Кіберпаноптікум. Про контроль над масовою свідомістю
User Rating: / 7
PoorBest 
Sunday, 25 March 2012 14:06
There are no translations available.

Про контроль над масовою свідомістюВ кінці XVIII століття англійський ліберальний філософ Ієремія Бентам, який запропонував звести розгляд всіх політичних питань до поляризації двох інстинктів - болю і задоволення, - винайшов новий вид в'язниці, назвавши її «паноптикум».
За його задумом це мало бути ідеальне місце ув'язнення для тримання ідеальних ув'язнених. В'язниця в проекті І. Бентама представляла собою циліндричну будівлю зі скляними внутрішніми перегородками. Стражник, що знаходиться в центрі, невидимий для ув'язнених. В'язні не знають, в який саме момент за ними спостерігають, тому у них складається враження постійного контролю. Проекти за кресленням І. Бентама навіть були виконані в США - в результаті з'явилися тюрми «Джоліет» в штаті Іллінойс і «Пресидіо Модело» на кубинському острові Хувентуд, де з 1953 по 1955 роки утримувався в ув'язненні Фідель Кастро.
Французький філософ Мішель Фуко, який присвятив своє життя вивченню феномена влади, описував основну мету «паноптикуму» так: необхідно привести ув’язненого в стан відчуття ним постійного піднаглядного, що забезпечить безперебійне функціонування влади і зробить владу досконалою машиною контролю над людиною.
М.Фуко в одній із розмов з приводу «паноптикуму» говорить, що на насильство, яке в кінцевому рахунку далеко не завжди дає очікувані результати, потрібні дуже великі витрати, до того ж доводиться весь час розширювати насильницькі дії, підсилюючи тим самим ризик потенційного бунту . Ці форми контролю з боку влади можна замінити на «спостерігаючий погляд». Ніякої потреби в зброї, в фізичному насильстві, в матеріальному примусі. Просто - спостерігаючий погляд. Погляд, за якого кожен, відчуваючи тяжіючу над ним волю, прийде, зрештою, до того, що буде спостерігати самого себе, кожен почне здійснювати спостереження за самим собою і проти самого себе. Чудова формула: абсолютна влада і - дешево, майже ніяких витрат!
Мішель Фуко припускав, що функцію «паноптикуму» як в'язниці, в яку будуть укладати людську свідомість, можуть взяти на себе засоби масової інформації. У XXI столітті те, про що він думав, відбулося в глобальному масштабі, причому суспільства, що не належать до Західної цивілізації, яка винайшла «паноптикум», добровільно увійшли в цю міжнародну в'язницю без стін. Це - вже стали звичними численні соціальні мережі і сервіси в Інтернеті: Facebook, Twitter, Google та багато інших. Це глобальна віртуальна установа має свого пастиря і добровільних помічників з нагляду.
У ролі пастиря - «глобальна еліта», яку представляє влада США, а «помічниками» виступають спеціалізовані бізнес-інтереси. З'являються все нові продукти технології контролю. Наприклад, Google Apps. Він підтримує кілька веб-додатків і включає Gmail, Google Calendar, Google Talk, Google Docs і Google Sites. Базовий пакет безкоштовний і пропонує той же обсяг ящика електронної пошти для одного користувача, що і звичайний обліковий запис Gmail, можлива реєстрація до 10 користувачів, включаючи адміністратора. Цей пакет був замовлений багатьма компаніями для виробничих цілей. Якщо до появи цього програмного продукту продуктивність праці всередині компанії оцінювали за допомогою відеоспостереження та підрахунку натискань на клавіші в колл-центрах, то Apps і аналогічні програмні продукти тільки розширюють межі стеження, включаючи в неї більш високооплачуваних співробітників.
Дуглас Мерріл, колишній директор Google з інформаційних технологій, говорить, що «Apps - це пошук, який видає себе за спільну роботу» і, на його думку, всі ці нововведення лише збільшують масштаби присутності «Великого Брата» в мережі Інтернет. З травня 2007 року Google збирає всі особисті дані користувачів, що офіційно підтвердило керівництво компанії. Необхідно відзначити, що Google є інформаційним каналом більш ніж для половини глобального трафіку в Інтернеті.
Цілком очевидно, що за скандалом між Китаєм і цією корпорацією стоять не тільки економічні інтереси, а й питання контролю за користувачами, а також шпигунства (досить згадати карти Google, які викликали підозру в органів безпеки багатьох країн). З недавніх пір приватні повідомлення в Facebook стали індексуватися пошуковою системою Google і тепер їх може прочитати будь-хто.
Не відстає за рівнем використання в політичних переворотах і Twitter. Як зазначалося в одній із статей американського журналу Foreign Policy, «Твіттер перетворився на важливий - точніше, необхідний - інструмент, що дозволяє відстежувати і розуміти важливі зміни, які відбуваються в арабському світі. Він виявився несподівано зручним, швидким - іноді навіть занадто швидким - і людяним, на тлі знеособленості інших інструментів ... При цьому «Твіттер» дозволяє підключатися до масової свідомості»...
Можна навести й інші приклади шлюбного альянсу між «Великим Братом" і великим бізнесом, пов'язаним з медіа-та інформаційними технологіями. Один з них - рух Movements.org, перший установчий з'їзд якого відбувся в 2008 р. в Нью-Йорку. Чиновники держдепартаменту США, члени найвпливовішого Ради з міжнародних відносин, колишні співробітники Ради національної безпеки США, радники Міністерства національної безпеки США, співробітники корпорації RAND зустрілися з представниками AT&T, Google, Facebook, NBC, ABC, CBS, CNN, MSNBC та MTV та інших компаній, щоб запустити новий глобальний проект просування демократії. Сліди Movements.org помітні у подіях «арабської весни», в Молдові цю організацію представляє «помаранчева» революціонерка Наталія Морарь і т.д.
Інший приклад - «кібердисидентів». Це проект, спрямований на такі країни, як Куба, Іран, Китай, Росія і Сирія, які, за класифікацією Freedom House, поки що не є вільними. Першу конференцію з кібердисидентів, на якій відзначалися «методи, мужність і досягнення восьми запрошених ораторів з семи країн», Інститут Буша за підтримки Freedom House провів навесні 2010 р.
З 2011 р. влада США офіційно використовує Інтернет для забезпечення своєї «присутності» в тих точках світу, де з різних причин американських представництв немає фізично. Так, держдепартамент відкрив «віртуальне посольство» для Ірану - під приводом «зміцнення зв'язків з іранським народом». А в січні 2012 р. Вашингтон провів акцію з розширення використання американськими дипломатами соціальних мереж, офіційно названу «місяцем мистецтва управління державою XXI століття».
Іншою стороною кіберпаноптікума є електронні уряди, усуспільнення і вільне транспортування персональних даних (під приводом і виглядом "забезпечення безпеки"), тотальна роздача цифрових ідентифікаторів і прив'язка до них можливості здійснювати соціальні функції.
В Росії це реалізується в повному обсязі - і електронний уряд, і тотальна цифрова ідентифікація, і прив'язка до ID соціальних сервісів. Досить поглянути на продавлювану з усіх сторін Універсальну електронну карту (за спиною якої вже виразно маячать вживлені чіпи) і той факт, що з 15 квітня (з Пасхального неділі) ц.р. держава на федеральному, регіональному та місцевому рівнях, включаючи і держфонди, змінює формат звернення до громадян з поіменного на цифро-ідентифікаційний (Постанова Уряду РФ від 28 листопада 2011 N 977).
(Джерело RU: fondsk.ru)
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting