Український телеком потрапив у пастку
Оценка пользователей: / 2
ПлохоОтлично 
25.11.11 19:31
There are no translations available.

Проблеми мобільних операторів УкраїниМобільним операторам нікуди більше рости і вкладати гроші, у той час як в інших країнах активно будуються стільникові мережі нового покоління.
Компанії потрапили в складну ситуацію в першу чергу тому, що у держави геть відсутня концепція розвитку ринку.
Розмова не стає тривалішою
У цьому році можна підвести риску під черговим етапом розвитку ринку мобільного зв'язку України. Абоненти, нарешті, перестали говорити все більше і більше. Споживання хвилин в мережах GSM-операторів за підсумками дев'яти місяців 2011 року стабілізувалося. У «МТС Україна» середньомісячний трафік з однієї трубки зафіксувався на рівні 568 хвилин протягом останніх двох кварталів. У «Київстару» і life:) у третьому кварталі споживання голосових послуг взагалі зменшилося на 1,5% і 3,8% по відношенню до попереднього кварталу і склало 467 і 196 хвилин відповідно. Це в першу чергу говорить про те, що оператори більше не намагаються «розговорити» абонентів.
Кількість розмов в мережі досягла тієї критичної маси, коли оператори не можуть надати ще більшу кількість хвилин в пакетах за ті ж гроші. Адже дохід це вже не збільшить. Навпаки, тільки зростуть витрати на підтримку мережі. Тривожний знак для цього вже є. У третьому кварталі у двох найбільших мобільних компаній - «Київстару» і «МТС Україна» на 1-2% зменшився показник операційної рентабельності (OIBDA margin) по відношенню до попереднього кварталу минулого року. Це наочно показує, що оператори починають трохи більше витрачати, ніж заробляти. А для інвесторів це вже не є добре.
Тепер GSM-оператори повинні зрозуміти, куди вони хочуть рухатися далі в наступному році, на чому зробити акцент ключовою у збільшенні доходів. Тут перед ними відкривається маса можливостей, але всі вони, на жаль, поки сильно пахнуть утопією.
Демпінг з'їв домашній Інтернет
Якщо слідувати загальносвітовим тенденціям, то, мабуть, можна було почати вкладати мільярди гривень на розвиток швидкісних мереж наземного доступу в Інтернет і мобільної передачі даних. За ідеєю в перспективі взаємодія мобільної та фіксованої мереж має дати непоганий грошовий ефект. Але в нашій країні в цій сфері склалася досить неоднозначна ситуація. На ринку фіксованого Інтернету панує хаос: у великих містах закріпилися сотні дрібних домашніх мереж, які працюють напівлегально і активно демпінгують. Це робить вкладення в цей сегмент невиправдано ризиковими для мобільників. Вони побоюються скуповувати дрібних гравців, так як ті збудували свої мережі, як довелося, і подають піратський контент. Якщо відбілити цей бізнес, то його рентабельність виявиться надто низькою, враховуючи нинішній рівень цін. Інтернет обходиться споживачеві в 60 грн/місяць.
Фіксований доступ в Інтернет в Україні - це палиця з двома кінцями: з одного боку за швидкістю надання послуги ми випереджаємо навіть частина європейських країн, а з іншого - через відсутність правил гри на ринку необгрунтована конкуренція вбила його привабливість. «Київстар» почав будувати свою інтернет-мережу пару років тому, коли у великих містах пропозицію вже зашкалювало. До квартири підходило до 10 кабелів різних операторів. У результаті середній дохід з одного абонента домашнього зіркової компанії в третьому кварталі склав всього 46 грн /міс. Ця цифра навряд чи змусить радіти акціонерів.
Як не дивно, але своє будівництво фіксованого інтернет-мережі почав і МТС в цьому році. Зараз вже працюють пілотні проекти в Києві та Донецьку. У наступному році планується виділити інвестиції на подальше будівництво. МТС чомусь не насторожив досвід «Київстару». Створюється враження, що нова мережа будується від безвиході. Треба ж створювати видимість розвитку. life:) за домашній Інтернет поки взагалі не брався.
3G поки не бачити
З мобільним швидкісним Інтернетом, на який просто моляться всі світові телекомунікаційні гіганти, в Україні все ще гірше, так як не було видано ліцензії на 3G. Мільйони смартфонів, які продаються і були продані, не здатні швидко завантажувати дані з мережі. Представники мобільних операторів оцінюють, що зв'язок третього покоління зміг би дати їм до 20% додаткового доходу. У грошах це 5-6 млрд грн для всього стільникового ринку. Але держава продовжує переслідувати інтереси «Укртелекому», незважаючи на те, що це вже не державна компанія, і стримує проведення 3G-тендерів. Натомість «Укртелеком» намагається продати свій мобільний підрозділ з ліцензією на зв'язок третього покоління - «ТріМоб».
Поки немає впевненості в тому, що ситуація кардинально зміниться в 2012 році як в сфері мобільного, так і фіксованого Інтернету. А це означає, що на буйний ріст доходів розраховувати поки не доведеться.
Продавати телефони і показувати кіно не вигідно
Звичайно, мобільні оператори придумують для себе безліч інших додаткових бізнесів. Але погоди вони не зроблять, тому що є нішевим. Так, «Київстар» кілька років тому зробив упор на власний контент у мережі. Цього року оператор розраховує заробити на музиці близько 190 млн грн. Це складе не більше, ніж 1,5% від загального річного доходу підприємства. Вже досить довго в «Київстарі» говорять про те, що продаватимуть фільми та телеканали, але конкретних кроків у цьому напрямі поки знову-таки не було зроблено. У МТС і life:) взагалі не поспішають розвивати контент-бізнес. МТС вже обпеклася на подібних проектах у Росії (Omlet.ru), зрозумівши, що свій iTunes їй не зробити, і вирішила не розвивати цей напрямок у нас. У результаті дохід від контенту у цієї компанії не росте і зафіксувався на рівні 135 млн грн на квартал.
Не вдасться операторам розжитися і на мобільному ритейлі. Якщо ще кілька років тому відкриття власної мережі салонів-магазинів стільникового продукції обговорювався як варіант, то тепер навіть покупка існуючого бізнесу виглядає безперспективно. В Україні мобільних рітейлерів стає все менше. Нещодавно закрила бізнес «Евросеть». Конкурувати з інтернет-магазинами стає дуже важко, а витрати на утримання салонів зв'язку постійно зростають.
life:) врятує диво
Окремо слід розглядати розвиток гравця № 3 на українському ринку - компанії life:). Стабільне поліпшення її фінансових показників на перший погляд виглядає багатообіцяючим. Дохід компанії зріс у третьому кварталі на 18% відсотків і склав 830 млн грн. Оператор залишається збитковим. За липень-вересень він втратив 120 млн грн.
Якщо розглядати стан гравця № 3 більш прискіпливо, то можна зробити висновок, що компанія просто застрягла в сформованих в галузі умовах. Справа в тому, що такий ринок як, наприклад, російський в змозі прогодувати навіть більше трьох GSM-операторів. Крім великої трійки МТС, Beeline та «Мегафон», на ньому успішно розвивається і захоплює частку ринку № 4 - компанія Tele2. Але не варто забувати, що в Росії в рази більше населення, та й витрачати на мобільний зв'язок людям доводиться помітно більше. В Україні ж, як показує практика, оператор повинен обслуговувати більше 15 млн сім-карт з низьким доходом, щоб забезпечувати операційну рентабельність бізнесу на рівні 40-50%. У life:) їх в два рази менше. Тобто, щоб вийти на показники «Київстару» і МТС, наприклад, в наступному році для усміхненого оператора має статися чудо: або йому вдасться подвоїти абонбазу, або в два рази зросте дохід з одного абонента. Зрозуміло, що і перше, і друге з розряду фантастики: цінові війни вже не влаштуєш (ринок і так зруйновано), та й нові високоприбуткові послуги вигадати складно з вищевикладених причин.
ТОП-3 прорахунків держави
Підводячи підсумки, слід сказати, що в невтішній ситуації, яка складається на ринку зв'язку, винна, в першу чергу, сама держава. НКРЗ, АМКУ та інші уповноважені органи просто прогавили або проігнорували ті моменти, коли було потрібно їх невідкладне втручання в бізнес. Було, як мінімум, три серйозних приводи:
  1. коли оператори загралися в період кризи 2008-2009 року в дешеві пропозиції з безкоштовною «внутрімережею»,
  2. коли на ринку домашнього Інтернету почали з'являтися тарифи нижче реальної собівартості послуги,
  3. коли в 2008 році було з політичних мотивів зірвано конкурс на зв'язок третього покоління.
 А інші перспективні радіочастотні діапазони були роздані за принципом «куму-свату-брату». Горе-підприємці сидять на цінних ліцензіях, як собака на сіні.
Все це говорить про те, що концепція розвитку галузі все-таки повинна бути створена. У той час як інші країни швидко збільшують в структурі ВВП телекомунікаційну складову, наша держава топчеться на місці і лише відлякує інвесторів своїми нерозторопними діями. А на порозі нова хвиля фінансової кризи. І так як мобільним операторам в наступному році вже не буде куди розвиватися, щоб підвищити заробіток, їм, швидше за все, доведеться зробити тільки одне - підвищити ціни, щоб не зменшити прибуток.
(Джерело RU: proit.com.ua)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting