Економічні інтернет-новини: Росія набагато слабша Греції
Оценка пользователей: / 1
ПлохоОтлично 
23.05.10 17:00
There are no translations available.

У глобальному рейтингу економічних перспектив вона займає третє місце з кінця. Росія займає 51-е місце в глобальному рейтингу конкурентоспроможності, при цьому, навіть у минулому кризовому році вона стояла трохи вище - на 49-му місці.
Нижче Росії виявилися тільки Угорщина, Хорватія, Румунія, Україна, Аргентина і Венесуела. Навіть такі країни колишнього СРСР в списку, як Казахстан, Литва і Естонія, круто обійшли Росію в частині економічної життєздатності, вони займають 27, 41 і 43 місця відповідно.
Як повідомляє спеціалізований ринковий портал Quote.ru, глобальний рейтинг розповсюдила швейцарська бізнес-школа IMD в своєму офіційній щорічній доповіді про конкурентоспроможність економік світу. IMD публікує щорічний світовий рейтинг конкурентоспроможності у 22-й раз. Експерти на підставі більше 300 критеріїв аналізують здатність держав створювати й підтримувати економічне середовище, в якій підприємства можуть ефективно конкурувати.
Що ж стосується найбільш проблемної країни - Греції, яка наробила стільки клопоту на світових фінансових ринках, то навіть вона, за оцінками експертів, набагато випереджає Росію за своїм перспективам, і займає заслужене 46 місце. Вище Росії в списку знаходяться і депресійна Туреччина, і навіть Південно-Африканська Республіка з її 24%-ним рівнем безробіття.
Абсолютним лідером рейтингу стала Данія, яка набрала 100 балів із 100 можливих. У трійці також виявилися Сінгапур, Гонконг і Катар, який так хвацько конкурував з російським «Газпромом» на європейському ринку, в п'ять разів збільшивши свою частку поставок газу до Європи. Також у топ-10 списку IMD увійшли Австралія (5-е місце), Тайвань (8-е місце) і Малайзія (10-е місце), чиї успіхи викликані бурхливим розвитком всього азіатського ринку, а також ефективної політикою влади. Серед європейських країн в першу десятку потрапили Швейцарія (4-е місце) з відносно низьким обсягом бюджетного дефіциту, рівнем інфляції і безробіттям, а також скандинавські Швеція і Норвегія, що зайняли 6-е і 9-е місця відповідно.
Але стався казус: США, що регулярно займали перше місце в списку найбільш конкурентоспроможних економік світу, за підсумками стрес-тесту виявилися на 28-му місці. І держава з найбільшою економікою в Євросоюзі - Німеччина, теж виглядає в списку не самим кращим чином, займаючи лише 16-е місце. Причиною стали зростання бюджетного дефіциту і держвидатків.
За підсумками оцінки лише економічних перспектив перше місце дісталося Китаю. У цій категорії в трійку лідерів увійшли Катар і Норвегія. Найкращим антикризовим урядом стало сінгапурське. А Росія в рейтингу економічних перспектив опустилася ще нижче, зайнявши третє з кінця - 55 місце.
На думку швейцарських експертів, Росія помітно програє в рівні якості державних інститутів, професійності управління, стабільності і передбачуваності законодавства, забезпечення безпеки громадян. Також вона сильно поступається іншим країнам за основними економічними показниками: ефективності бізнесу, продуктивності праці, і якості менеджменту. Показники інвестицій в інфраструктуру, освіту та підвищення кваліфікації робочої сили, ступінь скорочення нерівності між багатими і бідними, стан освіти, охорони здоров'я та навколишнього середовища - все це в Росії на найнижчому рівні серед світових країн.
Загалом, зараз конкурентоспроможність Росії «знаходиться на негідному для такої країни рівні», констатують автори доповіді. На їхню думку, це зайвий раз свідчить про те, що проблема розвитку конкурентоспроможних галузей і випуск конкурентних товарів на світовий ринок - крім нафти і газу - є найбільш актуальними для Росії. Зниження рейтингу Росії було викликано бюджетним дефіцитом і скороченням збору податків, позначилася і зростаюча залежність від зовнішнього фінансування.
Росія не потрапила в «бенчмарк»
Рівно місяць тому «кращий міністр фінансів країн, що розвиваються», віце-прем'єр Олексій Кудрін бадьоро заявив, що розміщення суверенних євробондів (облігацій державної позики Росії, випущених у доларах на світовому ринку) пройшло успішно. Як повідомлялося, road show - презентація російських євробондів проходила з 13 квітня в країнах Азії, континентальної Європи, Великобританії, США і завершилося в середу, 21 квітня в Нью-Йорку.
Нагадаємо, що Росія вийшла на ринок світових запозичень вперше з 1998 року, коли після дефолту за державними короткострокових облігацій (ДКО) її рейтинги впали нижче плінтуса, і їй просто більше ніхто не займав. І все, начебто, було добре: міжнародні рейтингові агентства Standard & Poor's і Fitch присвоїли євробондами Росії досить високий рейтинг «BBB», зі «стабільним» прогнозом, організаторами випуску виступили провідні світові інвестбанки - Barclays Capital, Citibank, Credit Suisse, а також російський «ВТБ Капітал».
«Розміщення вважаємо успішним, це поліпшить позики корпорацій», - заявив Кудрін. Однак вітчизняні корпорації вже і так напозичали на зовнішньому ринку стільки, що скоро їм більше взагалі не дадуть. Зараз корпоративний борг Росії сягає 440 млрд. доларів - це п'ять боргів Радянського Союзу і майже дорівнює міжнародним резервам країни.
Росія розмістила суверенні єврооблігації двома траншами, обсяг п'ятирічного випуску склав 2 млрд. доларів, десятирічного - 3,5 млрд. доларів. Прибутковість п'ятирічних євробондів на розміщенні була встановлена на рівні 3,74% річних, десятирічних - 5,08% річних. Це, звичайно, досить дешеві позики для країн, що розвиваються. Причому, судячи за інформацією організаторів, охочих купити російські облігації було майже в п'ять разів більше - попит склав 25 млрд. доларів.
Але на ділі, як завжди, все це виявилося повною «туфтою»: через місяць прибутковість паперів виросла до 4,7% і 5,85% відповідно, тобто, ціни облігацій на вторинному ринку після розміщення різко впали. Учасники ринку й аналітики, опитані агентством «Фінмаркет», відзначають, що торгівля новими російськими євробондами йде дуже мляво. До речі, облігації Греції, випущені на аналогічну суму, за подібної прибутковості, у інвесторів світового ринку йдуть нарозхват.
«Завжди, коли загострюється криза, ліквідність падає, оскільки багато інвесторів тримаються осторонь. Великий обсяг паперів до цих пір залишається на руках у street - професійних учасників, тих, хто брав участь від свого імені, купував на свою книгу. Багато паперів зависло у них, оскільки ринок швидко просів », - пояснив професійний трейдер одного з найбільших російських банків. Варто пояснити, що street - це західні і російські банки, які купували бонди на короткий строк з метою перепродажу і не планували тримати папери довго. Тобто, держоблігації тупо стали предметом спекулятивної гри на світовому ринку, і серйозні інвестори брати їх не ризикували.
За словами учасників ринку, негативну роль тут зіграло і поведінка синдикату банків, які розміщувалися російські євробонди. Банкіри повели себе «некоректно» - погано висвітлювалося кількість поданих заявок на облігації. «У пресі фігурували різні цифри - то перепідписка п'ятикратна, то її зовсім немає. Все це вводило в оману інвесторів і в остаточному підсумку вплинуло на ціноутворення », - вважає трейдер російського банку.
А один з учасників ринку повідомив, що лід-менеджери після закриття угоди продавали залишкові папери в «порядних масштабах», хоча, за такої перепідписки - перевищенні числа охочих купити євробонди над їх кількістю, у них взагалі не повинно було залишатися облігацій після розміщення. «А те, що вони бігали з продажами по ринку, наводить на думку, що там взагалі не було ніякої перепідписки, раз вони частину випуску змушені були взяти на себе», - пояснив співрозмовник агентства «Фінмаркет». Загалом, брехня - це по-російськи.
У результаті, в «бенчмарк» світових інвесторів російські євробонди явно не потрапили. Пояснимо, що під поняттям «бенчмарк» мається на увазі еталонний портфель з цінних паперів, які рекомендуються інвесторам для придбання у середньо - та довгостроковій стратегії. А єврооблігації Росії, з таким-то рейтингом її конкурентоспроможності, природно, ніхто рекомендувати не ризикнув.
Виходить, що всі заяви російської влади про вихід економіки з кризи і перспективи її зростання опинилися повною нісенітницею. Адже світових інвесторів - професіоналів ринку, не обдуриш дутими цифрами Мінфіну, Мінекономрозвитку та керівництво «придворного» Росстату. Гроші інвесторів - найкращий контролер.
Автор Олег Гладунов (Джерело RU: svpressa.ru)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting