За нами стежать через Інтернет
User Rating: / 2
PoorBest 
Sunday, 09 September 2012 16:26
There are no translations available.

Стеження через ІнтернетНевже Інтернет дійсно став високотехнологічним засобом стеження? Наскільки етичні методи "обліку переміщень" населення, якщо вони включають відстеження особистого листування?
Чи припустимо втручання в особисте мережеву життя користувача, навіть якщо за цим стоять державні інтереси?
Співробітник Інституту Макса Планка у ФРН Еміліо Загені знайшов новий метод "обліку міграції населення". Виявляється, найбільш адекватні дані з оцінки міграційних потоків надає Інтернет. Для цього всього лише потрібно відстежити IP-адреси, з яких користувач заходить, наприклад, в особисту пошту, радіє дослідник. А от прості громадяни, які дізналися про цю новину, його оптимізм не розділяють.
У своєму дослідженні пан Загені простежив електронні листи, послані з акаунтів Yahoo! по всьому світу, і порівняв їх з місцем проживання користувача, розповідають матеріали з сайту Інституту демографічних досліджень суспільства Макса Планка. Дослідники заспокоюють: для кореляції використовувалися дійсні IP-адреси, але дані були анонімізовані. Проте факт залишається фактом - Загені стежив за кореспонденцією 43 мільйонів користувачів поштового аккаунта "Yahoo!" в проміжок між 2009 і 2011 роками.
За словами пана Загені, робота була проведена заради врахування реальних цифр міграційних потоків. "Там, де облік демографічних потоків існує, його дані часто застаріли і вкрай неповні", - заявив він. Загені справедливо зауважив, що офіційна статистика в даному випадку абсолютно неінформативна. Найчастіше мігранти не бажають реєструватися або роблять це через роки після переїзду - виходить, що в розвинених країнах живуть мільйони неврахованих гостей.
Що ж зробили вчений і його група? Ідея була проста. Дізнатися за IP-адресою, в якому місті і країні знаходиться користувач, який вийшов в Мережу з даного комп'ютера, не складає ніяких труднощів. Наприклад, при заході ось на цю сторінку Вам відразу повідомлять IP-адресу Вашого комп'ютера, а заодно розкажуть, в якій країні і місті Ви знаходитеся. Більшість людей не вважають за потрібне "шифруватися", за допомогою спеціальних програм маскуючи свій IP. Таким чином, відстежити місце розташування певного користувача в конкретний момент часу дуже просто.
Але як встановити відповідність - тобто дізнатися, що саме цей відвідувач, заходив на улюблений форум або сайт, для прикладу, з турецької IP-адреси, а тепер користується німецькими IP? Потрібно вибрати обліковий запис в Інтернеті, який належить особисто людині - і встановити кореляцію. Найбільш просте рішення - простежити, з яких IP-адрес юзер заходить на свій поштовий аккаунт. Вже в нього-то зазвичай нікого не пускають, крім прямого власника.
Саме за допомогою такого етично сумнівного методу Загені добув безліч цікавих даних, які сильно розходяться з офіційною статистикою. Приміром, стало ясно, що Сполучені Штати Америки - не така вже Земля Обітована, якою представляється здалеку. Дані з міграції із США не збираються урядом цієї країни в принципі - а даремно. Виявляється, зі Штатів активно їдуть молоді люди віком від 20 до 29 років. Особливо здивував дослідників відтік американців, які вже вийшли з віку підліткових пригод - людей 25-29 років. А якщо зробити поправку на те, що літні люди рідко користуються електронною поштою і відстежити їх від'їзд з країни "комп'ютерними" методами неможливо, вийде, що Сполучені Штати позбавляються ще більшої кількості громадян.
Зраділий дослідник повідомив, що перед нами - лише вершина айсберга. На його думку, комп'ютерні технології дають небачену досі можливість збирати статистику, недоступну переписувачам населення та іншим державним діячам. Але поклавши руку на серце, пересічного громадянина навряд чи обрадує ця новина. Виходить, що Інтернет таки стає зброєю високотехнологічної стеження.
За допомогою змін IP-адреси можна відстежувати не тільки незаконну міграцію, але й абсолютно особисті, які нікого не стосуються, справи добропорядного громадянина: наприклад, переміщення людей всередині країні і взагалі будь-які подорожі. Сьогодні, виїхавши за рубіж, ми проходимо паспортний контроль і потрапляємо в електронну базу даних як таку, що виїхали за кордон, а при покупці квитка на поїзд пред'являємо паспорт. А ось переміщення рідними просторами на автомобілі не можуть бути враховані настільки легко.
Тепер же, варто нам опинитись в іншому місті і зайти в особисту пошту з місцевого комп'ютера - і наше місцезнаходження може бути визначено за частку секунди. Навіть GPS-сигнал телефону не давав такої можливості, оскільки стільникові компанії з величезним числом користувачів надають дані через тижні, а то й місяці. Інтернет же дозволяє зробити це за кілька секунд.
Відстеження IP-адреси - не єдиний спосіб "наглядати" за людьми через Всесвітню павутину. Наприклад, Федеральна податкова адміністрація Бельгії навіть не приховує, що наглядає за профілями громадян через популярні в цій державі соціальні мережі - Facebook, Netlog та інші. За законом, податківці не можуть використовувати отриману таким способом інформацію офіційно. Що не заважає їм на основі цих відомостей знаходити людей, які здаються їм підозрілими, після чого порушувати розслідування.
Нечесному на руку громадянинові важко утриматися від того, щоб не похвалитися перед друзями дорогою машиною. Варто зіставити дані про його місце роботи, ціну машини, місця його відпочинку - і злісний неплатник практично попався. Відомо, що проглядаються також профілі користувачів на онлайн-аукціонах, таких, як eBay. Вартість куплених там товарів теж свідчить про реальні доходи людини набагато більше, ніж офіційна декларація.
Що і говорити про особисті відомості і замітки, які викладають користувачі в російськомовних соціальних мережах! Багато безтрепетно вказують там свою адресу і номер телефону, місця роботи, відпочинку і навіть улюблені магазини біля будинку. За профілями користувачів "ВКонтакте" і Facebook можна простежити всіх родичів і друзів, а також дізнатися про політичні та релігійні погляди людини. Додаток Fosquare пропонує юзерам вказати свої переміщення в реальному часі - і багато хто охоче користується цією "прекрасною можливістю". За фотографіями людини і вказівкою місць, які він відвідує можна складати характеристику: хобі, рівень доходу, наявність машини, заміського будинку та інше. Словом, якщо Ви активні в соцмережі і комусь заманеться зібрати про Вас інформацію, то Вви істотно полегшите йому роботу.
Наживаються за допомогою стеження через Інтернет і нечесні комерсанти. "В Мережі з'явився новий вид шахрайства - так званий history sniffing", - розповідає блог "Хакер". Суть шахрайства в тому, що власники певних сайтів підглядають історію всіх сторінок, відвіданих людьми в Інтернеті. Мова йде про потайне перехопленні протоколу відвідувань, що зберігається в журналі браузера. Код, спеціально розташований на сайті, отримує інформацію про історію відвідувань користувача і зберігає її на сервері.
Отримана інформація в подальшому може бути використана як завгодно. Але без сумніву, вона становить інтерес для компаній, які бажають прорекламувати свій товар, "перебивши" пропозиції конкурентів. Ось чому після пошуків, наприклад, інформації про школи і дитячі садки "розумний" браузер ще довго буде пропонувати Вам рекламу одягу, іграшок та книг для дитини відповідного віку.
Законодавства, що регулює такі тонкі методи "дослідження цільової аудиторії", у нас в країні не існує. Аналітик "Лабораторії Касперського" В'ячеслав Закоржевскій вважає, що такі способи, як history sniffing, швидше незаконні. "За допомогою даного методу можна отримати конфіденційні дані користувача, - говорить він. - Коли, наприклад, Microsoft хоче зібрати деякі дані про процес встановлення свого нового продукту, то обов'язково запитає у користувача, чи хоче він цього. Робити це без згоди та попередження погано , і дуже сумнівно, що це легально".
Немає впевненості і в тому, що методи Еміліо Загені, який досліджував переміщення населення за допомогою відстеження IP-адрес, легальні і етичні. А нам явно варто задатися питаннями, яку інформацію залишати про себе в соціальних мережах, на форумах і в блогах, і чи варто перевіряти пошту у відпустці. А може бути, навіть підвищити грамотність в технічних питаннях і навчитися користуватися проксі-серверами.
(Джерело RU: golosscience.com)
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting