet-100 в соціальних мережах з'явився запис від імені Христини Куржуковой, менеджера по контрактах «Громадянських літаків «Сухого»: «хлопці, все нормально з Superjet-100. Я на борту. Кажуть, просто проблеми зі зв'язком, працює тільки мій твіттер». До тексту були включені фотографії, зроблені нібито в літаку. Через кілька годин інформацію про загибель авіалайнера підтвердили офіційно, і став очевидний факт так званого фейкового троллінгу (публікація повідомлення з підробленого аккаунту, що вводить в оману і викликає шквал емоцій).
Авіакатастрофа спровокувала в Інтернеті ще один випадок троллінгу, на цей раз не фейкового, а сьогодення і хамського. Стюардеса «Аерофлоту» Катерина Соловйова написала в твіттері: «А чо Суперджет звалився?! Ха-ха-ха! Г. .. машина! Шкода не в «Аерофлоті», на один б стало менше, а може, й зовсім продали їх назад комусь». Дівчину з компанії потім звільнили за згодою сторін.
Командувати парадом буду я
Слово «тролінг» походить від англійського troll, що означає ловити рибу на блешню. Тролінг - одна з різновидів інтернет-маніпуляцій, спілкування з подвійним дном, як кажуть психологи. У цій прихованій трансакції (це поняття ввів американський психіатр Ерік Берн) міститься неявна інформація, яка дозволяє впливати на інших так, що вони цього не усвідомлюють. Мета тролів - викликати у заочного співрозмовника виключно негативні емоції.
Основоположником російського троллінгу можна вважати Остапа Бендера. Намагаючись вивести з душевної рівноваги свою жертву, підпільного мільйонера Корейка, він засипав його ідіотськими телеграмами: «Графиня зміненим обличчям біжить ставку», «Вантажте апельсини бочках брати Карамазови», «Лід рушив точка командувати парадом буду я».
У російськомовному Інтернеті троллям є де розгулятися. У них навіть є спеціальні мережеві спільноти, де початківців навчають ображати, флудити (тобто завалювати безглуздими текстами), оффтопити (виходити за рамки заздалегідь встановленої теми спілкування) і доводити до істерики. Там же вони діляться досвідом найбільш вдалих троллінг-атак.
Троллінг може бути товстим (образа відкритим текстом) і тонким, витонченим, з напівнатяками. Нещодавно в рунеті з'явилися і ельфи - діючи підкреслено люб'язно, вони прагнуть показати нікчемність віртуального співрозмовника.
Серед тролів є принципові, суперідейні люди. Психотерапевти прозвали таких віртуальними донкіхотами. Їх багато серед захисників тварин, прихильників здорового способу життя і борців за демократію. Ідейний троль фанатично захищає і пропагує свої погляди в Інтернеті, і якщо хтось виступає з розумною і тактовної критикою, той відразу стає його заочним ворогом.
Жертвами професійного троллінгу стають не тільки окремі люди, а й комерційні структури, громадські, політичні організації, які комусь сильно заважають. Тут все робиться за замовленням, троль лише виконавець.
Активно розвивається таке явище, як астротерфінг (від англійського astro turf, під яким зазвичай розуміють штучну траву для спортивних майданчиків). Це автоматизований троллінг: спеціальна програма дозволяє заглушити думки реальних користувачів на інтернет-форумах і підмінити їх точку зору на потрібну. Так, проникаючи в різні мережеві форуми і використовуючи численні фіктивні ніки, щоб створити враження широкої підтримки, троль може штучно створити нібито громадську думку.
Зірковий холівар
Антон Коробков-Землянський, медіаексперт і член комісії з науки та інновацій у Громадській палаті, каже: «У російському сегменті Інтернету троллінг заснований на тому, що більш досвідчений користувач - блогер або журналіст - висміює менш досвідченого користувача. Верх майстерності для троля - коли жертва не розуміє, що над нею сміються. Тролі люблять жартувати над зірками, публічними людьми, політиками. Актори, співаки, держслужбовці різного рівня, аж до президента, депутатів і губернаторів, завели собі блоги і безпосередньо спілкуються з аудиторією. Їх передплатники далеко не завжди їх прихильники, багато відвертих тролів. Деякі знаменитості ведуться на такий селебріті-тролінг. Наприклад, бізнесмен Олег Тиньков періодично відповідає на грубості, влаштовуючи холівар (від англійського holy war - священна війна). Доходить до декількох сотень коментарів, доводячи, що він - відомий бізнесмен, всього добився сам, а злісні тролі - нічого не вміюча біднота. Буває смішно. Крім традиційного для американської та європейської блогосфери набору «гачків» - від національного питання до педофілії - російські тролі влаштовують провокації на тему Великої Вітчизняної війни, історії СРСР, фігури Сталіна. Популярні також теми, що лежать на поверхні: вибори, інавгурація, мітинги опозиції».
Технічних засобів для знаходження і припинення тролів немає (точніше, вони є, але тільки у спецслужб). Тим часом масштаб троллінгу збільшується, зростає і кількість соціомедійних пацієнтів у психіатрів і психотерапевтів.
20-річного десантника Володимира Голубова інтернет-агресія довела до самогубства. В минулому році суд виніс прецедентне рішення по цій справі: дівчину, яка займалася віртуальним цькуванням Голубова через соціальні мережі, засудили до двох років позбавлення волі. В Америці анонімні тролі доводять до психозів батьків дітей-самогубців - створюють фальшиві сторінки, присвячені їхній пам'яті, викладають фотографії з підписами «Здравствуй, тато, я жива».
Що скаже начальник танкового цеху?
Днями в твіттері з'явився мікроблог, який вели від імені Ігоря Холманскіх, нового повпреда в Уральському федеральному окрузі. Сам Холманскіх заявив РІА Новини, що ніякого аккаунта не заводив, додавши, що у нього є важливіші справи, ніж писати в блозі. Підробка вийшла веселою. Колишній начальник танкового цеху Уралвагонзаводу опинився в новій реальності: записи на кшталт «Тагіл рулить» змінилися питаннями про те, хто такі тролі, боти і хіпстера.
Читати твіттер «повпреда» підписалося близько тисячі чоловік. Почав лже-Холманскіх з обіцянок: «Я буду працювати на благо Уральського федерального округу! Я бачу, як живуть люди, я працював на виробництві, знаю, що хвилює звичайного пересічного громадянина, тим самим мені близькі їхні проблеми. Я наведу порядок!! Корупція, соціалка, проблеми з судами, дороги, медицина, освіта і багато іншого - все це пріоритет!»
Влітку минулого року в мережі з'явився фейковий аккаунт від імені Дмитра Медведєва. Комісія Twitter, яка займається підробленими акаунтами, видалила його на прохання прес-служби Кремля, після того як повідомлення з нього стали транслювати деякі ЗМІ. Цей фейк-аккаунт в оформленні повністю повторював мікроблог Медведєва і опублікував кілька провокаційних повідомлень.
«Ми досі живемо в суспільстві взаємного троллінгу»
Автор книги «Психоблогінг» Марк Сандомирський, чиє ім'я внесено до Єдиного реєстру професійних психотерапевтів Європи, розповів «МН» про тролів і про те, як їм протистояти.
  • - Який механізм рухає цими дивними людьми?
- Тролінг - збочена форма психологічного захисту. У людини є особисті проблеми, він не задоволений життям, змушений робити те, що йому зовсім не подобається. В результаті у нього накопичується напруженість і невдоволення собою. Тоді вступає в силу захист шляхом заміщення: троля в реальному житті хтось образив, і тепер він зганяє свою злість на тому, хто не може дати йому відсіч. Тролінг - недорослість, незріла поведінка. Так роблять діти, коли дражнять когось або навмисне викликають невдоволення батьків, доводячи їх до сказу. При цьому дитина підсвідомо мстить батькам за свої образи.
У звичайному житті закомплексовані люди, ботани, в віртуальному просторі часто перетворюються на товстих тролів. Спрацьовує механізм гіперкомпенсації: вони дуже хочуть піднятися - якщо не в очах оточуючих, то хоча б у власних очах. Типовий троль - людина з нестійкою самооцінкою: коли вона падає під тиском критики, троль прагне в Інтернет і намагається знизити самооцінку інших користувачів, підвищуючи тим самим власну. Помічено також, що тролі часто метеозалежні, як і багато людей з нестійкою психікою. Перепади тиску, повний місяць, капризи погоди викликають спалахи словесної агресії в Мережі. Ще одна група тролів - люди, які ймовірно, сексуально незадоволені, що мстять в Мережі переважно представникам протилежної статі.
  • - Невже комусь така злобна дитячість здатна заподіяти сильні душевні страждання?
- Все залежить від стресостійкості людини. Багато спокійно ставляться до тролінгу. Але є люди вразливі, ранимі, які можуть зламатися від найменшого посягання троля. Усіх користувачів можна умовно розділити на цифрових мігрантів і цифрових аборигенів. Першим сьогодні далеко за 30 років. Вони активно, багато хто навіть професійно користуються Інтернетом, але звички до мережевого стилю спілкування у них немає, вони дуже серйозно ставляться до персональних нападкам в Мережі. Цифрові аборигени - молодь і підлітки. Вони виросли в інтернет-середовищі. Жорсткі жарти - їх стиль, вони звикли до тролінгу. Зрілі ж люди, стаючи мішенню троллінгу, сприймають його болісно. Вони і звертаються до мене за психотерапевтичною допомогою, причому частіше за все мова йде не про невротичних, а про психосоматичних розладах. Після атак тролів у цих людей на грунті стресу загострюються тілесні недуги.
  • - Коли у вас з'явилися перші такі пацієнти і з яких інтернет-платформ вони до вас прийшли?
- Тролінг в форумах, чатах, по мейлу не робить на жертву сильного психологічного впливу. На форумах обмежене коло учасників, будь-яке нове обличчя там помітне, тролів відразу викидають з ресурсу. Найбільш сприятливе для тролів середовище соціальних мереж і блогів. У «однокласниках» в основному спілкувалися зрілі люди, знайомі один з одним в офлайні, «вконтакте» підлітки не листувалися, а обмінювалися аудіо-та відео контентом, а ось «живий журнал» став в 2006 році, по суті, першим популярним ресурсом для людей, які пишуть. Тоді ж почав процвітати тролінг. А оскільки спочатку LiveJournal був американським ресурсом, агресивні розбирання російських користувачів нікого не цікавили і тролі могли тут вдосталь гратися - саме звідти я черпав багатий емпіричний матеріал для дослідження.
  • - А де зараз вони пустують?
- Скрізь, простору для них маса. Дуже зручне середовище для троллінгу - Twitter: псевдоанонімність і повна безкарність. Користувач може завести хоч мільйон акаунтів і бомбити жертву з різних сторін. Оскільки кількість людей в мережах і блогах величезне, адміністрація ресурсів троллінг не відстежує. Ресурси просто дають рекомендації для користувачів: «Якщо ви стали жертвою троля, ви можете його забанити» (внести в чорний список). Але цим проблема не вирішується. Якщо троллінг локальний - троль заглянув на вашу особисту сторінку в соцмережі або ваш блог, зіпсував вам настрій, - ви можете його заблокувати, і в себе «в гостях» ви його більше не побачите. Однак залишається дистантних варіант: троль може шукати ті групи і спільноти, де вас знають, і там продовжувати писати про вас гидоти. Не кажучи вже про груповий троллінг, так званий буллінг: масовим атакам протистояти ще складніше. В силу безкарності троллінг в Росії набагато більш інтенсивний, ніж, наприклад, в Європі та Америці.
  • - Ви напевно шукали психологічні корені російської національної троллінгу. Де вони?
- У нас самих. Ми досі живемо в суспільстві взаємного троллінгу, словесної агресії. Це відбувається не тільки в Інтернеті, але і в офлайні, всюди - в магазинах, у громадському транспорті. Суспільство ніколи серйозно не боролося з грубістю і безкультур'ям. Проблема загострилася ще в радянський час. СРСР в останні десятиліття представляв собою суспільство масової міграції та культурної деградації. Люди із сіл, де всі один одного знали і були на виду, поступово переселялися в міста, там відривалися від коріння і, не маючи моральних обмежувачів, самі сприяли розквіту побутового хамства. Стару культуру загубили, а нову не знайшли.
Процеси, що відбувалися в 1990-і роки, стали міною уповільненої дії, яка спрацювала 20 років по тому. Велика частина населення тоді відчувала важкий стрес, його відбиток несуть на собі діти, народжені в ті роки. Американські дослідники довели, що якщо вагітна жінка чи мати грудної дитини постійно перебуває в стресі, це негативно впливає на дитину. Виростаючи, він буде схильний до жорстокості та агресії. З середини 2000-х стає все більш помітною душевна черствість підлітків і молоді. Багато хто з них не вміють співчувати і не уявляють себе на місці тієї людини, якій вони заподіюють душевний біль, - виросло покоління «жесть».
  • - Як слід поводитися жертвам троллінгу, щоб не доводити себе до неврозів і психозів?
- Тролі дуже прив'язуються. Тролль дражнить свою жертву, і якщо та схопила приманку, потрапила на гачок - мета досягнута. Звідси головне правило мережевого поведінки - «не треба годувати троля». Як тільки жертва намагається вступити з ним в дискусію, в чомусь переконати чи спростувати, троль відразу переходить на особистості. Причому у кожного троля є звичний набір таких гачків, якими він намагається зачепити вразливі місця своєї жертви.
Крім того, треба самим робити щеплення від стресу. Кожній людині важливо зрозуміти, де його зони емоційної вразливості, постаратися подолати свої страхи і комплекси. Ефективні механізми колективного психологічного захисту. У жертви троллінгу повинен бути хтось, готовий їй допомогти. Когось образили, він поділився своїми переживаннями, інші підтримали і поспівчували. Коли людина розуміє, що він не самотній, його стресостійкість у багато разів підвищується. Чого нам явно не вистачає, так це організаційних форм захисту від троллінгу. Цим повинні займатися інтернет-менеджери, власники мережевих ресурсів. Вони повинні знаходити технічні та технологічні форми обмеження троллінгової діяльності.
(Джерело RU: mn.ru)
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting