Американські IT-гіганти ведуть світ до нової кризи
User Rating: / 4
PoorBest 
Thursday, 07 July 2011 21:01
There are no translations available.

Інтернет-кризаПостійне роздування американськими фінансистами капіталізації таких компаній як Facebook, Skype і Google загрожує всій світовій економіці істотними катаклізмами.
Нова інтернет-криза може бути ще більш потужною, ніж "крах доткомів" 2001 року. Ажіотаж навколо Facebook та інших інтернет-компаній загрожує світовій економіці.
Американські інтернет-гіганти швидко наближаються до повторення краху доткомів, який стався 11 років тому. До середини 2011 року стало очевидним, що ринок сильно перегрітий. Це підтверджують суми нещодавно проведених угод і розміщення акцій на біржах. Але про ризики американські ЗМІ воліють мовчати. Нова інтернет-криза в США може виявитися настільки істотною, що її наслідки доведеться розсьорбувати й Україні. Вона може бути схожа на історію 2008 року, коли у вітчизняній економіці почався повний хаос.
Чергові бульбашки
У травні соціальна ділова мережа Linkedin в ході розміщення на Нью-Йоркській фондовій біржі була оцінена в $4,25 млрд. За перші дні після цього капіталізація компанії збільшилася до майже $9 млрд. У цьому ж місяці корпорація Microsoft оголошує про купівлю провайдера інтернет-телефонії Skypе за $8,5 млрд. Сервіс мікроблогів Twitter американські аналітики недавно оцінили в $7 млрд (в 2009 році він коштував в 7 разів менше).
Капіталізація трьох перерахованих проектів роздувається немислимими темпами. При цьому у кожного з них є серйозні внутрішні складності. Суть їх зводиться до того, що компанії, маючи багатомільйонну аудиторію, поки не в змозі її якісно монетизувати.
Так, Skype в 2010 році зазнав збитків у розмірі $7 млн при обороті в $860 млн. У першу чергу це пов'язано з тим, що з 600 млн. його користувачів тільки 8800000 платили за додаткові послуги - дзвінки на фіксовані та мобільні телефони.
LinkedIn лише торік змогла вибратися із збитків і заробити всього $15,4 млн чистого прибутку. Компанії, крім реклами та продажу платних аккаунтів, вдалося заробити ще трохи на послугах для рекрутингових агентств і HR-служб.
У Twitter головне джерело заробітку - реклама. Оборот компанії торік склав лише $45 млн. Аналітики з eMarketer підбадьорюють інвесторів: мовляв, цього року Twitter заробить в 3 рази більше, чекайте.
Божевілля навколо Facebook
Але, мабуть, кульмінація інтернет - божевілля настане тоді, коли найбільша соціальна мережа в світі - Facebook (нараховує більше 750 млн користувачів) у першому кварталі 2012 року вийде на IPO. Аналітики вже зараз оцінюють капіталізацію цього соціального монстра в $70 млрд, а до 2012 року пророкують, що його ринкова вартість досягне відмітки в $100 млрд.
До речі, це майже стільки ж, скільки зараз оцінюють компанію PepsiCo. Але відрізняються ці дві компанії тим, що перша поки може заробляти в основному, тільки на інтернет-рекламі, а друга - виробляє реальний продукт - робить Pepsi. Доходи двох компаній тільки підкреслюють цю принципову різницю. Якщо річний оборот корпорації напоїв зараз оцінюється в $60млрд, то валовий дохід Facebook в 2010 році склав лише $1,86 млрд. І eMarketer поки побоюється давати прогнози вибухового зростання виручки соцмережі. За оцінкою компанії, в 2012 році оборот Facebook складе тільки $5,7млрд. Тим часом в соцмережі з'являються перші симптоми того, що "друзів" більше не стає. Це означає, що стрімке зростання аудиторії добігає кінця. І за ідеєю б треба збирати плоди діяльності успішного проекту - живі гроші.
Але у венчурних фондів, які є типовими інвеститорами в інтернет-бізнес, перед очима маячать одні нулі в мільярдах. Їх навіть не бентежить той факт, що той же самий eMarketer, розхвалюючи гігантів-пустушок, дає дуже скромні прогнози щодо галузі, яка, по суті, годує пошуковики та соціальні мережі - онлайн-рекламу. Так, аналітики з цієї компанії передбачають, що в 2011 році цей ринок в США підросте всього на 20% до $31,3 млрд. Тобто весь оборот від рекламних послуг оцінюється, тільки як третина Facebook, який є всього-то лише одним з гравців. А до 2016 року ринок нібито повинен скласти в $49 млрд.
Неозброєним поглядом видно, що це зовсім не ті цифри, про які мріють найбільші корпорації світу. Експерименти із заробітком в інших сферах у інтернет-компаній поки не дуже вдаються. Не треба далеко ходити: достатньо згадати як російська соцмережа "Однокласники", ввівши платну реєстрацію кілька років тому, швидко почала втрачати незадоволених друзів, які йшли "ВКонтакте".
Телефон "на шару"
Якщо говорити про таку послугу як Skype, то її економічна модель виглядає ще більш сумнівною. Адже вона побудована на тому, щоб відбирати в операторів високо маржинальний міжнародний телефонний трафік і пропонувати їх абонентам дзвонити фактично за копійки. Але оператори зв'язку теж не дрімають. Тим більше, що в їхніх руках основний козир - наявність самої інфраструктури, по якій здійснюється дзвінок. Тому, якщо оператор вважатиме, що Skype сильно шкодить його економіці, то він просто-напросто може заблокувати пропуск "ворожого" трафіку. Деякі так вже й роблять. А своєї мережі у Skype немає.
До речі, важливо звернути увагу на ще один явний економічний перекіс. Найбільші світові телекомунікаційні групи зараз коштують менше, ніж роздуті інтернет-проекти. Яскравий приклад - найбільший у світі оператор мобільного зв'язку - China Mobile. Він обслуговує трохи менше абонентів, ніж число користувачів у Facebook, - 600 млн. Але оцінюють його на біржах усього лише в два рази вище, ніж соцмережу. Це при тому, що абонент китайської мережі відрізняється від "абонента" Facebook тим, що перший гарантовано приносить більше $110 млрд прибутку на рік, а другий просто безкоштовно заходить на інтернет-сторінку, де спілкуються його друзі.
Перші тривожні дзвінки
Потрібно сказати, що деякі інтернет-гіганти вже потихеньку починають здуватися. Яскравий приклад - колись найбільша соцмережа MySpace, якою зараз володіє найбільша міжнародна медіа-корпорація Руперта Мердока - News Corp. Кілька років тому блукаючим по мережі абонентам операторів інтернет-доступу здалося, що на Facebook їм буде веселіше безкоштовно спілкуватися. У підсумку за останній рік кількість користувачів MySpace зменшилася в два рази - до 35 млн. чоловік.
Цього року Мердока очікує $165 млн збитку. А купив він багатообіцяючу соцмережа в 2005 році, заплативши за неї $580 млн. У 2007 році MySpace оцінювалася в $12 млрд. Але Руперт Мердок прогавив вигідний час прощання зі своїм інноваційним проектом. І тепер судорожно звільняє з нього співробітників. Потрібно сказати, що на ринку медіа йому і так не солодко. Старі правила роботи друкарської та ТВ - преси руйнуються на очах. Тому фіаско з MySpace, очевидно, наблизить імперію Мердока до краху.
Ще один хороший приклад - портал колективних знижок Groupon. Наприкінці минулого року його акціонери були так горді собою, що відхилили пропозицію Google про купівлю за $5,3 млрд. Але за підсумками 2010 року для багатьох виявилося сюрпризом, що заробіток проекту не виріс, як очікувалося, на кілька мільярдів доларів. Навпаки, сайт приніс понад $400 млн збитку. У Groupon занадто швидко з'явилося десятки проектів-клонів по всьому світу. Адже ідею легко скопіювати, а її технічна реалізація дуже проста. Конкуренція початку зашкалювати.
Нові старі помилки
Тому, напевно, можна сказати, що невидимі сили уберегли Google від покупки компанії на піку її граничного зростання. До слова, корпорація Google, чия капіталізація зараз становить $171 млрд, мабуть, одна з небагатьох перерахованих вище компаній, яка може похвалитися більш-менш здоровою економікою бізнесу. Її потенційний річний дохід оцінюється вже в $31 млрд. Причому, крім заробітку на пошуковій рекламі, ця компанія намагається якомога ширше діверсифікувати свій бізнес. Одним з найбільш успішних продуктів Google можна назвати операційну систему для мобільних телефонів - Android. Вона відкрита, її легко масштабувати і виробники сучасних смартфонів швидко підхопили це нововведення, забезпечивши Google безбідну старість. Але це, скоріше, лише рідкісний приємний виняток.
Ситуація, яка складається в інтернет-компаній з біржами та інвесторами, дуже сильно нагадує березень 2001 року, коли зовсім ще юний онлайн-ринок звалився в один день, не встигнувши стати на ноги. Цю подію охрестили "крах доткомів" (підприємств, що працювали в інтернеті). Але ту кризу скоріше можна назвати репетицією перед наступом інтернет-апокаліпсисом. Адже мова буде йти про сотні мільярдів доларів, які в один момент можуть випарується на очах жадібних американських менеджерів.
Тим часом у США як преса, так і аналітики чомусь воліють замовчувати ризики, які насуваються. Примітно, що до останнього ніхто не бив на сполох і перед кризою 2008 року. Спокій буйних забезпечували гроші управлінців підприємств. Адже ніхто не хотів опинитися останньому ланкою в ланцюжку переоцінених інвестицій і розсьорбувати всі помилки минулих господарів піраміди, ставши банкротом.
(Джерело RU: delo.ua)
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting