З мишкою по життю: як живуть інтернет-залежні
Оценка пользователей: / 4
ПлохоОтлично 
08.12.10 19:10
There are no translations available.

Спілкування в мережі все частіше замінює українцям контакти в реальності. При цьому юзери нерідко стають заручниками своїх віртуальних образів
"Я встаю рано вранці, вмиваюся, снідаю і вмикаю комп'ютер. Треба перевірити пошту," ВКонтакте "," Однокласників "і завантажити ICQ. Якщо не прочитаю стрічку друзів у ЖЖ або не подивлюся новини в Facebook, ніби випала зі світу", - пише автор онлайн-щоденника 1993ast.
Ще один користувач ЖЖ - tritopora в повідомленні під заголовком "Сеанс душевного стриптизу" зізнається: "Через цю штуки (інтернет) я втратив друзів і втратив можливість тверезо мислити". У онлайнових знайомих юзер просить поради, як вирватися з павутини і повернутися в реальність. Майже всі, хто відгукнувся, написали, що вже опинялися в подібній ситуації. Автору поста в основному рекомендували зменшити "дозу мережі" і захопитися чимось ще, наприклад, зайнятися вивченням іноземних мов.
Число інтернет-залежних у світі, за різними даними, становить близько 10% всіх користувачів. Згідно з опитуванням PC Tools, чверть американців вважають за краще залишатися онлайн навіть під час сексу, на весіллях і сімейних обідах. У Китаї таких людей лікували у спеціальних клініках електрошоком(тепер вже заборонили). Нещодавно забили тривогу і німецькі вчені, підрахувавши, що близько 2 млн. співвітчизників постійно сидять у мережі - грають, працюють, роблять покупки і все рідше знаходять причини відірватися від монітора. Канадські жінки заради Інтернету готові відмовитися від сексу і солодощів, а чоловіки - від алкоголю. 44% російських користувачів під час кризи зізналися, що не перестануть користуватися мережею, навіть якщо не буде вистачати коштів на харчування та одяг.
В Україні подібних досліджень ще не проводили. Проте враховуючи, що в країні кожен п'ятий житель у віці 15 років і старше щодня користується Інтернетом (12,9 млн.), число людей, які страждають від інтернет-залежності може бути значним.
Скажи мені, хто твій друг
Можливість створити образ у мережі - одна з головних спокус, яка може призвести до інтернет-залежності. Історію 23-річної Юлії розповіли її друзі. Кілька років тому вона створила свій "Живий журнал". Описуючи події, дівчина заради красного слівця дещо прикрашала. Якщо їздила в подорожі, то вони були не інакше як незабутніми, якщо читала книги, то виключно доленосні. "Сьогодні я приготувала вечерю з п'яти страв", - посміхаючись, цитує один з постів подруга Юлі, яка знає правду про кулінарні здібності юзерші. Юлині розповіді в онлайн-щоденнику веселили оточуючих, поки чоловік героїні не поскаржився на те, що дружина фактично переселилася в ЖЖ. Повертатися в реальність дівчина відмовлялася, як і звертатися за допомогою до фахівця. Вона не розуміла, навіщо їй це потрібно, якщо у віртуальному просторі у неї все чудово: ідеальний чоловік та дитина-вундеркінд, який чи не з народження зв'язно говорить. До слова, розлучення Юлія теж переживала публічно - в Інтернеті. До того ж там завжди можна натиснути кнопку "видалити", якщо хтось з друзів не згоден з твоєю думкою.
"Всесвітня павутина - анонімне середовище, де практично відсутній соціальний контроль. Тому в людини є відмінна можливість експериментувати з власним "я"- грати з образом, приміряти на себе інші ролі, підвищувати свій статус у суспільстві, змінювати стать, щоб краще пізнати себе або вивчити реакцію інших людей", - пояснює завідувач лабораторії соціально-психологічних технологій Інституту соціально-політичної психології Павло Фролов. За словами психолога, одна справа, коли людина зіграла у віртуальний образ, вирішила якісь завдання і на цьому зупинилася. Набагато гірше, якщо користувач застряг в своєму онлайн-іміджі і втратив зв'язок з реальним світом.
До речі, проблемами інтернет-залежності цікавляться не тільки психологи, а й представники богемного середовища. Наприклад, у Львівському театрі ім. Заньковецької нещодавно поставили танцювальний мюзикл про мережеву любов "Жертва Контакту, або Як зловити себе в мережі". Розв'язку вистави глядачі могли вибрати самі за допомогою sms-голосування.
По той бік монітора
Дослідники відзначають, що 91% інтернет-залежних користується сервісами, пов'язаними саме зі спілкуванням. При цьому закони життя в мережі поширюються навіть на тих, хто не схильний зловживати віртуальними масками. Приміром, ризиковий аналітик Олександра Гнатуш у своїх статусах на Facebook або повідомлення в ЖЖ ніколи нічого не вигадувала. Проте практично всі френди в її онлайн-щоденнику впевнені, що вона фотограф.
Дівчина дійсно захоплюється фотографією, але на життя заробляє не цим. Крім того, Олександру дуже здивувало, що мало хто в ЖЖ повірив повідомленням про народження у неї дитину. "Я дуже багато писала про свої подорожі. І ніхто навіть уявити не міг, що в проміжках між ними постала Естела", - говорить Олександра. Її щоденник читають близько двох тисяч користувачів, деяких вона знає особисто, і де з ким із них познайомилася завдяки ЖЖ. При цьому в ряді випадків її чекало розчарування. "Спілкування онлайн могло бути цікавим. Людина по той бік здавалася дорослою і розсудливою, але при зустрічі з'ясовувалося, що вона значно молодша, а модель її поведінки значно відрізнялася від вибраної нею у блозі", - розповідає Олександра.
На думку багатьох експертів, люди часто не готові до спілкування в інтернет-середовищі. Образ людини, яка складається при особистому спілкуванні, і образ при контакті в мережі можуть сильно відрізнятися. "Складно перенастроювати свій апарат сприймання, потрапляючи з одного середовища в інше", - переконаний Павло Фролов. На його думку, мережа начебто зробила спілкування між людьми доступнішим, але при цьому багато в чому спотворила реальність.
До речі, в Інтернеті можна знайти пропозиції фахівців з егомаркетингу, готових за гроші створити клієнту віртуальний образ, який працює 24 години на добу. Клон в мережі обійдеться набагато дешевше, ніж зміна іміджу в реальному житті. І справ-то всього - зареєструватися, натискати на кнопку "мені подобається" і обростати зв'язками.
Закрити вікно
У залежність від мережі в більшості випадків потрапляють молоді люди. У цьому віці Інтернет стає майданчиком для відпрацювання навичок, необхідних у реальному житті. Розпізнати "недугу" можна по дискомфорту і занепокоєння, що виявляються у людей, якщо вони не змогли ввійти в мережу.
У практиці психотерапевта Олександра Стецька було кілька випадків, коли до нього зверталися з проханням допомогти позбавитися від мережевої залежності. Одного з таких пацієнтів йому довелося направити на спеціальний курс лікування. 15-річний підліток, якого привели батьки, практично не виходив на вулицю, а з єдиним другом листувався виключно по ICQ. Інший пацієнт за допомогою Інтернету компенсував невдачі в житті. Від думок про будні його відволікали форуми, соцмережі та онлайн-ігри. "Залежність притаманна кожній людині, це своєрідне умова будь-яких близьких стосунків. Головне - вчасно зрозуміти, це доброякісна залежність, що збагачує наше життя, або ж та, що її руйнує", - відзначає Олександр Стецько.
Незважаючи на досвід спілкування з залежними від мережі людьми, експерт дивиться в майбутнє з оптимізмом. Щоправда, специфічним. Він вважає, що найближчим часом інтернет-залежність навряд чи стане масовим явищем. Українці схильні до більш дієвих способів руйнування особистості: алкоголю, наркотиків і т. п.
На думку експертів, бити тривогу варто в тому випадку, якщо людина проводить у мережі весь вільний час, приходить у лють при відсутності доступу в Інтернет і не бачить причин натискати кнопку "вихід". Втім, як жартують самі інтернет-користувачі, якщо новим знайомим Ви не представляєтеся як "Вася@мейл точка ру", сни бачите не на мові HTML, а ваших дітей звуть не Яху, Рамблер або Тема, то все поки не так погано.
До речі, ті, хто прочитав цю статтю, відволіклися від мережі як мінімум на 10 хвилин. Хороший знак.
Що таке інтернет-залежність
Нав'язливе хворобливе бажання увійти в Інтернет, перебуваючи off-line, і нездатність вийти з мережі, будучи on-line. Для інтернет-залежних характерна поведінку, яка ставить під загрозу, порушує або руйнує особисте, сімейне та професійне становище. Досі інтернет-залежність офіційно не класифікується як хвороба.
(Джерело RU: smi.liga.net)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting