Firefox 4: огляд нової версії браузера
User Rating: / 3
PoorBest 
Wednesday, 23 March 2011 19:15
There are no translations available.

firefox 4Нова веб-платформа, більш швидкий движок JavaScript, змінений менеджер паролів і покращений інтерфейс - ось лише деякі оновлення в Firefox 4.
22 березня офіційно вийшов Firefox 4.0. У новій версії популярного браузера безліч змін, зокрема, вона базується на платформі Gecko 2.0 і використовує новий движок JavaScript - JägerMonkey.
Інтерфейс програми був сильно доопрацьований: рядок вкладок тепер можна розмістити вище адресного рядка або навіть на одному рівні з ним, кнопки "Стоп" і "Оновити" об'єднали в одну, а панель меню можна приховати. У браузері з'явилися інструменти для групування вкладок і багато інших, інколи менш очевидних, але не менш важливих внутрішніх змін.
Отримання та встановлення програми
Завантажити Firefox 4 для Windows, Linux і MacOS X можна на сторінці Mozilla. Користувачам Windows не обов'язково встановлювати останні версії ОС - на відміну від Internet Explorer 9, Firefox 4 працює і під Windows XP. Для Ubuntu існує спеціальний репозиторій на Launchpad. У репозиторіях для інших дистрибутивів програма також незабаром з'явиться (чи вже з'явилася).
Новий інтерфейс
Розробники Firefox постаралися врахувати критику користувачів і нова версія браузера виглядає цілком сучасно. Перше, що кидається в очі, так це те, що панель вкладок переїхала наверх (при необхідності її можна відобразити по-старому - під адресним рядком).
Крім того, адресний рядок (та інші елементи панелей управління, такі, як рядок пошуку) можна розмістити на одному рівні з вкладками.
Ще одна цікава можливість - панель меню тепер можна приховати штатними засобами (раніше для цього доводилося встановлювати спеціальне розширення).
Притому у версіях для Windows і для Linux це виглядає по-різному - наприклад, у Windows XP кнопка виклику меню поміщається на обрамленні вікна, а в Linux - поруч з панеллю вкладок.
Як ми вже говорили, кнопки "Стоп" і "Оновити" об'єднали в одну універсальну, розташовану в кінці адресного рядка. Тут же розмістили і кнопку додавання сторінки в закладки. Також додали кнопку домашньої вкладки - на сторінці "about: home" є форма для роботи з пошуковою машиною і посилання для відновлення сесії.
Варто також відзначити зміни в менеджері паролів (тепер він дозволяє зберегти пароль в будь-який час, а не тільки відразу після входу на сайт) і в менеджері додатків. Останній відкривається в окремій вкладці вікна, і мати з ним справу стало набагато зручніше.
У Firefox 4 включили додаток Firefox Panorama (Tab Candy), яке дозволяє групувати вкладки. Перейти до груп можна за допомогою спеціальної кнопки панелі, меню, а також з використанням комбінації гарячих клавіш "Ctrl + Shift + E". Групування тут відрізняється від аналогічної функції Opera Desktop - при перемиканні в групу, Firefox відображає тільки її вкладки.
Крім того, вкладки з часто використовуваними сайтами можна закріпити в спеціальній області "AppTab" для наступного автоматичного завантаження.
Про новий інтерфейс самого популярного альтернативного браузера можна довго розповідати. Тут за умовчуванням включена можливість змінювати розмір полів введення тексту, з'явився Web Inspector - простий і зручний інструмент для інспектування сторінок і багато іншого.
У версії для Windows 7 додана підтримка multitouch, а крім того, в Firefox тепер є режими плавною і автоматичної прокрутки. Адресний рядок традиційно для сучасних браузерів здійснює пошук за ключовими словами, виводячи список відповідних посилань, і якщо в ньому присутні вже відкриті сторінки, вони позначаються, і після вибору потрібного пункту здійснюється перехід до вже відкритої вкладки.
Рядка статусу внизу більше немає. Його замінили спливаючі підказки. Втім, звичний рядок можна повернути: для цього потрібно встановити спеціальне доповнення.
Продуктивність і безпека
Завдяки новому методу реєстрації компонентів XPCOM запуск програми істотно прискорився. Крім того, тут використовується новий движок JavaScript (JägerMonkey) з JIT-компілятором. Швидкість його роботи в кілька разів вища, ніж у Firefox 3.6. Розробники оптимізували процес введення/виводу, роботу з пам'яттю, а також з дисковим кешем (відновлення сесії тепер відбувається набагато швидше - завантажені сторінки по можливості читаються з диска). У Firefox 4 за умовчуванням використовується новий збирач сміття, а пошук в історії переглядів проходить в асинхронному режимі.
Варто відзначити оптимізацію функції ізольованого виконання плагінів, поява апаратної акселерації 2D-графіки при виведенні на екран, апаратної акселерації відео, а також істотне збільшення швидкості відтворення SVG. Є й інші суттєві зміни, що впливають на швидкодію програми - про все у короткому огляді розповісти неможливо.
Чимала робота була проведена і в частині забезпечення безпеки користувача. У Firefox 4 включили технологію Content Security Policy, крім того, з'явилася налаштування Do-Not-Track, що дозволяє передати віддаленому серверу в HTTP-заголовку інформацію про те, що користувач не дає згоди на відстеження своїх переміщень і переваг.
З четвертої версії Firefox переходить на ізольоване виконання плагінів. Поліпшений механізм розподілу пам'яті допоможе захистити програму від ряду вразливостей, пов'язаних з рознайменуванням NULL-покажчиків. Власники сайтів тепер можуть примусово включати шифрування SSL - браузер підтримує HSTS (HTTP Strict Transport Security).
Інші зміни
Серед інших можливостей Firefox 4 варто відзначити поліпшення підтримки нових стандартів (HTML5, CSS3 і т. д.). Зокрема, тепер браузер може відтворювати відеоконтент, упакований в контейнер WebM (кодек VP8), а також підтримує стандарт WebGL. До складу програми включили додаток Firefox Sync, що дозволяє синхронізувати відкриті вкладки, закладки, історію відвідувань та збережені паролі для сайтів.
Крім того, Firefox 4 підтримує доповнення формату JetPack, які можуть бути підключені без перезапуску браузера. Вони засновані на стандартних веб-технологіях (HTML, CSS і Javascript) і не вимагають від розробника вивчення особливостей браузера і технології XUL. Новий парсер HTML5 виконується в окремому потоці, а програвання відеоконтенту WebM більше не приводить до уповільнення роботи браузера.
Дуже багато змін для розробників: з'явився API для переходу у повноекранний режим, покращувані функції роботи з приймачем GPS, з'явився HTML5 Forms API, реалізована підтримка Web Sockets для двонаправленого обміну даними між сервером та веб-додатком і т. д.
Повний опис усіх нововведень можна знайти в примітках до релізу.
Висновок
Варто визнати, що 14 місяців розробки пройшли не даремно: нова версія браузера вийшла дуже непоганою. Поки складно сказати, як вихід Firefox 4 змінить розклад сил на ринку (статистика завантаження програми доступна на спеціальному сайті), але вже очевидно, що Firefox 4 не поступається конкурентам: він відрізняється сучасним інтерфейсом, високою швидкістю роботи, підтримкою сучасних веб-стандартів. Крім того, в ньому реалізована маса способів забезпечення безпеки користувача в Мережі.
Швидше за все, продукту компанії Mozilla вдасться зберегти звання альтернативного браузера №1, незважаючи на вихід Internet Explorer 9, Google Chrome 10 і Opera Desktop 11. Наостанок варто відзначити, що Firefox 5 з'явиться через чотири місяці. Шоста і сьома версія браузера також повинні вийти цього року, тобто після вчорашнього ривка Mozilla по повній програмі включається у чергову "браузерну" гонку.
(Джерело RU: computerra.ru)
 
>
BookNewsPractice SearchPartnersAbout
Підтримка та дизайн: Могильний С.С. Шаблон: Joomla Templates by BuyHTTP Joomla Hosting