Пошук в Інтернеті: як шукають чоловіки і жінки
Оценка пользователей: / 5
ПлохоОтлично 
28.06.11 15:49
There are no translations available.

Пошукова поведінка чоловіків і жінокЯндекс досліджував пошукову поведінку жінок і чоловіків.
Основні факти:
За даними пошуку Яндекса, і чоловіки, і жінки найчастіше шукають в Інтернеті різні предмети, мультимедійні об'єкти, компанії та інформацію, пов'язану зі своїми хобі.
Чоловіки більше жінок цікавляться ІТ та гаджетами, а жінки більше за чоловіків - відносинами між людьми, дітьми, пошуком роботи та здоров'ям. Автомобілі, запчастини та всілякі автомобільні аксесуари цікавлять чоловіків і жінок приблизно однаково.
Чоловіки витрачають на пошук трохи менше часу, ніж жінки.
Чоловічі запити до Яндексу трохи коротше жіночих - в середньому 3,2 і 3,5 слова, відповідно. Помилки в запитах трохи частіше роблять чоловіки - в 12% запитів, а жінки - в 11%.
Чоловіки частіше шукають матеріали, щоб самостійно вирішити ту чи іншу проблему - наприклад, запитують про документацію та відгуки про товари і організації. Жінки схильні шукати в Інтернеті готові відповіді на питання - вони частіше задають запити, які вимагають однозначної відповіді, а документацією і відгуками цікавляться рідше.
1. Загальна пошукова активність чоловіків і жінок
За даними пошуку Яндекса, загальна пошукова активність чоловіків і жінок практично не відрізняється - вона збігається з активністю всіх користувачів Яндекса в середньому. Єдина помітна відмінність - у кількості часу, який користувачі витрачають на пошук. Чоловіки і жінки, стать яких була визначена з точністю не менше 70%, шукають швидше, ніж користувачі Яндекса в середньому. Можливо, це пов'язано з тим, що вони задають до пошуку більше типових запитів - найбільш характерних для чоловіків або для жінок.
Чоловіки витрачають на пошук трохи менше часу, ніж жінки.
Табл. 1. Загальна пошуково актівність чоловіків та жінок в порівнянні з середнім користувачем пошуку Яндекса
2. Формулювання пошукових запитів
Основні відмінності між пошуковим поведінкою чоловіків і жінок - в самих пошукових запитах. У цьому розділі пошукові запити порівнюються за кількома параметрами, починаючи від тих, де різниця між чоловіками і жінками мінімальна, і закінчуючи тими, де вона найпомітніша.
2.1. Довжина запитів та похибки
Чоловічі запити трохи коротші жіночих - в середньому 3,2 слова проти 3,5. При цьому чоловіки роблять помилки трохи частіше, ніж жінки - в 12% і 11% запитів, відповідно. І те, і інше частково пов'язане з тим, що жінки частіше копіюють в пошуковий рядок довгі цитати - запит виходить довгим, а помилитися в ньому неможливо.
Цитати в пошукових запитах
[Вух немає, а чує, рота немає, а кричить, розуму немає, а всі мови знає]
[Американський дослідник сім'ї Соня Роудс виділяє в розвитку родини сім основних стадій]
[У дощ як із Старого завіту ми з дивовижним чолов'ягою плечем штовхали з кювету забуксувавшу машину]
2.2. Запити в формі питань
Жінки частіше спілкуються з пошуковою системою природною мовою. Наприклад, вони задають більше запитів у формі запитань - тобто з використанням питальних слів. Так сформульовані 3,3% чоловічих запитів і 4,2% жіночих. Серед запитів зі словами «що» і «як» і в чоловіків, і у жінок найбільш популярні [що таке любов] і [як правильно цілуватися]. Запити [що подивитися з фільмів 2010] і [як заробити в Інтернеті] частіше задають чоловіки, а [що приготувати на вечерю швидко і смачно] і [як схуднути] - жінки.
2.3. Запити з назвами квітів
За даними пошуку Яндекса, назви кольорів частіше зустрічаються в жіночих запитах, ніж у чоловічих (в 0,5% і 0,3% запитів відповідно). Найпопулярніші кольори у представників обох статей - червоний, білий і чорний. Самий «жіночий» колір - тобто такий, про який жінки запитують частіше, ніж чоловіки, - коричневий, а самий «чоловічий» - синій.
Рис. 1. Кольори в пошукових запитах чоловіків і жінок (у квадратних дужках наведено приклади пошукових запитів)
2.4. Запити з назвами міст
Жінки частіше за чоловіків додають в запити назви міст (в 3,7% і в 2,9% запитів відповідно). Ставлячи такі запити, і ті й інші часто шукають різні організації та об'єкти інфраструктури, компанії, хочуть купити що-небудь, знайти роботу, зорієнтуватися на місцевості або дізнатися прогноз погоди.
За даними пошуку Яндекса, і чоловікам, і жінкам однаково потрібні банки, ресторани та навчальні заклади. У чоловіків сильніше інтерес до вокзалів, таксі і автосервісах, а у жінок - до фітнес-центрів, лікарень і державниз організацій (житлово-комунальні підприємства, податкові інспекції тощо).
Серед запитів, не пов'язаних з організаціями, особливо «чоловічими» виявилися запити про газети оголошень і спорт, а особливо «жіночими» - про нерухомість.
Рис. 2. Об'єкти міської інфраструктури в запитах з назвами міст (у квадратних дужках наведено приклади пошукових запитів)
2.6. Запити з латиницею
Латиниця присутня майже в третині чоловічих запитів і всього в 13% жіночих. Така велика різниця пов'язана з тим, що чоловіки часто шукають назви брендів і софта. Серед жіночих запитів на латиниці близько 40% становлять адреси сайтів, помилково введені в пошуковий рядок, і запити, набрані в неправильній розкладці клавіатури.
За даними пошуку Яндекса, «чоловічі» бренди в першу чергу пов'язані з технікою і гаджетами (найбільш популярні Nokia, iPhone, Hyundai, Sony Ericsson і iPad), «жіночі» - з косметикою, одягом і турфірмами (Avon, Coral Travel, Oriflame, Victoria's Secret і Pegas Touristic).
Рис. 3. Запити на латиниці (у квадратних дужках наведено приклади пошукових запитів)
Зміст пошукових запитів
3.1. Пошукові інтереси
Чоловіки і жінки задають запити на найрізноманітніші теми - і немає такої, яка цікавила б тільки чоловіків або тільки жінок. Тим не менш, співвідношення запитів різної тематики у користувачів різних статей неоднакове. За даними пошуку Яндекса, самі «чоловічі» теми - тобто такі, якими чоловіки цікавляться сильніше, ніж жінки, - це ІТ та комп'ютерні ігри, а самі «жіночі» - відносини між людьми, діти і пошук роботи (рис. 4).
Рис.4. Тематика чоловічих і жіночих запитів до Яндексу
В рамках однієї і тієї ж теми чоловіки і жінки часто шукають різні речі. Наприклад, серед усіх предметів чоловіків найбільше цікавить електроніка, а жінок - одяг та аксесуари (рис. 6). Дозвілля у чоловіків складається в основному зі спорту і приготування їжі, а у жінок - із приготування їжі і походів у театри, музеї та ресторани.
Чоловіків та жінок в рівній мірі цікавлять автомобілі, запчастини та всілякі автомобільні аксесуари (хоча серед організацій чоловіки шукають автосервіси і автосалони набагато частіше, ніж жінки).
Рис. 5. Предмети в пошукових запитах чоловіків і жінок (у квадратних дужках наведено приклади пошукових запитів)
Різницю між чоловічими та жіночими інтересами можна простежити також на запити з певними словами. Зі словом «рецепт» і чоловіки, і жінки часто шукають кулінарні рецепти, але у чоловіків крім того популярні «рецепти» для комп'ютерних ігор. Зі словом «абонемент» і чоловіки, і жінки шукають абонементи у фітнес-центри, але у чоловіків популярні також абонементи на спортивні змагання, а у жінок - в басейни, солярії і spa-салони. Ще кілька подібних прикладів - на рис. 6.
Рис. 6. Найпопулярніші запити з певними словами
3.2. Пошукова мета
У більшості запитів можна визначити не тільки тематику, а й мету, з якою їх задають. Традиційно всі запити групують в три великі категорії - інформаційні, навігаційні та транзакційні.
Особливо різноманітні інформаційні запити. Частина з них пов'язана з потребою вирішити конкретну практичну задачу - наприклад, [салат з авокадо], [як відключити автозапуск в flowplayer], частина стосується нормативів, документації тощо - Наприклад, [ГОСТ на азбест листовий], [санітарно-гігієнічні вимоги]. Але більшість з них - різноманітні теоретичні питання, від завдань з кросвордів до наукових проблем - наприклад, [царевич військовий вождь троянців], [півкласу як пишеться], [суть ідеї синергетики]. Серед цих груп сама «чоловіча» - документація, а сама «жіноча» - теоретичні питання.
Навігаційні запити в основному пов'язані з пошуком сайтів, компаній та організацій - найчастіше їх шукають за назвою, рідше запитують про схеми проїзду і конкретні адреси. Чоловіки частіше вбивають у пошуковий рядок назви сайтів, а жінки - назви компаній і організацій.
Транзакційні запити - такі, задаючи які, користувач хоче зробити конкретну дію - купити слона, забронювати готель і т.д. Часто такі запити містять характерні уточнюючі слова. Наприклад, жінки частіше за чоловіків хочуть «дивитися онлайн» або «скачати» що-небудь. Чоловіки частіше цікавляться покупками, причому шукають не тільки самі предмети, але також відгуки та тематичні форуми про них.
Рис. 7. Пошукові цілі в чоловічих і жіночих запитах до Яндексу
Подібності та відмінності чоловіків і жінок яскраво виявляється у вузьких категоріях запитів, де вказаний конкретний намір. Наприклад, і чоловіки, і жінки хочуть [купити] автомобіль і квартиру, але чоловіки крім того - ноутбук, iPad і PlayStation Portable, а жінки - дюфастон, кошеня і квитки на поїзд. Інші приклади подібних запитів - на рис. 8.
Рис. 8. Найпопулярніші запити з зазначеним наміром
4. Подібності і відмінності пошукового поведінки чоловіків і жінок
Портрет типового чоловіка (за даними пошуку Яндекса)
Кожен день, коли чоловіки шукають Яндексом, вони задають в середньому 6,1 запиту. На 54% питань вони знаходять відповідь відразу, а на решту - в середньому за 5 хвилин 25 секунд. Середня довжина чоловічих запитів - 3,2 слова. 12% чоловічих запитів містять помилки, близько третини - латиницю. У 2,9% запитів чоловіки вставляють назви міст, в 15% використовують числа, в 0,3% вказують колір, а 3,3% формулюють як питання. Найчастіше чоловіки шукають в Інтернеті різні предмети, мультимедійні об'єкти та інформацію, пов'язану зі своїми хобі. Вони набагато сильніше жінок цікавляться комп'ютерами та гаджетами. Чоловіки частіше шукають матеріали, щоб самостійно вирішити ту чи іншу проблему - наприклад, запитують про документацію та відгуки про товари і організаціях.
Портрет типової жінки (за даними пошуку Яндекса)
Кожен день, коли жінки шукають Яндексом, вони задають в середньому 6 запитів. На 55% питань вони знаходять відповідь відразу, а на решту - в середньому за 5 хвилин 50 секунд. Середня довжина жіночих запитів - 3,5 слова. 11% жіночих запитів містять помилки, 13% - латиницю. У 3,7% запитів жінки вставляють назви міст, в 9% використовують числа, в 0,5% вказують колір, а 4,2% формулюють як питання. Найчастіше жінки шукають в Інтернеті мультимедійні об'єкти, різні предмети і компанії. Вони набагато сильніше за чоловіків цікавляться відносинами між людьми, дітьми, пошуком роботи та здоров'ям. Жінки схильні шукати готові відповіді на питання - вони частіше задають запити, які вимагають однозначної відповіді, а документацією і відгуками цікавляться рідше.
Основні цифри і факти
За даними пошуку Яндекса, загальна пошукова активність чоловіків і жінок практично не відрізняється - вона збігається з активністю всіх користувачів Яндекса в середньому. Чоловіки витрачають на пошук трохи менше часу, ніж жінки.
Основні відмінності між пошуковим поведінкою чоловіків і жінок - в самих пошукових запитах.
Чоловічі запити до Яндексу трохи коротше жіночих - в середньому 3,2 і 3,5 слова відповідно. Помилки в запитах трохи частіше роблять чоловіки - в 12% запитів, а жінки - в 11%.
Назви квітів частіше зустрічаються в жіночих запитах, ніж у чоловічих (в 0,5% і 0,3% запитів відповідно). Найпопулярніші кольори у представників обох статей - червоний, білий і чорний. Самий «жіночий» колір - коричневий, а самий «чоловічий» - синій.
Жінки частіше, ніж чоловіки, додають в запити назви міст (в 3,7% і 2,9% запитів відповідно). За даними пошуку Яндекса, і чоловікам, і жінкам однаково потрібні банки, ресторани та навчальні заклади. У чоловіків сильніший інтерес до вокзалів, таксі і автосервісах, а у жінок - до фітнес-центрам, лікарням і державним організаціям.
Чоловіки частіше за жінок використовують у запитах числа (в 15% і 9% запитів відповідно). У чоловіків це в першу чергу артикули різних товарів, а у жінок - дати і різноманітні номери. Числа в жіночих запитах часто позначають речі, пов'язані з дітьми, - номери дитячих садів, шкіл і класів у школі, а також вік дітей.
Латиниця присутня майже в третині чоловічих запитів і всього в 13% жіночих. Чоловіки на латиниці шукають бренди і софт. Серед жіночих запитів на латиниці близько 40% становлять адреси сайтів, помилково введені в пошуковий рядок, і запити, набрані в неправильній розкладці клавіатури.
Чоловіки частіше, ніж жінки, запитують Яндекс про ІТ та комп'ютерні ігри, а жінки частіше, ніж чоловіки, - про стосунки між людьми, дітей та пошук роботи. Серед предметів чоловіків найбільше цікавить електроніка, а жінок - одяг та аксесуари.
Чоловіки частіше шукають матеріали, щоб самостійно вирішити ту чи іншу проблему - наприклад, запитують про документацію та відгуки про товари і організації. Жінки схильні шукати в Інтернеті готові відповіді на питання - вони частіше задають запити, які вимагають однозначної відповіді, а документацією і відгуками цікавляться рідше.
Додаток. Автоматичне визначення статі користувачів
Яндекс визначає стать користувачів автоматично - за допомогою технології машинного навчання Матрикснет. Пояснити, як вона працює, можна на прикладі.
Якщо показати людині кілька білих предметів, він зрозуміє, що означає «білий», і зможе знаходити білі предмети серед безлічі речей різних кольорів. Йому не завадить, що серед предметів, за якими він вчився, деякі були круглими і м'якими, деякі - квадратними і твердими, деякі - рідкими, а деякі - сипучими. Людина зрозуміє, що в даному випадку ці характеристики неважливі, а зверне увагу тільки на колір.
Приблизно так само вчиться і комп'ютер, тільки він може обробляти набагато більше різних факторів за набагато менший час. Тобто він може прокласифікувати багато об'єктів з урахуванням багатьох параметрів. Наприклад, Матрикснет використовується в ранжируванні результатів пошука1.
Щоб навчити Матрикснет поняттям «чоловік» і «жінка», йому треба «показати» достатню кількість тих та інших. Але для цього спочатку треба відібрати користувачів з відомою статтею - а це непросте завдання. Як основа бралися дані з професійної соціальної мережі МойКруг - в професійному житті люди частіше вказують про себе правильну інформацію. Далі дані знеособлюються і автоматично звірялися з інформацією з інших джерел. Відбиралися тільки ті користувачі, стать яких збігалася у всіх джерелах - в результаті близько 500 тисяч чоловіків і близько 500 тисяч жінок. Саме по пошукових сесіям цих користувачів і вчився Матрикснет - і виявив близько трьохсот важливих закономірностей (при цьому він врахував «біле», «тверде» - відкинув). З цих закономірностей Матрикснет побудував складну математичну формулу. По ній і визначається стать користувача.
В описаному процесі є одна додаткова складність. Уявімо собі, що людина вчиться розрізняти фіолетовий, бузковий, ліловий і пурпуровий кольори. Скільки він не буде намагатися, про деякі відтінки так і не зможе з упевненістю сказати, який же це колір. Він скаже тільки що-небудь на зразок «це швидше бузковий, а це - схоже, ліловий».
Приблизно в такій же ситуації опиняється і комп'ютер, коли намагається визначити стать користувача з його поведінки: адже всі люди дуже різні, далеко не кожен укладається в закономірності, виявлені машиною. Тому в кожному випадку Матрикснет повідомляє, наскільки він упевнений у своєму рішенні. Приблизно так: «Я впевнений на 92%, що це жінка».
(Джерело RU: actualweb.ru)
 
>
КнигаНовости Практика поискаПартнерыО нас
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting