Пірати - це не те, що ви думали
Рейтинг статті: / 0
НайгіршеНайкраще 
Середа, 28 квітня 2010, 19:55

Представники 22 партій з різних країн, які називають себе "піратськими", провели в Брюсселі конференцію, підсумком якої стало офіційне заснування міжнародної федерації PPI - Міжнародної піратської партії.

Виступаючи на конференції, депутат Європейського парламенту від шведської піратської партії Крістіан Енгстрем заявив, що міжнародне співробітництво піратських партій необхідно для поширення в світі їх передових ідей.

Піратські партії існують в більш, ніж 40 країнах світу. З'їхатися на конференцію до Брюсселя деяким завадило виверження ісландського вулкану. А у когось просто не знайшлося достатніх коштів на квиток. Щоб дати їм можливість виступити і проголосувати за піратський Інтернаціонал, організатори зустрічі влаштували відеомости. Але форум і без того вийшов досить представницьким. На нього прибули навіть делегати з Бразилії та Росії.

Одним з провідних організаторів конференції з міжнародного об'єднання цього руху була Бельгійська піратська партія. Ось що розповіла Радіо Свобода її генеральний секретар, лінгвіст Моніка Корнацький:

- У нас люди з різних мовних спільнот: жителі Брюсселя, Фландрії, Валлонії ... Тому ми вважаємо себе федеральної партією. Для нас важливо представляти різні верстви суспільства. У нас у самих різне походження. Юрген Рато, співголова партії, - єдиний корінний бельгієць і представник відразу фламандського і франкомовної культур. Другий співголова, Маруан - марокканець. А я полька. Як бачите, ми представляємо сьогоднішню Бельгії.

На питання про соціальний склад партії відповів Юрген Рато:

- Наш рух часто сприймається як рух інтелектуалів з академічної університетського середовища. Це і правда, і неправда. У русі є академічна інтелігенція, але аж ніяк не вона одна формує партію. Є і робітники. Але серед нас ви знайдете і тих, у кого взагалі немає ніякої кваліфікації. Цих людей зближують інформаційні технології. На цій підставі нас інколи вважають партією інформаційників. Але недавня міжнародна конференція дуже переконливо показала, що це не так. У нашому русі є художники, представники творчих професій, люди зі світу юриспруденції, філософи, соціологи, математики. Але в усіх є спільний інтерес: обмін інформацією, тобто знаннями.

- Ви виступаєте проти монополії на інтелектуальну власність і хочете скасувати авторське право?

- Все набагато складніше. Потрібно визначитися стосовно того, що називати інтелектуальною власністю. Самим цим поняттям сьогодні маніпулюють. Інтелектуальна власність - це тепер прапор, яким прикривають ряд різних категорій: авторські права, патенти, копірайт та інше. Це все треба розділяти. А потім з усією очевидністю постає питання про те, що ця система повинна бути цілком переглянута. Наприклад, потрібні інші підходи до копірайту. Ми не проти копірайту. Коли ми відкриваємо пляшку кока-коли, хотілося б бути впевненими, що це саме кока-кола, а не отрута. Але низка специфічних питань, пов'язаних з відповідними законами і тим, що вони захищають, сьогодні перекручені з метою перетворити їх на додатковий важіль влади та експлуатації. Головний пункт, який ми хочемо обговорювати, - це перегляд балансу громадського та приватного інтересу в ім'я блага людей, з метою розвитку освіти та поширення інформації, для відкриття шляху творчості, винахідництва та просування суспільства вперед, - сказав Юрген Рато.

У нашому суспільстві прийнято вважати піратами тих хлопців, які безкоштовно завантажують з Інтернету музику і фільми. Але у Моніки Корнацький інша думка:

- Пірати - це не лише ті, хто незаконно скачує з Інтернету інформацію. Ми себе називаємо піратами в іронічному сенсі. Ми піддаємо сумніву багато в нині існуючому суспільному устрої. Ми пірати в плані незгоди з багатьма речами: незгоди з інтелектуальною власністю, до порядку доступу до культурних цінностей та особливо до інформації. Живучи в суспільстві, не можна існувати за вказівкою корпорацій, що нав'язують нам, що думати, що читати, що слухати.

Юрген Рато доповнює:

- Сьогодні ми живемо у віртуальному фінансовому суспільстві, яке займається тільки скупкою ліцензій, патентів і копірайтів, щоб закріпити права кого завгодно на що завгодно. І тут виникають серйозні проблеми, тому що з усім тим, що сьогодні запатентовано і ліцензоване або служить предметом авторського права, далі не можна нічого робити, оскільки весь час ризикуєш нарватися на судовий процес. А з іншого боку, це стає засобом для корпорацій оббирати творців, авторів. Тому що, навіть маючи гарну ідею, автор протистоїть такій структурі, такій машині, що не зможе отримати вигоду від своєї ідеї, якщо її не продасть, не випустить зі своїх рук. І що при такій системі відбувається з творцем? Він завжди в програші. Або він продає створене цим фінансовим групам, або з його ідеї зовсім нічого не вийде. Тобто, ми спостерігаємо гальмуючий ефект приватного інтересу в розвитку інтересу суспільного.

Це шкідливо для того величезного соціального та екологічного виклику, перед яким стоїть сучасне суспільство. І ми говоримо: треба діяти негайно і швидко, щоб дозволити демократичній системі перебудуватися. Не можна допустити ситуацію, коли дюжина сімей стане володіти всім на Землі.

- Виходить, ви на свій лад боретеся за соціальні права? Вам не здається, що в чомусь ви перегукується з анархістами?

- Треба залишатися реалістами. Деякі форми творення і інновацій сьогодні не могли б бути реалізовані без участі корпоративних структур і тих коштів, які вони можуть забезпечити. Наприклад, все, що стосується аерокосмічної промисловості. Ясно, що троє приятелів у своєму гаражі не зможуть створити нічого подібного. Потрібно намагатися не виплеснути дитину разом з водою. Ми підкреслюємо: ми не справа, не зліва. Свого роду Лібертаріанство. З іншого боку, мушу визнати, що нас можна вважати близькими до тих течій, які називають анархокапіталізмом, - уклав Юрген Рато.

Юрген і Моніка пояснили, що піратське рух уникає примикати до політичних доктрин, які існували раніше, особливо до тих, які претендують на знання всіх відповідей. Пірати виступають проти вертикальних моделей суспільного устрою, які розділяють людей і дають переваги олігархічним кланам. У плани бельгійської піратської партії входить підготовка до загальнонаціональних виборів 2011 року, якщо їх не зірве сьогоднішній урядова криза. Головним пунктом їхньої програми стане поступальне і відчутне збільшення держбюджету на науку, інновації, освіту, культуру та мистецтво, щоб модернізувати суспільство, перетворивши його в суспільство знань і творчості.

Джерело: svobodanews.ru

 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting