Інформаційні технології збільшують кількість збройних конфліктів
Оценка пользователей: / 3
ПлохоОтлично 
01.07.11 18:51
There are no translations available.

Інформаційні технології збільшують кількість збройних конфліктівНа думку дослідників, які «перелопатили» величезну кількість статистичних даних, військові дії, включаючи локальні міждержавні конфлікти, з кожним роком виникають все частіше і частіше.
До такого невтішного результату прийшли у фундаментальному дослідженні «The Frequency of Wars» («Частота воєн»), опублікованому нещодавно в журналі Economic History Review, його автори, професора Університету Варвіка (Universitu of Warwick) та Університету Гумбольдта (Humboldt-Universität) Марк Харрісон (Mark Harrison) і Ніколас Вольф (Nikolaus Wolf).
Проаналізувавши доступні дані статистики, Харрісон і Вольф підрахували, що в період з 1870 по 2001 рік війни між державами спалахували частіше приблизно на 2% на рік. В якості базової гіпотези дослідники взяли ідею про те, що в збільшенні кількості воєн винне зростання числа держав (в 1870 році їх налічувалося всього 47, в 2001-му їх стало 187) і глобальний розвиток економіки. Проста логіка підказує: чим більше всіляких кордонів, тим імовірніше чисто територіальних конфліктів, а якщо сюди додати напруженість, що виникає в силу економічних, ідеологічних і релігійних причин, то загальне число потенційних «розборок» здатне вирости багаторазово.
За даними дослідження: у період з 1870 по 1913 рік - було приблизно 6 конфліктів на рік; з 1914 по 1945 - 17 в рік; з 1945 по 1991 рік (так звана «епоха холодної війни») - щороку виникав вже 31 конфлікт, а в останнє десятиліття (1991 - 2001 р.р.) на планеті розгоралося в середньому по 36 локальних воєн на рік.
Проведений згодом більш детальний аналіз, що враховував всі прояви агресії і недружності держави, які в принципі можуть розвиватися в «повноцінні» військові дії (демонстрація сили в ході навчань на кордонах потенційного ворога, закриття кордонів з видворенням дипломатів, акти економічного тиску і т.п. ), привів дослідників до висновку про існування якогось фактора, не пов'язаного безпосередньо з економіко-територіальним статусом держави, але який має помітний вплив на статистику війн. Щось підштовхує уряди або опозиційних лідерів до вирішення питань за допомогою зброї ...
Виявилося, що хоча великі держави частіше ставали ініціаторами військових дій, але загальна частота конфліктів за їх участю за 130 років, охоплених аналізом, істотно не змінилася. Те ж саме відноситься і до т.зв. «багатих країн» (там, де велика частка ВВП, що припадає на душу населення). Ця статистика входить в суперечність із загальноприйнятою економічною теорією про те, що багаті країни прагнуть максимальне число можливих конфліктів вирішувати мирним шляхом, і в цілому уникати їх.
Професор Харрісон прокоментував цей результат так: «Ми не вважаємо цю теорію невірною. - Ми просто вважаємо її неповною. Політологи приділяють занадто багато уваги причинам для ведення війни і недооцінюють можливості для ведення війни. Іншими словами, ми частіше вступаємо в конфлікти не тому, що хочемо цього, а тому що у нас є відповідні ресурси і технології».
Ось так. «Якщо ви в першому акті на сцені повісили рушницю, то в останньому вона повинна вистрілити» (це Чехов, класика ...). Розвиток технологій привів до того, що війна (завжди дуже витратний захід!) сильно подешевшала. Незважаючи на великі (в абсолютному вираженні) витрати для створення хайтек-озброєння, самі по собі готові зразки значно дешевше своїх низько технологічних аналогів, якщо порівнювати їх вартість і бойову ефективність. Особливо це стосується зразків зброї, які стали можливими завдяки різним інформаційним технологіям.
Сьогодні збройні сили всіх «геополітичних гравців» стрімко нарощують арсенали дистанційно-керованого і навіть автономно діючої літаючої, що їздить і плаває зброї, вартість якої «в рази» менше «живих» моделей. Ще в 2005 році (період Іракської війни) американські експерти назвали «екстремально руйнівною» бойову систему, придуману іракськими інженерами. А система складалася всього-всього з радіокерованого пластмасового літачка, здатного нести високоефективну запальну бойову частину масою 220 г на відстань 3 км. Вартість всього комплекту складала $250. Призначалася ця система для атак на стоянки літаків. Підрив заряду гарантовано перетворював винищувач-бомбардувальник вартістю $30 млн. на купу оплавленого металу.
На думку Марка Харрісона, незважаючи на те, що будь-яка війна завдає удару по економіці, включеної в глобальний обмін капіталом і товарами, сучасні технології інтернет-комерції навіть в умовах воєнних дій дозволяють підтримувати необхідні ділові контакти та встановлювати торговельні зв'язки. А дешевизна «цивільної», але достатньо надійною цифрової техніки дозволяє навіть небагатим країнам і угрупованням оснащувати себе дуже ефективними засобами організації і ведення війни.
(Джерело RU: iibusiness.ru)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting