Стартапи - золота лихоманка 21-го століття
Рейтинг статті: / 1
НайгіршеНайкраще 
СтартапМабуть, стартапи - це одне з наймодніших явищ в Інтернеті сьогодні. Практично щодня в Мережі з'являється новина про те, як був запущений якийсь новий стартап або про те, як якась велика компанія поглинула перспективне починання, заплативши за нього колосальну суму.
Ситуацію, що склалася, можна охарактеризувати не інакше, як «золота лихоманка 21-го століття» - аналогій більш, ніж достатньо. Все більше і більше людей, вражених досягненнями інших стартапів, прагнуть організувати свій, в розрахунку прославитися й розбагатіти. Полиці книжкових магазинів пропонують на вибір багатющий набір літератури, про те, як правильно заснувати стартап і як зробити його прибутковим. В Інтернеті можна знайти сотні статей на цю тему. Але так само, як і у випадку з «класичною» золотою лихоманкою, розбагатіти вдається далеко не всім.
Порівняння можна продовжити. Навколо золотошукачів завжди вилися різні люди, які прагнули на них заробити, але не намиванням золотого піску, а іншими, більш дієвими способами, наприклад, наданням усіляких послуг і торгівлею. Точно також і тут - консультанти і юристи, письменники вищезгаданих книг та журналісти. Не кажучи вже про аналітиків всіх мастей. Ну і, звичайно ж, т. зв. стартап-інкубатори - компанії надають різноманітні послуги зі створення стартапу тим, хто не в змозі зробити це самостійно.
Мова йде про консультації, інвестиції та вирішенні складних питань. Деякі інкубатори відрізняються оригінальністю. Так, одна подібна організація знаходиться у в'язниці Сан-Квентіна, неподалік від Кремнієвої долини. В даному випадку мова йде про благодійну програму, яка поки що обмежується лише бізнес-освітою ув'язнених і консультаціями, які повинні в подальшому допомогти їм у створенні власних стартапів.
При цьому стартапери поступово молодшають. І хоча дослідження, проведене аналітичною компанією CBInsights, показує, що більшість засновників - це люди у віці від 35 до 44 років, все частіше в ролі засновників виступає 18-річна молодь. Та що й казати, вже з'явилися «дитячі стартапи».
Так, Сес Прескотт журналісти називають не інакше, як «CEO Kid» (можна перекласти приблизно як «неповнолітній гендиректор" або "гендиректор-дитина»). Ще б пак, адже їй всього лише чотирнадцять, а вона з кількома друзями вже встигла заснувати власну справу. Мова йде про проект Propelly, створеному з метою спрощення роздрібних продажів. Будь-який бажаючий може виставити на продаж будь-який цифровий контент (графічні, текстові та інші види файлів), забезпечивши його описом. Розміщення однієї одиниці товару безкоштовно, за більшу кількість стягується певна плата.
Вперше про відкриття власної справи Сес задумалася, за її власними словами, коли їй було лише дванадцять. Вона вже тоді навчалася програмування і володіла, може і не найбільшим, але все ж запасом знань. У справі створення Propelly їй допомогли друзі.
Втім, незважаючи на всі зусилля, не вдалося знайти жодної інформації щодо того, чи приніс стартап Сес своєї засновниці ще що-небудь окрім деякої частки популярності (якої б вона ніколи не домоглася, якби не її вік). Чи не маємо ми в даному випадку типовий приклад стартапу, заради самого стартапу?
Дуже вражаючою виглядає історія веб-програміста Лейчі Грума (Lachy Groom), який, незважаючи на свої 17 років, уже встиг заснувати відразу чотири стартапи. Кожен з них є невеликий торговельною системою, орієнтованої на досить специфічні, але затребувані продукти - макети для WordPress, чохли для iPod/iPhone iPad, дисконтні картки і продукти для схуднення. І потрібно відзначити, що всі вони виявилися досить вдалими. Три з них Лейчі продав, а останнім (перепродаж дисконтних карт) керує сам, найнявши штат з 17 осіб.
При бажанні, подібних історій можна знайти в Мережі чимало. Є тільки один нюанс - майже всі вони розповідають про успішні випадках. Нерідко згадують такі приклади: коли Мітч Капор (Mitch Kapor) створював невелику програму для свого друга, справа закінчилася створенням табличного процесора Lotus 1-2-3 і компанії Lotus Development Corporation. Або ж про те, як колекціонування посилань дозволило Девіду Філо заснувати Yahoo!. Не кажучи вже про красиву казку про те, як звичайний студент придумав соціальну мережу і казково розбагатів. Все це вражає і захоплює, так само, як свого часу історії про людей, що намили гори золота і казково розбагатіли. Але ж на ділі більшість стартапів так і залишаються нікому невідомими.
Знайти досить докладну статистику вкрай складно, схоже, що вона толком і не ведеться. Але навіть з того, що є, складається гнітюча картина. Так, старший директор компанії Cisco Крістофер Томпсон (Christopher Thompson) упевнений, що понад 90% стартапів приречені на провал. На його думку, причина цього криється в тому, що більшість стартапів фактично просто копіюють вже наявні, їх творці намагаються піти вже второваними шляхами. Адже по-справжньому вистрілювали лише ті починання, які приносили з собою не просто нове, але інноваційне, здатне зробити серйозний вплив на життя людей. Як приклад, Томпсон приводить eBay, Netflix і PayPal.
До того ж, існує така думка, що для стартапа досить лише хорошої ідеї. І не потрібно багато і довго працювати, все прийде швидко і у великій кількості. Правила ведення бізнесу сприймаються як гра в лотерею. Красива казка, в яку повірили сьогодні занадто багато.
Програміст і письменник Дейв Вінер (Dave Winer) більш ніж упевнений, що сучасні стартапи - це не більше, ніж ще один роздмухуваний міхур на ринку цінних паперів. Причому міхур, який за розміром багаторазово перевершує всі попередні (втім, це звичайне явище - кожен наступний міхур завжди більший попереднього). І в той день, коли він лопне, легендарний «крах доткомів» здасться лише нісенітницею. До речі, саме слово «стартап» вперше стало широко вживатися саме під час першого «міхура доткомів».
Наприклад, є думка, що той же Facebook надмірно переоцінений. Корпорація явно не коштує тих грошей, в які її оцінюють. Не менш яскравим прикладом служить також історія з Instagram. Творіння Марка Цукерберга, на думку багатьох аналітиків та фінансистів - це не більше ніж піраміда, побудована на грунті IT.
А тим часом, спостерігається досить цікава тенденція - слово «стартап» поступово стає чимось дратівливим, що викликає негативну реакцію у простих користувачів Мережі. Особливо на тлі яскраво вираженої тенденції називати стартапом практично будь-яке починання, що не має до стартапів взагалі ніякого відношення.
Схоже, що якщо так триватиме й надалі, то слово «стартап» цілком може придбати негативне звучання, таке саме як «дотком».
(Джерело RU: internetua.com)
 
>
КнигаНовиниПрактика пошукуПартнериПро нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting