Розвідка РФ займеться вкиданням інформації в соцмережі
Оценка пользователей: / 2
ПлохоОтлично 
27.08.12 20:25
There are no translations available.

Нові методики моніторингу блогосфериЯк стало відомо "Комерсант", в січні 2012 року Служба зовнішньої розвідки (СЗР) оголосила три закритих тендери на суму понад 30 млн руб., мета яких - виробити нові методики моніторингу блогосфери.
Головне завдання - "масове поширення інформаційних повідомлень в заданих соціальних мережах з метою формування громадської думки". Джерела "Комерсант" вважають, що в майбутньому ці розробки можуть бути застосовані і для роботи в російському сегменті інтернету.
СВР виходить в онлайн
За відомостями "Комерсант", тендери на дослідження з кодовими назвами "Шторм-12", "Монітор-3" і "Диспут" були проведені в січні-лютому 2012 року. Як випливає з текстів трьох конкурсних завдань, наявних у розпорядженні "Комерсант", державний замовник - ФКУ "Військова частина N54939" - запросив розробити програми для "дослідження методів розвідки інтернет-центрів і регіональних сегментів соціальних мереж" (шифр "Диспут") на 4,41 млн руб., "дослідження методів негласного управління в Інтернеті" (шифр "Монітор-3") на 4,99 млн руб., а також провести науково-дослідну роботу по розробці "засобів просування спеціальної інформації в соціальних мережах" (шифр "Шторм-12") на 22,8 млн руб.
Три роботи, хоча і розбиті на різні тендери, тісно пов'язані одна з однією. Планується, що спочатку моніторити блогосферу буде система "Диспут", яка повинна займатися "дослідженням процесів формування співтовариств інтернет-центрів поширення інформації в соціальних мережах" та "визначенням факторів, що впливають на популярність і поширеність відомостей". Потім отриману інформацію буде аналізувати система "Монітор-3". Її завдання - "розробка методів організації та управління в Інтернеті віртуальним співтовариством залучених експертів, що передбачають постановку завдань, контроль роботи в соціальних медіа та регулярне отримання від експертів інформації в заданих предметних областях". На основі отриманих даних вкидати потрібну інформацію в соцмережі почне система "Шторм-12".
Її функціонал держзамовник прописав таким чином: "розробка спеціального програмного комплексу автоматизованого розповсюдження інформації у великих соціальних мережах та організації інформаційної підтримки заходів з підготовленими сценаріями впливу на задану масову аудиторію соціальних мереж". У документах уточнюється, що метою цієї віртуальної армії стане "масове поширення інформаційних повідомлень в заданих соціальних мережах, використовуючи наявні облікові записи користувачів, з метою формування громадської думки", "збір статистики та аналіз ефективності розповсюдження інформаційної хвилі", "аналіз придатності найбільш популярних сервісів соціальних мереж для ініціювання інформаційних хвиль різної тематичної, соціальної та іншої спрямованості".
За даними "Комерсант", засекретити всі три конкурси дозволило те, що підставою для їх проведення стала закрита постанову уряду N1116-36 від 23 грудня 2011 про розподіл коштів держоборонзамовлення на 2012 рік. Очікується, що системи "Монітор-3" і "Диспут" будуть готові вже в 2012 році, а "Шторм-12" - у 2013 році.
Джерела в спецслужбах стверджують, що військова частина N54939, командир якої Олександр Бичков виступив замовником з усіх трьох тендерів, входить в систему СЗР. Запит в розвідувальне відомство на цю тему залишився без відповіді. Втім, цю інформацію підтверджують два документи, що знаходяться у відкритому доступі.
Перший - додаток до наказу Міністерства зв'язку від 23 серпня 1994 року: в "переліку підприємств та організацій, що отримали дозволи на право проведення робіт із захисту інформації", частина N54939 значиться як управління інформатизації СЗР.
Другий, більш свіжий документ - лист управління міського замовлення уряду Москви "Про пільги по оплаті комунальних послуг для кадрових співробітників зовнішньої розвідки". Станом на липень 2011 року в документі вказується, що для надання пільг військовослужбовцям та цивільному персоналу, що працює в військовій частині N54939, довідки приймаються без вказівки відомчої належності на підставі федерального закону про СЗР.
Безпосереднім виконавцем з усіх трьох конкурсів стала компанія "Ітеранет". Її гендиректор Ігор Мацкевич (в минулому - перший заступник начальника Інституту криптографії, зв'язку та інформатики Академії ФСБ) від розмови з "Комерсант" ухилився. Відмовився він відповідати і на письмові запитання.
Співрозмовники в російських спецслужбах не відкидають, що після того, як СЗР отримає в своє розпорядження програми "Шторм-12", "Монітор-3" і "Диспут", вони можуть застосовуватися для впливу як на зовнішню аудиторію, так і на внутрішню. "Після того як розробка завершиться, почнуться попередні випробування, які повинні будуть довести ефективність системи", - пояснює один з джерел "Комерсант". На питання про те, на яких саме країнах ці розробки будуть випробувані, співрозмовник "Комерсант" відповів ухильно: "На першому етапі це можуть бути країни Східної Європи, що входили до складу Радянського Союзу".
"Інтернет давно привертає увагу спецслужб, і, природно, не тільки російських, - говорить інший співрозмовник "Комерсант". - Нагадаю, що РФ пропонувала на законодавчій основі - під егідою ООН - заборонити державам використовувати Інтернет для" підриву політичної, економічної та соціальної систем інших держав ", а також для" маніпулювання інформаційними потоками в інформаційному просторі інших держав, включаючи дезінформацію "(про відповідні ініціативи" Комерсант "писав, зокрема, 27 квітня). Однак наші партнери, насамперед західні, не визнали за необхідне прислухатися до нас".
Бот внутрішнього застосування
Коментуючи можливість застосування нових розробок в російських соціальних мережах, співрозмовник "Комерсант" зазначив, що практика передачі технологій між СЗР і ФСБ зазвичай не використовується, оскільки збільшується ризик витоку інформації, проте обмовився, що у разі виникнення подібної необхідності ресурс може бути використаний в потребах обох відомств, ніяких урядових актів для цього не потрібно, питання вирішується на рівні керівництва двох відомств.
Опитані "Комерсант" експерти відзначають, що програми, які розробляються за замовленням СЗР, універсальні у своєму застосуванні. "У тексті тендеру на систему" Шторм-12 "прямим текстом сказано, що мільйони рублів спецслужби бажають витратити на створення системи вкидання через заздалегідь зареєстровані в соцмережах акаунти. Основною перешкодою на шляху роботи системи є засоби захисту соцмереж від спаму, - сказав" Комерсант " інтернет-експерт Антон Носик. - Частина грошей буде витрачена на нейтралізацію цих захистів".
З ним згоден і ще один експерт в області інтернет-технологій, який просив не називати його імені. "Практично стовідсоткова ймовірність, що адресатами, "клієнтами" цих робіт в майбутньому можуть стати російські соціальні мережі і їх користувачі, а також закордонні мережі та ресурси типу Facebook і Google+, до технічного контролю за якими у російських спецслужб доступу немає, а ось робити зовнішній моніторинг подій та активностей, а також вивчати функціональність ресурсів і шукати дірки в їх захисті для боротьби з політичною опозицією, яка активно користується зарубіжними мережевими ресурсами, їм цілком під силу", - говорить він.
На думку експерта, подібні програми можуть бути вельми ефективними, особливо якщо мова йде про розтин прав адміністраторів, віялові розсилки або зараження комп'ютерів ботами. "Ще в рамках декількох підрозділів колишнього КДБ СРСР - нинішнього ФСБ Росії велися наукові та науково-практичні роботи з різного роду "соціальних проектів", які як раз і описуються "близько до тексту" у змісті цих тендерів, але стосовно до Інтернету і сучасних соціальних мереж, - нагадує він. - Відповідні "наукові" центри - багатоповерхові "свічки", які стоять на проспекті Вернадського за будівлею МДУ і метро "Університет".
Там були теми з насадженням міжрасової ворожнечі і тим самим зниження боєздатності ЗС США, з впровадженням і подальшими провокаціями для розколу радянського дисидентського руху, з недопущенням поширення небажаної інформації у разі стихійних лих і громадських безпорядків і, навпаки, забезпеченням поширення помилкової, але "корисною, потрібної інформації".
Координатор Центру безпечного Інтернету Урван Парфентьєв нагадує, що вперше про спроби Росії впливати на ситуацію в інших країнах через Інтернет заговорили після історії зі знесенням пам'ятника Бронзовому солдату в Таллінні в 2007 році. "Нічого неможливого в тому, щоб розміщувати та вірусно поширювати інформацію в Мережі, немає, - вважає пан Парфентьєв. - Що ж стосується впливу ззовні, то тут можна або постійно щось розповідати про позитивний імідж Росії, як це робить телеканал Russia Today, або реагувати на певні інформаційні піки, коли увага іноземців прикута до Росії". За словами експерта, в такій ситуації стратегія може бути оборонною - наприклад, після війни в Південній Осетії Росії довелося багато часу витратити на розвінчання картинки, створеної західними ЗМІ, - або наступальної. Як приклад експерт навів роботу радіо "Свобода" і "Голос Америки" в часи СРСР, коли вони постійно знаходили якісь негативні інформаційні приводи. "Просто 30 років тому для такої роботи використовували радіо, а тепер їм на зміну прийшов Інтернет", - резюмував пан Парфентьєв.
(Джерело RU: kommersant.ru)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting