Як Google використовує мудрість натовпу
User Rating: / 6
PoorBest 
Sunday, 23 December 2012 18:19
There are no translations available.

Мудрість натовпу – одне з важливих понять вебу сьогодні, але це одне з явищ, які найменш зрозумілі.
Коли Джеймс Шуров’єскі написав книгу «Wisdom of crowds» в 2004 році, що в перекладі означає «мудрість натовпу», він досліджував фондовий ринок та інші приклади соціальної психології, а середовище «веб 2.0» тоді тільки почало формуватися. Згідно теорії мудрості натовпу, колектив, в якому існує правильна постановка задачі та правильно побудовані внутрішні зв’язки, може в результаті стати мудрішим. При виконанні цих умов, група людей мудріша, ніж будь-який окремий учасник.
Можете провести експеримент: припустимо, що у Вас є банка з монетами. Спитайте декілька сотень людей, скільки всередині монет. І коли Ви узагальните результати опитування, можливо, що всі передбачення будуть невірними. Але якщо Ви знайдете середнє арифметичне всіх відповідей, то Ваш результат, скоріше всього, буде дуже близьким до вірного.
Однак, незважаючи на ефективність дії колективного розуму, фонд «Общественное мнение» вважає, що існує лише невеликий відсоток людей, схильних до краудсорсінгу (слово «crowdsourcing» в буквальному перекладі з англійської означає «використання ресурсів натовпу»):
Натовп -— це потужна сила, якщо знати, як нею керувати і які вигоди з цього можна отримати.
Мережа, з її низьким бар’єром для входу і розмитими соціальними межами, є унікальним середовищем для дослідження тонкощів колективного розуму. Уявіть собі, що Ви шукаєте в Інтернеті сорочку. Що Ви надрукуєте в пошуковому рядку? Якщо Ви здатні складати пошуковий запит, який змусить людей переходити за рекламним посиланням поруч з результатами пошуку, ласкаво просимо в американський штат Колорадо до Ніла Робертсона. На заснованому ним стартапі під назвою Trada працюють тисячі фрілансерів. Серед них є і професіонали з рекламних агентств, і домогосподарки, і пенсіонери.
Компанія передає їм завдання від інтернет-продавців і ті ламають голову, намагаючись здогадатись, які пошукові запити вони б робили, якби шукали ці товари в Інтернеті. Потім довгі списки пошукових запитів відправляються до клієнтів, щоб ті купили під ці запити контекстну рекламу в системі Google AdSense. Trada заробляє тільки в тому випадку, якщо клієнтам вдається зекономити на отриманні з AdSense покупців за ключовими словами. 25% зекономленої суми забирає собі компанія, 75% іде фрілансеру. Якщо економії немає, то компанія нічого не отримує. І ця схема працює!
З часу відкриття компанії у вересні 2008 року у Робертсона з’явилося 400 клієнтів. Залишається зрозуміти, хто з багаточисельних фрілансерів є кращими експертами з пошуку і як найбільш ефективно їх використовувати. І тут на допомогу Робертсону приходить аналіз даних. Його компанія зібрала багато статистичної інформації про закономірності пошукової поведінки користувачів та конверсії кліків. Венчурний підрозділ Google в червні 2010 року інвестував в Trada $6 млн, оцінивши всю компанію в $26 млн.

«Ні одній рекламній компанії не вдавалось досі знайти спосіб працювати з малим бізнесом, тому що затрати на індивідуальних пошукових експертів дуже великі», - каже аналітик Wedbush Morgan Лу Кернер. І ця компанія використовує саме мудрість натовпу.
Ви також можете скористатися мудрістю натовпу. Наприклад, за допомогою безкоштовної технології Google Website Optimizer можна дізнатися, який тип дизайну Вашого сайту більше подобається відвідувачу, ґрунтуючись на поведінці тисяч користувачів. Цей сервіс допоможе створити декілька різних версій сторінки і потім дізнатись, який варіант більше підходить для підвищення конверсії на Вашому сайті. Google Website Optimizer для визначення найбільш ефективного варіанту сайту використовує аналіз трафіку і набір статистичних формул. Таким чином, користувач віддає свій голос за варіант сайту, який йому більше сподобався, сам того не підозрюючи.
Це лише один з інструментів Google. Взагалі, механізм функціонування Google схожий з фондовим ринком. Можуть спостерігатись маніпуляції колективною думкою. Наприклад, створення посилальних ферм, але їм намагаються протидіяти, оскільки є зацікавленність в чесних результатах. У випадку футбольної гри, виборів, питань на телешоу «Хто хоче стати мільйонером?» і звернення до пошукової системи Google існує деяка відповідь, яка в певний момент визнається вірною раз і назавжди. Якщо Ви робите ставки на бігах, то після їх закінчення Ви точно знаєте - виграли чи ні. Немає сенсу робити висновок, що Ваш прогноз виправдається завтра.
Аналогічно, коли Ви шукаєте інформацію в Інтернеті за допомогою сиcтеми Google, вона знає, чи знайшла необхідну Вам сторінку чи ні. Багато фінансових ринків теж діють за цим принципом. Якщо Ви придбаєте ф'ючерси на пшеницю за листопад, то, коли настане листопад, Ви зрозумієте, переплатили чи угода виявилася вигідною.
Компанія Google була створена в 1998 році, коли лідером бізнесу був Yahoo, а AltaVista і Lycos наступали їй на п’яти. Але вже через два роки самою популярною пошуковою системою серед постійних користувачів Інтернету стала Google – тільки тому, що вона діє швидше і приводить найбільш точні результати пошуку. Спосіб же, яким вона цього добивається (пробігаючи при кожному запиті мільярди веб-сторінок), побудований на мудрості натовпу.
Варто зауважити, що краудсорсінг в інтернет-сфері може бути і некомерційним. Багато інтернет-проектів існують за рахунок краудсорсінгу, на ентузіазмі користувачів, які спільно створюють контент і отримують взамін хіба що моральне задоволення. Одним з найбільш яскравих прикладів є вільна енциклопедія Вікіпедія, в якій користувачі самі створюють і правлять статті.
Автор Артем Іванов, магістрант НТУУ «КПІ»
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting